12 grudnia Zespół Szkół w Zadzimiu, Szkoła Podstawowa w Zygrach i Szkoła Podstawowa w Rossoszycy brały udział w projekcie "Innowacyjna Historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji" realizowanym przez Fundację Arte et Marte we współpracy z MEN. Już w niedzielę w naszej sali gimnastycznej ekipa fundacji zbudowała specjalną scenografię składającą się ze ścianek wydzielających przestrzeń, projektora, nagłośnienia oraz obrotowych foteli potrzebnych do doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości. Natomiast w poniedziałek siódmoklasiści i ósmoklasiści mieli okazję obejrzeć dwa fabularne filmy. Każdy z seansów był poprzedzony krótkim wstępem wprowadzającym młodzież w tematykę. Następnie uczniowie otrzymali gogle VR oraz instrukcje ich użytkowania.
Młodzi zadzimianie w Powstaniu Warszawskim
Jako pierwszy młodzi widzowie obejrzeli piętnastominutowy film „Kartka z Powstania” w reżyserii Tomasza Dobosza. Opowiadał on historię jednego z warszawskich powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” (Mirosław Haniszewski), który wychodząc do powstania w sierpniu 1944, otrzymał od córki kartkę z modlitwą. Uczniowie mieli wrażenie jakby wraz z filmowymi bohaterami: „Sabałą”, „Pestką”(Tomasz Ziętek), „Zosią” (Agata Różycka), „Hanysem” (Tomasz Solich) i „Żwawym” (Zachariasz Muszyński) przemierzali kanały, rozmawiali z nimi, patrzyli na gruzy zbombardowanej Warszawy.
“Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Otrzymał m.in. główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Kultura Cyfrowa i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.
Uczniowie – uczestnicy bitwy warszawskiej 1920 roku
Najstarsi uczniowie zapoznali się również z trzydziestominutowym filmem „Wiktoria 1920” w reżyserii Tomasza Dobosza. Za pomocą gogli VR przenieśli się do sierpnia 1920 roku. Zobaczyli, jak polskie wojska wciąż cofały się pod naporem armii bolszewickiej, więc wszyscy zdawali sobie sprawę ze zbliżającego się ostatecznego starcia. W tej sytuacji najważniejszym zadaniem było uniemożliwienie Rosjanom wkroczenia do stolicy. W momencie kiedy do polskiego obozu dotarł tajemniczy meldunek do przekazania na Cytadelę, tylko nieliczni wierzyli, że akcja się powiedzie. W grupie optymistów znaleźli się: Bohater (uczeń oglądający film), Janek Węgielski (Dariusz Pieróg) – student, który zaciągnął się do armii, ułan Władysław Brończak (Szymon Mysłakowski) oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper (Patryk Szwichtenberg).Widz razem z Cooperemleci samolotem w stronę Warszawy, ale uszkodzona maszyna musi awaryjnie lądować. Bohaterowie spotykają fotografkę Polę Lewicką (Róża Klekotko) i wraz z nią dostarczają wiadomość. Wtedy działania podejmują szyfranci. Żeby utrudnić bolszewikom porozumiewanie się przez wiele godzin szyfrują tekst Biblii. Dzięki temu udaje się pokonać wroga.
Technologia VR
Technologia VR sprawiła, że uczniowie stali się uczestnikami odległych wydarzeń. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości oraz dźwięku ambisonicznego pozwaliło młodym widzom na odczuwanie imersji, czyli wrażenia, że zatapiają się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość za pośrednictwem specjalnych gogli oszukała ich zmysły, dzięki czemu przenieśli się winną przestrzeń.
Uczniom bardzo podobały się filmy w technologii VR. Z chęcią wezmą udział w kolejnych projektach Fundacji Arte et Marte.
dk