„I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.”
A.A. Milne ,,Kubuś Puchatek’’
21 października chętni uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach edukacyjno-przyrodniczych pt. ,,Kochajmy pszczoły! Czy to możliwe?’’.
Warsztaty miały na celu zapoznanie słuchaczy z fascynującym światem pszczół oraz rolą, jaką odgrywają te niesamowite owady w ekosystemie. Pani specjalistka od pszczół omówiła jak naprawdę wyglądają pszczoły oraz ich rolę w ulu, budowę ula oraz to, w jaki sposób zachować się podczas użądlenia przez pszczołę.
Uczniowie doskonale poradzili sobie z odpowiedziami na zadawane im pytania. Słuchacze wiedzieli, że cebula jest stosowana jako antidotum na użądlenia. Dowiedzieli się, że pierwsze ule zostały wynalezione 180 lat temu, natomiast pomysłodawcą był Polak Jan Dzierżon. Uczniowie otrzymali kartę edukacyjną pt. ,,Cykl życia pszczół’’. Na koniec spotkania uczestnicy mieli okazję własnoręcznie wykonać świeczkę z gotowego plastra wosku pszczelego. Praca manualna małych rączek świetnie wypadła i już po chwili uczniowie czerpali radość z wykonanej świeczki. Na potwierdzenie powyższych słów zachęcam do obejrzenia krótkiej fotorelacji zdjęciowej.
ŻCz