Aktualności

          • ,,Pinokio” oczami młodych czytelników

          • W ramach podsumowania pracy nad lekturą autorstwa C. Collodiego uczniowie klasy IV A przygotowali w parach prace plastyczne i scenkę nawiązującą do przygód niesfornego pajacyka, który – jako dynamiczna postać- na końcu książki diametralnie się zmienia i w nagrodę staje się chłopcem.
            Większość uczniów skupiła swoją uwagę na cechach Pinokia, na jego postępowaniu. Dzieci pokazały przemianę bohatera, tym samym uchwyciły moralizatorski przekaz utworu. Niektórzy autorzy skupili się na konkretnej przygodzie kukiełki, a inni dokonali podziału na pozytywne i negatywne postaci. 
            Na uwagę zasługuje też scenka, którą odegrali Wojtek Mamos (Pinokio) i Aleksander Tkaczyk (Dżeppetto). Chłopcy mieli napisany scenariusz, przygotowali rekwizyty i stroje. Brawo!
            Prace uczniów klasy IV A można podziwiać na korytarzu polonistycznym  (I piętro).
            Gratulujemy pomysłów!


              K.P.

          • Już po egzaminie

          • 25 maja klasy czwarte podeszły do praktycznego egzaminu na kart rowerową. Modzi rowerzyści mogli sprawdzić swoje umiejętności w miasteczku ruchu drogowego, przygotowanym przez WORD z Sieradza. Zdali wszyscy, a  w nagrodę otrzymali odblaskowe gadżety od przedstawiciela WORD-u. Gratulujemy! Czekamy teraz na wydanie dokumentów w postaci kart rowerowych i życzymy bezpiecznej jazdy!

            JS

          • Smak pierników

          • 19 maja uczniowie klas 1,2a,2b,3a,3b uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Torunia. Wyjazd był okazją do poznania historii oraz najciekawszych zabytków jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.
            Podczas pobytu dzieci zwiedziły toruńską Starówkę, podziwiając mury obronne, Rynek oraz Ratusz. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek związanych z historią miasta i jego tradycjami.
            Dużą atrakcją okazały się interaktywne warsztaty piernikowe, podczas których każde dziecko mogło samodzielnie uczestniczyć w procesie przygotowania i wypieku własnego piernika. Zajęcia dostarczyły uczestnikom wiele radości i pozwoliły poznać tajniki słynnych toruńskich wypieków.
            Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Podczas około 40-minutowej podróży uczniowie podziwiali bulwary oraz panoramę Torunia z zupełnie innej perspektywy.
            Wycieczka była pełna atrakcji, wspólnych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

            PW

          • Finał V Konkursu "Czytanie to radość!"

          • Uczniowie klasy III a wzięli udział w powiatowym konkursie czytelniczym pn. "Czytanie to radość!" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Filię w Poddębicach. Uczestnicy przez cztery miesiące odkrywali przygody bohaterów literackich, zapoznając się m. in. z Baśniami Hansa Christiana Andersena, zgłębiając życiorys Juliana Tuwima czy rozbudzając wyobraźnię poprzez krakowskie legendy. Na koniec każdej przeczytanej pozycji uczniowie rozwiązywali test dotyczący danej lektury. 
            15 maja 2026 r. odbył się uroczysty finał Konkursu, w którym Szymon Cepowski zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Pozostałe osoby biorące udział w konkursie to:
            Lena Beda
            Bartłomiej Lefik
            Mikołaj Modrzejewski

            AP

          • Czas egzaminów

          •  Od 11 do 13 maja (poniedziałek – środa) dziewiętnaścioro ósmoklasistów z naszej szkoły przystąpi do egzaminu, który w tym roku ma następujący harmonogram:

            • poniedziałek, 11 maja – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 150 minut,
            • wtorek, 12 maja – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 125 minut,
            • środa, 13 maja – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 110 minut.
               

              W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o nie wiecej niż:

            • 45 minut – w przypadku języka polskiego,
            • 40 minut – w przypadku matematyki, 
            • 35 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

              Wszystkim zdającym przypominamy o zasadach bezpieczeństwa.

              Uczeń może wnieść na salę egzaminacyjną długopis albo pióro z czarnym tuszem lub atramentem.
              Nie wolno używać długopisów zmazywalnych ani ścieralnych.

              Na egzamin z matematyki można dodatkowo wnieść linijkę. Przypominamy, że zdający może mieć przy sobie także butelkę wody.

              PAMIĘTAJ!
              Uczeń nie może wnieść do sali telefonu, smartwatcha, tabletu, opaski z funkcją komunikacji ani innego urządzenia pozwalającego łączyć się z internetem, przesyłać dane lub odbierać wiadomości. 

          • Obchody 235. rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja w naszej szkole

          • 29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole  uroczystość 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy- pana Andrzeja Czechowicza oraz nauczyciela polonisty- pani Katarzyny Patory.
            Część artystyczną uświetniły solowe występy  Leny Majdy (kl.IV A) i  Leny Andrzejczak (kl. VII B). Dziewczęta wykonały wzruszające i patriotyczne piosenki, wykazując się ogromną wrażliwością artystyczną i odpowiednią interpretacją tekstów.
            Lena Majda zaśpiewała utwory: ,,Taki kraj” oraz ,,Pytasz mnie”, natomiast jej starsza koleżanka zaprezentowała  tekst ,,Ojczyzna”.
            Prowadzącymi część artystyczną byli: Juliusz Tomaszewski i Patrycja Siekacz. 
            W krótkiej scence wzięli udział: Aleksander Dominowski, Wiktor Mżywa i Dominik Zborowski.
             Wiersz  pt. ,,Ziemia” recytowała Zuzanna Ryman.
             Wszyscy uczniowie klasy VI wzięli udział w akademii i byli zaangażowani w realizację tego patriotycznego projektu, uczestniczyli uczestniczyli w każdej próbie.
            Na uwagę zasługuje fakt, iż  chóralnie wykonali pieśń ,,Witaj, majowa Jutrzenko”.
            Występ był nietypową lekcją historii.  Treści przekazane przez szóstoklasistów przybliżyły szkolnej społeczności ważne wydarzenie z naszej przeszłości, z którego winniśmy być dumni- uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja  w 1791 roku. Tego wielkiego dzieła dokonał Sejm Czteroletni obradujący w latach 1788-1792.
            Najważniejsze założenia Konstytucji to: zniesienie wolnej elekcji, wzięcie chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego, zniesienie liberum veto, ustanowienie trójpodziału władzy, wprowadzenie dziedziczności tronu, ważne zapisy o roli wojska, dołączenie zapisu prawa o miastach.
            Konstytucja Trzeciego Maja była przełomowym osiągnięciem na  światową  skalę. Mimo  że obowiązywała tylko 14 miesięcy, wprowadziła wiele zmian korzystnych dla narodu .Była drugą, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną ustawą zasadniczą regulująca podstawy ustroju Polski. 
            Pamiętajmy także, że 1 maja obchodzimy Międzynarodowe  Święto Pracy, a 2 maja- Dzień Flagi.
            Życzymy wszystkim miłego odpoczynku w czasie ,,majowych świąt”. Pamiętajmy jednak o patriotycznych zachowaniach, czyli o wywieszeniu polskiej flagi symbolizującej nasz szacunek dla narodowych symboli.


                                                                                                                                    Autorka notatki: Katarzyna Patora

          • Młody Matematyk 2026

          • 27 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny Młody Matematyk, skierowany do uczniów klas VI–VIII. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Zygrach.
            Celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształtowanie logicznego myślenia oraz promowanie uzdolnionej młodzieży. Uczestnicy zmierzyli się z zestawem zadań wymagających zarówno wiedzy, jak i sprytu oraz kreatywnego podejścia do problemów.
            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i atrakcyjne  nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Zadzim Krzysztofa Woźniaka, a wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami za udział i drobnymi upominkami. 
            Nagrodzeni uczniowie:
            I miejsce - Krystian Chmielecki - VI,  Maja Czarnecka - VIII
            II miejsce - Hubert Cepowski - VIIa,  Izabela Wojtunik - VIII 
            III miejsce - Seweryn Medyński - VII
            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do organizatorów i fundatorów nagród za wsparcie oraz zaangażowanie w rozwój młodych talentów matematycznych.

            SzK&MJ
             

          • Aktywnie w czasie wolnym

          • 19 kwietnia grupa ponad czterdziestu uczniów kilku szkół podstawowych naszego powiatu miała okazję uczestniczyć w roli kibica meczu o Mistrzostwo Polski w piłce siatkowej kobiet Budowlani Łódź- Developers Rzeszów. Wśród nich była uczennica naszej szkoły - Patrycja Siekacz, która jest czynną zawodniczką siatkarskiego klubu UKS Orlęta Wielenin. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że kilka dni później klub Grot Budowlani Łódź zdobędzie w Rzeszowie złoty medal Mistrzostw Polski, a my będziemy oglądać przyszłe zdobywczynie złota w siatkówce kobiet. Zapraszam serdecznie na treningi siatkówki dziewcząt.

            Joanna Sadok