29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy- pana Andrzeja Czechowicza oraz nauczyciela polonisty- pani Katarzyny Patory.
Część artystyczną uświetniły solowe występy Leny Majdy (kl.IV A) i Leny Andrzejczak (kl. VII B). Dziewczęta wykonały wzruszające i patriotyczne piosenki, wykazując się ogromną wrażliwością artystyczną i odpowiednią interpretacją tekstów.
Lena Majda zaśpiewała utwory: ,,Taki kraj” oraz ,,Pytasz mnie”, natomiast jej starsza koleżanka zaprezentowała tekst ,,Ojczyzna”.
Prowadzącymi część artystyczną byli: Juliusz Tomaszewski i Patrycja Siekacz.
W krótkiej scence wzięli udział: Aleksander Dominowski, Wiktor Mżywa i Dominik Zborowski.
Wiersz pt. ,,Ziemia” recytowała Zuzanna Ryman.
Wszyscy uczniowie klasy VI wzięli udział w akademii i byli zaangażowani w realizację tego patriotycznego projektu, uczestniczyli uczestniczyli w każdej próbie.
Na uwagę zasługuje fakt, iż chóralnie wykonali pieśń ,,Witaj, majowa Jutrzenko”.
Występ był nietypową lekcją historii. Treści przekazane przez szóstoklasistów przybliżyły szkolnej społeczności ważne wydarzenie z naszej przeszłości, z którego winniśmy być dumni- uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja w 1791 roku. Tego wielkiego dzieła dokonał Sejm Czteroletni obradujący w latach 1788-1792.
Najważniejsze założenia Konstytucji to: zniesienie wolnej elekcji, wzięcie chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego, zniesienie liberum veto, ustanowienie trójpodziału władzy, wprowadzenie dziedziczności tronu, ważne zapisy o roli wojska, dołączenie zapisu prawa o miastach.
Konstytucja Trzeciego Maja była przełomowym osiągnięciem na światową skalę. Mimo że obowiązywała tylko 14 miesięcy, wprowadziła wiele zmian korzystnych dla narodu .Była drugą, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną ustawą zasadniczą regulująca podstawy ustroju Polski.
Pamiętajmy także, że 1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy, a 2 maja- Dzień Flagi.
Życzymy wszystkim miłego odpoczynku w czasie ,,majowych świąt”. Pamiętajmy jednak o patriotycznych zachowaniach, czyli o wywieszeniu polskiej flagi symbolizującej nasz szacunek dla narodowych symboli.
Autorka notatki: Katarzyna Patora