Aktualności

          • Nadal pomagamy Ukraińcom

          • Kwotą 1000 zł, uzyskaną podczas dwóch ostatnich Dni Sklepikowych, Szkolne Koło Wolontariatu zasiliło konto Fundacji Happy Kids w Łodzi w ramach pomocy Ukrainie.
            Organizacja ta prowadzi ewakuację dzieci w ścisłej współpracy z Departamentem Ochrony Praw Dziecka i Adopcji Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej. Fundacja koordynuje relokację dzieci na terenie całego kraju w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego.
            Przekazana darowizna zostanie przeznaczona na potrzeby zarówno natychmiastowe: transportu, wyżywienia, środków czystości, ubrań, jak i specjalistyczne leczenie medyczne, terapię psychologiczną i opiekę prawną.
            Przypominamy, że wcześniej wpłaciliśmy już 700 zł na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
            W zbiórkę pieniędzy na rzecz Ukraińców szczególnie zaangażowani są siódmoklasiści pod opieką p. Renaty Micewskiej – Mielnik, p. Alicji Winnickiej – Pizulskiej, p. Doroty Jaszczak-Kacprzak.
            Dziękujemy wszystkim kupującym i ich rodzicom za zaopatrywania się w sklepiku na rzecz Ukraińców.

             

            dk

          • Dlaczego ciele ogonem miele?

          • „Dlaczego cielę ogonem miele?”, co sprawiło, że krowa jest kolorowa, jak inaczej nazywa się biedronka, co jedzą jeże i wielu różnych ciekawych rzeczy dowiedziały się 4 maja przedszkolaki z grupy pani Małgorzaty Magdziak. A stało się to za sprawą wierszyków czytanych przez siódmoklasistów: Beatę Piotrowską, Malwinę Rajewską, Szymona Dostatniego, Adama Lisowskiego, Kacpra Chmieleckiego i Piotra Chajduka.

            dk

          • Uczestniczyliśmy w gminnych obchodach majowego święta

          • 3 maja delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Najpierw wzięliśmy udział w mszy świętej za ojczyznę. Wysłuchaliśmy czytań w wykonaniu pracowników ZS w Zadzimiu, pani Katarzyny Włodarczyk i pani Barbary Skrobirandy. Liturgię wzbogaciła gra strażackiej orkiestry dętej, w której skład wchodzą także nasi uczniowie: Amelia Brzezińska, Klaudia i Kamil Fraszczyńscy.
            Po mszy udaliśmy się pod obelisk w parku. Tam, wraz z wszystkimi uczestnikami gminnej uroczystości, odśpiewaliśmy hymn państwowy. Potem nasi uczniowie (Kacper Woźniak 4b, Wiktoria Gutowska 7a, Patrycja Florczak 7b, Beata Piotrowska 7b, Kacper Chmielecki 7b, Konrad Śmiechowski 7b, Adam Lisowski 7b, Wojciech Rojek 7b i Jakub Piotrowski 7b) we współpracy z koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Zygrach zaprezentowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny.
            Następnie nasza delegacja (pani dyrektor Izabella Świt, pani wicedyrektor Monika Woźniak i przedstawicielka grona pedagogicznego Dorota Kacprzak) złożyła kwiaty pod obeliskiem.
            Dziękujemy wszystkim uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły w gminie a ich rodzicom za przywiezienie dzieci.

            dk

          • Uczciliśmy w szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 29 kwietnia uczciliśmy szkole 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
            Już tydzień wcześniej pani Katarzyna Patora przygotowała na korytarzu „Kartkę z kalendarza”, aby przypomnieć wszystkim o stworzeniu w 1791 roku bardzo ważnego dla narodu dokumentu. Natomiast w piątek przed wolnymi dniami uczniowie kl. 7a i 7b, wspierani przez Lenę Marciniak z 5b i Kacpra Woźniaka z 4b, na tle dekoracji przygotowanej przez panią Joannę Świątek – Szokalską, zaprezentowali patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Uroczysty apel rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem państwowego hymnu. Następnie sejmik uczniowski uświadomił nam, jakże ważnym dokumentem w państwie jest konstytucja. Mieliśmy też okazję posłuchać recytacji patriotycznych wierszy i pieśni o ojczyźnie.
            Nad przygotowaniem występu czuwali: pani Renata Micewska – Mielnik, pan Andrzej Czechowicz i pani Dorota Jaszczak – Kacprzak.

            dk

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 3 maja obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. 
            Ustawa przyjęta 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Władza została podzielona zgodnie z zasadą Monteskiusza na ustawodawczą (stanowienie prawa), wykonawczą (wykonywanie prawa) i sądowniczą. Konstytucja 3 maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. Jej postanowienia były nie do przyjęcia przez magnatów, którzy obok szlachty zagrodowej utracili najwięcej w wyniku nowej ustawy. Przeciwnicy konstytucji 27 kwietnia  1792 roku w Petersburgu doprowadzli do zawiązania konfederacji targowickiej, która doprowadziła do obalenia ustawy.
            Upadek konstytucji skutkował dalszym osłabieniem Rzeczpospolitej Polskiej, doprowadził do drugiego i trzeciego rozbioru, a potem do utraty niepodległości na 123 lata.

             

        • Święto Flagi
          • Święto Flagi

          • 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
            Przypomnijmy, że za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.
            Górny pas 
            flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej. Kolor biały oznacza czystość, czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.

        • Święto Pracy
          • Święto Pracy

          • 1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy znany powszechnie jako Święto PracyDzień ten jest upamiętnienieniem heroicznej walki o lepsze warunki zatrudnienia dla pracowników i pracownic na całym świecie.
            Dzień Pracy jest świętem państwowym w 66 krajach.
            Wykorzystajcie dzień wolny od pracy i szkoły!

          • Wracamy do akcji "Starsi czytają młodszym"

          •  

            28 kwietnia wolontariusze z klasy 7b skorzystali z zaproszenia pani Małgorzaty Magdziak i po długiej przerwie spowodowanej pandemią udali się do przedszkola, aby przeczytać swoim młodszym koleżankom i kolegom nieco zmienioną wersję baśni o „Czerwonym Kapturku”. Wiedzą oni bowiem, że literatura rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy i bawi.
            Książkę do przeczytania przedszkolakom wybrał Szymon Dostatni, a w głośnym czytaniu wspierali go Beata Piotrowska, Adam Lisowski i Kacper Chmielecki.

            dk

          • Lekcja otwarta

          • Klasa Ib przygotowała cykl lekcji otwartych. 21 oraz 27 kwietnia odbyły się lekcje otwarte związane z tematem "Spotkanie z panem Tuwimem". Celem lekcji było zapoznanie dzieci oraz rodziców z poezją dziecięcą Juliana Tuwima, zachęcenie dzieci do czytania oraz rozwijanie dziecięcej twórczości językowej. 
            Aktorzy oraz publiczność świetnie się bawili, a przy okazji poznali lepiej naszego regionalnego poetę.

            PW

          • Dzień Sklepikowy z Dnia Popcornowego

          • Informujemy, że przelaliśmy już 700 zł na konto Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc Ukraińcom.
            Pieniądze pochodzą ze sprzedaży łakoci w Dzień Sklepikowy. W środy nasi wolontariusze sprzedają pop-corn i inne pyszności, aby pomóc ofiarom wojny.
            Od przedszkolaków do ósmoklasistów wszyscy chętnie zaopatrują się w łakocie, wiedząc, że w ten sposób dzielą się z potrzebującymi.

            dk

          • Dźwięki i gamy, które znamy

          • „Dźwięki i gamy, które znamy.” - To temat „Spotkania z muzyką”, które odbyło się 26 kwietnia.
            Tym razem zajęcia poprowadził pan Paweł, a akompaniował mu pan Adam. Uczniowie ZS w Zadzimiu mieli okazję przypomnieć sobie wiadomości o rodzajach fletów. Doskonale też poradzili sobie w teleturnieju „Jaka to melodia”. Bezbłędnie rozpoznali muzykę z filmów: „Harry Potter”, „Hobbit” i „Titanic”.
            Niektórzy nawet próbowali tańczyć przy muzyce symfonicznej i nieźle im to wychodziło.

            dk

          • W schronisku

          • 47 osób z klas IVb, Va, Vb i VI wybrało się pod opieką swoich wychowawców do Czartek, gdzie mieści się „Schronisko Funny Pets” starające się zmieniać los bezdomnych czworonogów.
            Choć dopołudnie 25. kwietnia nie rozpieszczało pogodą, uczniowie z naszej szkoły obładowani karmą dla zwierząt, którą zbierali dla Czartkowiaków we własnych klasach, ruszyli w dobrych humorach na spotkanie z psiakami. Po krótkiej prelekcji ze strony pani Izy, która zarządza schroniskiem, każda grupka uczniów otrzymała pod opiekę czworonożnych podopiecznych schroniska, których wyprowadzili na spacer. Była to prawdziwa lekcja odpowiedzialności za zwierzaka. Wizyta w Czartkach zakończyła się zakupami w sklepiku z pamiątkami i zabawkami dla zwierząt, z którego dochód jest przeznaczony na wyposażenie i jedzenie dla psów i kotów przebywających pod opieką fundacji „Funny Pets”.
            O tym, że uczniowie naszej szkoły są wrażliwi na potrzeby innych, nie tylko ludzi ale również zwierząt, wiedzieliśmy od dawna, a wizyta w schronisku „Funny Pets w Czartkach” była tego tylko w pełni potwierdzeniem.

            KP-M

          • Spotkanie z panem Tuwimem

          • 22 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pt. "Spotkanie z panem Tuwimem" dla chętnych uczniów klas 0 - III.
            Piękna recytacja uczestników była oceniana przez Komisję, która wyłoniła następujących zwycięzców:

            1 miejsce - Lena Jankiewicz -  klasa 0

            2 miejsce - Aleksandra Wesołowska - klasa III

            3 miejsce - Barbara Walendziak - klasa II

            Wręczono również wyróżnienia dla Amelii Bedy, Mikołaja Kubiaka, Huberta Piasecznego,Hanny Chmieleckiej, Mai Wesołowskiej oraz Nikoli  Mordalskiej.
            Wszyscy otrzymali dyplomy oraz upominki za udział w recytatorskim wyzwaniu.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim pięknie deklamującym uczniom!

            PW

          • Wojna na Ukrainie nadal trwa

          • Szkolne Koło Wolontariatu proponuje

            Wojna na Ukrainie trwa, a jej konsekwencje będą odczuwalne długo, dlatego Szkolne Koło Wolontariatu będzie kontynuować działania na rzecz pomocy Ukrainie. Chcemy zbierać pieniądze dla Polskiej Akcji Humanitarnej, która ma duże doświadczenie w niesieniu pomocy.
            Ludzie uciekający przed wojną muszą zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia – nie mają pracy i pieniędzy. Brakuje im najbardziej podstawowych produktów wody, jedzenia, ciepłych ubrań. Dzieci nie chodzą do szkoły. Potrzebują wsparcia psychologicznego, a także możliwości nauki i rozwoju.
            Polska Akcja Humanitarna dostarcza pomoc medyczną, paczki żywnościowe i higieniczne, koce, śpiwory i inne produkty niezbędne do przetrwania.
            W przyszłości pomoże remontować szkoły i szpitale .
            Szkolne Koło Wolontariatu proponuje, aby w środy przygotować dzień sklepikowy. W środy, na przerwach, będzie można kupić popcorn, być może i inne wiktuały. Dochody będziemy przekazywać dla Polskiej Akcji Humanitarnej. Koło jest otwarte na Wasze propozycje pozyskiwania pieniędzy, darów i pomocy.
            Zapraszamy do współpracy!

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto świata.
            Z tej okazji w przedszkolu odbyły się zajęcia, które promowały postawy ekologiczne wśród przedszkolaków. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Na zajęciach przedszkolaki oglądały pomniejszony model Ziemi – globus oraz dowiedziały się, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Dzieci chętnie wysłuchały wiersza J.Papuzińskiej „Chora rzeka”, przypomniały sobie zasady segregacji śmieci i wykonały piękną pracę plastyczną przy użyciu farb.
            Na zakończenie tego pięknego dnia, przedszkolaki stały się „strażnikami przyrody”, maszerując zadzimskimi ulicami w pochodzie na część Ziemi.

          • Dzień Ziemi u najmłodszych

          • 22 kwietnia maluchy z grupy pierwszej postanowiły świętować wyjątkowe i bardzo ważne święto, święto Ziemi.
            Przeprowadziliśmy szereg działań, które wpisują się w konwencję święta. Po projekcji filmu "Kazik i dzień Ziemi" dzieci dzieliły się pomysłami jak możemy dbać o naszą planetę, nauczyły się jak segregować śmieci i jak można wykorzystać je, by dać im drugie życie.
            Przedszkolaki wykonały wspólnie pracę plastyczna "Nasza Ziemia" i każdy indywidualnie pomalował obrazek naszej planety rosnącymi farbami. Przedszkolaki przeszły równiez ścieżkę sensoryczną, która była stworzona ze śmieci. Były tam rolki po papierze toaletowym, plastikowe butelki, folia bąbelkowa czy tektura. Było to ciekawe doświadczenie, które bardzo spodobało się maluchom. 
            Przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że Dzień Ziemi należy świętować codziennie, to znaczy codziennie trzeba dbać o naszą planetę, a nie tylko od święta! 

            BJ

          • Życzymy dalszych sukcesów

          • W dniu 21kwietnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom 2022”.
            W kategorii uczniów klas V-VIII gminę Zadzim reprezentował uczeń naszej szkoły – Adrian Chmielecki
            z klasy VI. Turniej składał się dwóch części: pisemnej i ustnej. Obu niezwykle trudnych. Na szczęście nie dla Adriana, który mimo bardzo wysokiego poziomu wiedzy wszystkich uczestników, okazał się najlepszy i będzie reprezentował powiat poddębicki w Eliminacjach Wojewódzkich w swojej kategorii wiekowej.

            Adrianowi serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i obiecujemy trzymać kciuki.

            R.S.

          • Ludzie listy piszą

          • 7 kwietnia uczniowie klas I a i I b wraz z wychowawcami udali się na pocztę. Wcześniej uczniowie przygotowali piękne kartki świąteczne oraz okolicznościowe i samodzielnie zaadresowali koperty.Na poczcie każdy zakupił i przykleił na kopertę znaczki, a następnie wrzucił swój list do skrzynki pocztowej. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili zadzimski park, gdzie poszukiwali oznak budzącej się do życia przyrody.

            PW

          • Z wizytą w muzeum

          • W dniu 5 kwietnia uczniowie klas I a i I b wraz z wychowawcami panią Pauliną Wojciechowską i panią Wandą Rulką udali się na wycieczkę do Sieradza. Celem wycieczki było zwiedzanie sieradzkiego muzeum. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej, której tematem było wykorzystanie zielarstwa w lecznictwie.
            Po zabawie w aptekarzy, każdy mógł zabrać do domu swoją kompozycję ziół. Po lekcji muzealnej dzieci zwiedziły wystawy w muzeum, miały okazję poznać historię naszego regionu od średniowiecza aż do lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Uczniom bardzo się spodobała ta forma nauki historii.

            PW

          • Śniadanie wielkanocne

          • W środę 13 kwietnia w najmłodszej grupie odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne.
            Na naszym wielkanocnym stole nie mogło zabraknąć jajeczka, szyneczki czy wielkanocnej baby. A wszystko to wśród bukszpanu, bazi i rzeżuszki, wysianej przez przedszkolaki parę dni wcześniej. Atmosfera była bardzo miła i świąteczna. Zwieńczeniem tego świątecznego dnia były upominki od zajączka. 

            BJ