Aktualności

          • Lektura „Oto jest Kasia” w klasie 3b

          • W klasie 3b w drugim półroczu odbył się konkurs wiedzy z lektury „Oto jest Kasia”. Jego celem było sprawdzenie znajomości treści książki oraz utrwalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
            Wychowawczyni przygotowała test online na platformie www.eduelo.pl, na której uczniowie mieli wcześniej założone darmowe konta. Dzięki temu mogli również korzystać z niej w domu i doskonalić swoje umiejętności w zakresie edukacji polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej.
            Test składał się z 30 pytań. Uczniowie mieli wyznaczony przedział czasowy (14:30–19:00), w którym mogli wykonać zadania w domowym zaciszu. O kolejności miejsc decydowała w pierwszej kolejności liczba zdobytych punktów, a następnie czas wykonania testu.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce zajęła Maja Gaj
            II miejsce – Filip Zimka
            III miejsce – Kacper Bienias

            Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
            Świetnym sposobem przygotowania uczniów do konkursu była praca grupowa. Klasa została podzielona na zespoły, które przygotowały plakaty zawierające najważniejsze informacje o lekturze. Konkurs okazał się dla uczniów ciekawą formą sprawdzenia wiedzy oraz motywacją do dalszego czytania.

            ŻK

          • Kreatywnie

          • Klasa 6, na zajęciach z techniki zmierzyła się z projektem makiet urządzeń elektrycznych. Praca wykonywałam była w małych grupach.
            Powstały niesamowite rzeczy AGD- super lodówka, piekarnik, zmywarka i pralka i sprzęty RTV - telewizor z pilotem z pakietem Netflix :) i komputer z akcesoriami.
            Wystawę sprzętu, można było podziwiać w ciągu całego dnia, na korytarzu przy pracowni muzyczno-technicznej.
            Brawo Klasa Szósta!!!

            JS

          • Program „Akademia Dobrej Energii” w klasie 3b 

          • W roku szkolnym klasa 3b po raz drugi uczestniczyła w programie „Akademia Dobrej Energii”, który wspiera rozwój emocjonalny, fizyczny i społeczny uczniów. Program obejmował trzy moduły tematyczne.
            Pierwszy – „Tydzień ze zdrową głową” – dotyczył emocji, radzenia sobie ze stresem, uważności oraz bezpieczeństwa w szkole i w domu.Drugi – „Tydzień ze zdrowym ciałem” – skupiał się na zdrowym stylu życia, aktywności fizycznej, diecie oraz wpływie przebywania na świeżym powietrzu.Trzeci – „Tydzień z rozwojem umiejętności” – rozwijał kompetencje społeczne, komunikację, bezpieczne korzystanie z internetu oraz umiejętność współpracy.
            Udział w programie był dla uczniów ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki.

            ŻK

          • Przytulmy Ziemię 

          • 22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z okazji święta Ziemi uczniowie naszej szkoły na różne sposoby zaakcentowali to wydarzenie.
            Przypomnieli zasady recyklingu oraz obejrzeli filmiki edukacyjne. Wspólnie stworzyli listę „Małych kroków dla wielkiej zmiany” (oszczędzanie wody, oszczędzanie prądu, używanie toreb wielorazowych, segregacja śmieci,  sadzenie roślin, jeżdżenie rowerem i komunikacją zbiorową).
            Akcentem plastycznym było przygotowanie plakatów pt. „Ziemia – mój dom”.
            Zachęcamy wszystkich, dużych i małych, o zatroszczenie się o naszą Ziemię- można wykorzystać listę małych kroków!

            rmm,pk

          • Aktywnie w czasie wolnym

          • 19 kwietnia grupa ponad czterdziestu uczniów kilku szkół podstawowych naszego powiatu miała okazję uczestniczyć w roli kibica meczu o Mistrzostwo Polski w piłce siatkowej kobiet Budowlani Łódź- Developers Rzeszów. Wśród nich była uczennica naszej szkoły - Patrycja Siekacz, która jest czynną zawodniczką siatkarskiego klubu UKS Orlęta Wielenin. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że kilka dni później klub Grot Budowlani Łódź zdobędzie w Rzeszowie złoty medal Mistrzostw Polski, a my będziemy oglądać przyszłe zdobywczynie złota w siatkówce kobiet. Zapraszam serdecznie na treningi siatkówki dziewcząt.

            Joanna Sadok

          • Mali rolnicy

          • W dniach 13.04 - 17.04 w najmłodszej grupie przedszkolaków zapanował iście wiejski klimat. Tematyka uwielbiana przez maluchy pochłonęła ich całkowicie. 
            Sala zmieniła się w małe gospodarstwo rolne, zamieszkały w niej krówki, świnki, owieczki, kury oraz wiele , wiele innych wiejskich zwierzątek. Dzieci mogły poczuć się niczym prawdziwi rolnicy, było sensoryczne pole z "prawdziwymi" maszynami rolniczymi...traktory, kombajny, przyczepy....pracowały, aż się kurzyło.
            Maluchy mogły wydoić krówkę, ostrzyc owieczkę, nakarmić kurczaki a prosiaczkom przygotowały super błotko. Wielozmysłowe poznawanie wiejskich reali wyjątkowo podobało się naszym milusińskim.
            To był wspaniały tydzień, wielu przygód i twórczych wyzwań. 

            BJ

          • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS

          • W dniach 13, 14 i 15 kwietnia uczniowie klas trzecich A i B wzięli udział w Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS. Celem badania było podsumowanie wiedzy i umiejętności uczniów kończących pierwszy etap edukacji oraz diagnoza ich kompetencji z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
            Sprawdzian został przeprowadzony zgodnie z harmonogramem w ciągu trzech kolejnych dni. Każdego dnia uczniowie pracowali z arkuszami obejmującymi różne obszary edukacyjne. Zadania miały zróżnicowany stopień trudności i pozwalały sprawdzić zarówno podstawowe umiejętności, jak i bardziej złożone kompetencje uczniów.
            Uczniowie klas 3a i 3b podeszli do sprawdzianu z zaangażowaniem i skupieniem. Praca przebiegała w spokojnej atmosferze, sprzyjającej koncentracji i samodzielnemu rozwiązywaniu zadań. Nauczyciele nadzorujący przebieg testów dbali o prawidłową organizację oraz komfort pracy uczniów.
            Po zakończeniu sprawdzianów wyniki zostały wprowadzone do aplikacji OMNIBUS, która umożliwiła wygenerowanie szczegółowych raportów. Na ich podstawie możliwe będzie określenie mocnych stron uczniów, obszarów wymagających dalszego wsparcia oraz opracowanie rekomendacji do dalszej pracy dydaktycznej.
            Udział w sprawdzianie OMNIBUS stanowił dla uczniów podsumowanie trzyletniej nauki w edukacji wczesnoszkolnej oraz ważne doświadczenie przygotowujące ich do kolejnego etapu kształcenia.

            ŻK

          • Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu PIRLS 2026 - już za nami!

          • W dniu 14.04.2026r. odbyło się w naszej szkole Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu PIRLS 2026. Tegoroczna edycja po raz pierwszy została przeprowadzona w wersji cyfrowej. Uczniowie naszej szkoły wykonywali zadania w dwóch sesjach:
             9.00- 11.30 (klasa IVB) oraz 12.00-14.30 (klasa IV A).                                                              
            W trakcie pracy mieli krótkie przerwy. Ankieter z IBE omówił przebieg badania i udzielił niezbędnych wskazówek.
            Wyjaśnił, że  zarówno odpowiedzi uczniów, jak i ankieta są anonimowe.
            Badanie obejmuje uczniów klas czwartych. Sprawdza, jak dzieci radzą sobie z czytaniem i interpretacją tekstu literackiego i użytkowego. Przeprowadzane jest co 5 lat od 2001 roku. Jego wyniki są skrupulatnie analizowane w szerokim kontekście – bowiem w przedsięwzięciu biorą udział dzieci w czwartym roku nauki z 60 innych krajów  świata.
            W tym roku nasi czwartoklasiści zostali  wybrani do tego badania.
            Główne założenia  PIRLS:
            -rozwój badań nad procesem uczenia się uczniów;
            -pokazanie mocnych i słabych stron w procesie dydaktycznym i wskazanie obszarów wymagających wsparcia;
            - porównanie metod pracy z tekstem na lekcjach języka polskiego w różnych jednostkach oświatowych;
            -wgląd w doświadczenia i opinie nauczycieli oraz dyrektorów;
            -porównanie wpływu zaangażowania środowiska domowego w rozwój umiejętności czytania i rozumienia tekstu.

            Wyniki badań zostaną  przedstawione wyłącznie w formie zbiorczych analiz na poziomie ogólnokrajowym.
            Dziękujemy wszystkim za wyrozumiałość i zaangażowanie.


                                                                                                         Szkolny Koordynator Badania
                                                                                                          Katarzyna Patora

          • Nasi na podium

          • 14 kwietnia drużyna złożona z uczniów klasy 5b: Hani Chmieleckiej, Marceliny FilipowskiejDawida Romanowskiego, wywalczyła III miejsce w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
            Mimo braku kompletu zawodników, uczniowie poradzili sobie świetnie zarówno w teście jak i zadaniach z I pomocy. Jazda na rowerze w miasteczku ruchu drogowego też poszła super! Cała trójka dała z siebie 100%!
            W przyszłym roku, po dopracowaniu placu z przeszkodami, będziemy jeszcze lepsi :)
            Brawo!

            J.S

          • „Młodzież Zapobiega Pożarom” – etap powiatowy

          • 1 kwietnia 2026  w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Poddębicach odbył się  Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Gminę Zadzim i naszą szkołę w kategorii klas I – IV reprezentowała uczennica klasy IVb – Wiktoria Skiera, której udało się zająć VI miejsce. Natomiast w kategorii klas V-VIII była to Hanna Chmielecka z klasy Vb. Po rozwiązaniu testu i udzieleniu odpowiedzi ustnych udało jej się zająć III miejsce. Jest to bardzo duży sukces, ponieważ Hanna była najmłodszą uczestniczką w swojej kategorii wiekowej. Hani i Wiktorii gratulujemy osiągniętych wyników!
            RS
             

          • "W krzyżu miłości nauka"

          • 1 kwietnia, ostatniego dnia nauki szkolnej przed Świętami Wielkiej Nocy, społeczność szkolna oraz licznie przybyli goście spotkali się przy świątecznym stole, by wspólnie przeżywać atmosferę najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym.
            W tym roku szkolnym przedstawienie wielkanocne przygotowali uczniowie klas siódmych pod kierunkiem wychowawczyń- pań Doroty Glapskiej oraz Marzeny Zel-Budzanowskiej. 
            Na widowni zasiedli nasi goście- wójt gminy Zadzim - Pan Krzysztof Woźniak, proboszcz parafii Zadzim - ks. Juliusz Mieczyński, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zadzimiu - Pani Magdalena Tomaszewska, podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Pęczniewie wraz z opiekunami oraz licznie zgromadzeni rodzice.
            Scenariusz tegorocznej akademii pod tytułem "W krzyżu miłości nauka" skupił się wokół tematyki krzyża - symbolu męki Pańskiej oraz zbawienia. Siódmoklasiści w przygotowanej przez siebie prezentacji pokazali liczne kapliczki zawierające wizerunek krzyża, które znajdują sie w okolicy ich zamieszkania. Uczniowie chcieli podkreślić, że mijamy je codziennie, często nie zastanawiając się co upamiętniają i na pamiątkę jakich wydarzeń zostały ustawione.
            W dalszej części uczestnicy spotkania mogli prześledzić drogę Jezusa przed ukrzyżowaniem oraz radosny moment Jego zmartwychwstania.
            Dzięki wykorzystaniu motywów muzycznych z filmu "Pasja", przejmującej prezentacji oraz pieśniom wykonanym przez uczennice klasy 7b, wszyscy poczuli podniosły nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
            W dalszej części spotkania głos zabrała Pani dyrektor Izabella Świt oraz Pan Krzysztof Woźniak, którzy złożyli zgromadzonym świąteczne życzenia. Natomiast proboszcz Juliusz Mieczyński pobłogosławił wielkanocny posiłek przygotowany przez szkolną kuchnię oraz ciasta dostarczone przez mamy uczniów.
            Następnie wszyscy uczestnicy spotkania spotkali się przy świątecznym stole.

            Gratulujemy siódmoklasistom udanego występu oraz zaangażowania podczas zbierania materiałów do prezentacji.
            Podziękowania kierujemy również do pani Ewy Gogulskiej, autorki większości strojów wykorzystanych w przedstawieniu, ucznia klasy 8- Jana Groberka za akompaniament oraz Pana Mirosława Stępińskiego odpowiedzialnego za obsługę techniczną.
            Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć.

            dg

          • PIRLS 2026- Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu już  14 kwietnia br. w naszej szkole

          • Miło nam poinformować, że nasza szkoła została wylosowana do udziału w badaniu PIRLS, czyli Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu. Odbywa się ono co 5 lat, w tym od 20 lat w Polsce.  Jest przeprowadzane w 60 krajach całego świata.
            Główny cel przedsięwzięcia to pomiar umiejętności rozumienia czytanego tekstu literackiego i użytkowego wśród uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Trwa około 2,5 godziny (początek: godzina 9.00). Jest anonimowe.
                W Polsce  badanie to  jest organizowane na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Prowadzi je Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy. Za jego realizację w szkołach odpowiada PBS Sp. z o.o.
            Wszyscy uczniowie  klas IV, którzy wezmą udział w sesji badawczej na terenie szkoły,  będą rozwiązywać  testy i odpowiadać na pytania ankietowe online (na komputerach).  W badaniu ankietowym biorą udział również - dyrektor szkoły,  nauczyciel języka polskiego oraz rodzice/ opiekunowie  prawni czwartoklasistów.
            Broszury informacyjne, a także deklaracja zgody na udział dziecka w badaniu oraz ankieta rodzica/opiekuna prawnego zostały już przekazane.  Uzyskane wyniki będą analizowane jedynie przez organizatorów badania. Zarówno odpowiedzi uczniów, jak i rodziców/opiekunów prawnych zostaną zaprezentowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych i nie będą miały wpływu np. na oceny szkolne. Dane osobowe uczniów są przetwarzane wyłącznie na etapie zbierania danych, a później zostaną zniszczone.
            Czym jest badanie PIRLS 2026?
            PIRLS – Międzynarodowe Badanie Postępów Biegłości w Czytaniu (Progress in International Reading Literacy Study) to międzynarodowe badanie mające na celu ocenę umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród uczniów na czwartym roku nauki. Badanie dostarcza porównywalnych danych o osiągnięciach uczniów z ponad 60 krajów i regionów na świecie. W Polsce badanie prowadzone jest od prawie 20 lat. Na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej realizuje je Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy.
            Jakie są cele badania PIRLS?
            Głównym celem badania jest pomiar umiejętności rozumienia czytanego tekstu, zarówno literackiego, jak i użytkowego. Ponadto badanie zbiera informacje o opiniach i doświadczeniach uczniów, nauczycieli i rodziców w zakresie procesów nauczania oraz organizacji pracy szkoły.
            Jakie korzyści płyną z udziału mojego dziecka w badaniu?
            Udział w badaniu przyczynia się do lepszego zrozumienia poziomu umiejętności czytania wśród polskich uczniów na tle międzynarodowym. Dzięki temu możliwe jest doskonalenie systemu edukacji w Polsce oraz dostosowywanie metod nauczania do potrzeb uczniów. 
            Informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się na stronie badania: https://pirls.ibe.edu.pl/informacje-dla-uczestnikow/
             
            Kiedy  w naszej szkole odbędzie się badanie PIRLS 2026 ?
            Termin badania: 14.04.2026r.
            .
            Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest, aby dzieci były wypoczęte i miały zapewnione standardowe warunki do nauki.
            Dziękujemy za współpracę i zaangażowanie! W razie pytań prosimy o kontakt ze Szkolnym Koordynatorem Badania – panią Katarzyną Patorą.
            Poniżej zamieszczamy materiały promocyjne i zachęcamy do zapoznania się z nimi.

            Z wyrazami szacunku
            mgr Katarzyna Patora
            Szkolny Koordynator Badania PIRLS 2026

             

            PIRLS2026_informacje_o_badaniu_(1)(1).pdf

          • Konkurs z języka angielskiego „Irregular Verbs Expert”

          • 30 marca zakończył się dwuetapowy szkolny konkurs z języka angielskiego: „Irregular Verbs Expert”. Uczniowie klas VA, VB oraz VI mieli za zadanie wykazać się znajomością form przeszłych czasowników nieregularnych – zarówno prawidłowym zapisem jak i wymową. Gratulujemy wszystkim, którzy przygotowali się i wzięli udział w rywalizacji, a szczególnie zwycięzcom:

            I miejsce – Amelia Beda kl. VI
            II miejsce – Nikola Andrzejczak kl. VI
            III miejsce – Juliusz Tomaszewski kl. VI

            Uczestnicy konkursu spoza podium:

            kl. Va: Adam Bartczak, Zuzanna Mosoń, Barbara Walendziak
            kl. Vb: Hanna Chmielecka
            kl. VI: Krystian Chmielecki, Aleksander Dominowski, Wiktor Mżywa, Filip Pecyna, Alicja Tarczyńska, Monika Zygmunt
            Fundatorem nagród była Rada Rodziców. Składamy serdeczne podziękowania za okazane wsparcie. 

            AO, MCS

          • Lekcja pokazowa

          • 30 marca dziewczęta z klasy 5 miały okazję uczestniczyć w lekcji siatkówki z zawodniczkami UKS Orlęta Wielenin. Lekcja miała zainspirować dziewczyny do uczestnictwa w treningach i pokazać walory sportu jakim jest siatkówka w wydaniu UKS Orlęta Wielenin. Dziękujemy za wizytę w naszej szkole! Widzimy się na treningach!

            JS

          • „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • Po raz kolejny w marcu odbyły się w naszej szkole eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Z testem sprawdzającym wiedzę dotyczącą postępowania w razie pożaru, znajomości przepisów przeciwpożarowych, udzielania pierwszej pomocy, znajomości historii, tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej uczniowie zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych. Najlepsi z nich: Wiktoria Skiera kl. IVb, Szymon Śmiechura kl. IVb, Patryk Kaczmarek kl. IVb, Hanna Chmielecka kl. Vb, Julia Grabarczyk kl. VIIa oraz Krzysztof Grabarczyk kl. VIIa reprezentowali naszą szkołę podczas eliminacji gminnych. Odbyły się one 27 marca w Urzędzie Gminy w Zadzimiu. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca w swoich kategoriach wiekowych:
            Wiktoria Skiera – I miejsce,
            Szymon Śmiechura – II miejsce,
            Patryk Kaczmarek – III miejsce,
            Hanna Chmielecka – I miejsce, 
            Krzysztof Grabarczyk – III miejsce
            Julia Grabarczyk – VI miejsce. 
            Tym razem w eliminacjach powiatowych będą nas reprezentować Wiktoria Skiera i Hanna Chmielecka.
            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a Wiktorii i Hani życzymy dalszych sukcesów.

            RS

          •      Ekopowitanie wiosny

          • W naszej szkole oficjalnie i uroczyście powitaliśmy wiosnę. „EKODZIEŃ WIOSNY” - pod takim hasłem odbył się zorganizowany przez członków szkolnego koła LOP i jego opiekunów p. Renaty Micewskiej-Mielnik i Piotra Kuźnika Szkolny Dzień Wiosny, który połączył obchody Światowego Dnia Ziemi, Dnia Wody oraz pierwszego Dnia Wiosny.
            W przedstawieniu z tej okazji wystąpiło wielu uczniów naszej szkoły. Była to doskonała okazja do prezentacji talentów. Muzycznym akcentem rozpoczął szkolny chór. Uczniowie klas czwartych zarecytowali wiosenne wiersze. Następnie obejrzeliśmy ekopokaz mody wiosennej w wykonaniu klas 7a, 8 oraz 5b, w którym znalazły się wiosenne stroje zaprojektowane przez uczniów w formie eko. W dalszej kolejności wystąpiła klasa 4b w przedstawieniu pt. „W poszukiwaniu wiosny”.
            Klasa 5a zaprezentowała scenkę o roli i obiegu wody w przyrodzie. Rozstrzygnięto także konkurs wiedzy o wodzie, który odbył się z okazji marcowego Światowego Dnia Wody. Tegoroczni zwycięzcy konkursu w kategoriach klasowych to : Oskar Płóciennik, Natalia Kołodziejczyk, Amelia Beda, Aleksandra Wesołowska oraz Iza Wojtunik, którzy zostali nagrodzeni. Całą uroczystość poprowadziły uczennice z klasy 7a Ola i Maja Wesołowskie.
            Kluczowym punktem szkolnego Ekodnia Wiosny był konkurs na najładniejszą marzannę. To jedna z najciekawszych tradycji, która łączy zabawę z kultywowaniem starych słowiańskich zwyczajów.  Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę, śmierć i odrodzenie, utożsamiana z kukłą wykonywaną ze słomy, którą tradycyjnie topi się lub pali w pierwszy dzień wiosny. Obrzęd ten symbolizuje pożegnanie zimy, zakończenie okresu mroku i przygotowanie na nadejście wiosny oraz ciepła. Nasze marzanny były wykonane z surowców wtórnych lub naturalnych, tak, aby było ekologicznie. W projektowaniu i tworzeniu marzann brały udział wszystkie klasy oraz przedszkole. Wszystkie były bardzo ładne, kolorowe, zjawiskowe i stylowe. Uczniowie zaprezentowali je  przed publicznością. Trudno było wybrać tę NAJ. Wszyscy otrzymali gromkie brawa oraz miły słodki poczęstunek, za który dziękujemy pani dyrektor i Radzie Rodziców.  Zgodnie z zasadami ekologii nie spaliliśmy ani nie topiliśmy marzann. Nasze marzanny odstraszają zimę przed wejściem do szkoły, gdzie można je podziwiać.


            opiekunowie szkolnego koła LOP


            R.M i P.K. - LOP

          • „Zajączek w bibliotece, czyli Wielkanocna Przygoda”

          • Gminna Biblioteka Publiczna ogłosiła konkurs literacki pt. „Zajączek w bibliotece, czyli Wielkanocna Przygoda”, który właśnie został rozstrzygnięty.
            Uczniowie klas I–III mieli za zadanie napisać rymowankę, natomiast uczniowie klas IV–VIII przygotowali opowiadania o tematyce świątecznej.
            Z radością informujemy, że nagrody i wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:
            Kategoria I – klasy I–III: I miejsce – Dawid Patelas IIb, II miejsce – Uczennica SP Zygry, III miejsce – Aleksandra Stachura IIa.
            Kategoria II – klasy IV–VIII: I miejsce – Sylwia Kujawa, II miejsce – Ewelina Nagiecka, III miejsce – Cezary Kacprzak.
            Wyróżnienia otrzymali: Amelia Łazarek, Laura Andrzejewska, Kornelia Maślanka, Iza Rosiak, Maja Zborowska, Hanna Woźniak.
            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów literackich!

            PW

          • Konkurs czytelniczy

          • W dniu 24 marca wszyscy uczniowie kl. IIIa i IIIb przystąpili do konkursu czytelniczego organizowanego przez bibliotekę szkolną.
            Celem konkursu było:
            - doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem, pisania i wykorzystania wiedzy w praktyce oraz korzystania z podanych informacji,
            - kształtowanie koncentracji,
            - rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów,
            - zachęcanie do zdobywania wiedzy i umiejętności,
            - kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem.
            Uczniowie otrzymali karty pracy do cichego czytania ze zrozumieniem.  Pracowali z fragmentami lektury Marii Kownackiej pt. „Kajtkowe przygody”. W czasie 45 minut zapisywali odpowiedzi na pytania (test wyboru), przepisywali fragment tekstu dotyczący wyglądu Kajtka, stopniowali przymiotniki, uzupełniali porównania, wypisywali czynności, które wykonywały bociany, rozwiązywali krzyżówkę, wypisywali z tekstu po trzy wyrazy z „ó, ż” i układali dwa zdania z podanymi wyrażeniami. 
            O wyłonieniu zwycięzców konkursu zdecydowało Jury w składzie: Elżbieta Cichosz, Magdalena Tomaszewska oraz Dorota Glapska. I tak:
            I miejsce zajęła Maria Groberek z kl. IIIb
            II miejsce zajął Kacper Bienias z kl. IIIb  
            III miejsce zajął Mikołaj Tomczyk z kl. IIIa
            Wyróżnienie otrzymali: Alicja Matczak i Mikołaj Modrzejewski z kl. IIIa

            Uczniom  gratulujemy wygranej oraz życzymy dalszych sukcesów.
            Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe a pozostali uczniowie dyplomy pamiątkowe. 
            Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
             


            EC

          • ,,Ania z Zielonego Wzgórza” wciąż zachwyca!

          • Dnia 24 marca 2026 roku uczniowie klas piątych i szóstej pod baczną opieką nauczycieli, pani M. Czyż- Szymczak, pani  R. Micewskiej – Mielnik, pani K. Patory                             oraz pana A. Czechowicza,  wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Głównym punktem programu była wizyta w Teatrze Małym w Manufakturze, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. 
            Wyjazd był nie tylko realizacją punktu podstawy programowej z języka polskiego, ale także okazją  do wspólnego spędzenia czasu. 
            Już sam teatr zrobił na nas ogromne wrażenie. Jego industrialne wnętrze i ,ceglany klimat” były zupełnie inne niż w typowych teatrach. Zwróciliśmy uwagę na nowatorskie wykorzystanie pofabrycznej przestrzeni. Wnętrze było przytulne, a aktorzy przechodzili obok widzów siedzących po bokach. Ten element  również zwrócił uwagę uczniów.
            Spektakl okazał się bardzo interesujący. Aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, a kostiumy i scenografia przeniosły nas w świat Ani Shirley. Nie można też zapomnieć o muzyce, dekoracjach, rekwizytach, które współtworzyły sceniczny przekaz.
            Oprócz tytułowej bohaterki na scenie pojawili się artyści kreujący role Maryli i Mateusza Cuthbert, Diany Barry, Małgorzaty Linde oraz Gilberta Blythe. 
            Szczególnie zapamiętaliśmy finał, w którym wszyscy aktorzy wspólnie zaśpiewali piosenkę.  Wykonanie  to nagrodziliśmy gromkimi brawami.
             Po przedstawieniu udaliśmy się do strefy gastronomicznej Manufaktury. Był to czas na odpoczynek i podzielenie się wrażeniami.
            Wycieczka była bardzo udana, gdyż połączyła naukę z rozrywką i pozwoliła nam jeszcze lepiej zrozumieć historię Ani z Zielonego Wzgórza. To był dzień pełen wrażeń i niecierpliwością czekamy na kolejne takie wyjazdy! 

            Notatkę sporządziła: Hanna Chmielecka, kl. VB
            Korekta tekstu: Katarzyna Patora