24 października uczniowie klas siódmych oraz ósmoklasiści wyruszyli na wycieczkę do Warszawy, śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Celem wycieczki było lepsze poznanie miejsc, wydarzeń oraz postaci opisanych w lekturze.
Pierwszym punktem na naszej trasie było odwiedzenie Muzeum Więzienia Pawiak, czyli miejsca, do którego trafiali więźniowie po aresztowaniu, a następnie wracali do niego po przesłuchaniach w budynku Gestapo.
Poznaliśmy warunki, w jakich musieli przebywać aresztowani, a także obejrzeliśmy liczne rekwizyty wykonane przez więźniów.
Następnie dotarliśmy na skrzyżowanie ulic Długiej i Bielańskiej, czyli w miejsce, gdzie 26.03.1943r. odbyła się słynna akcja pod Arsenałem. Przypomnijmy, że celem akcji o pseudonimie Meksyk II było odbicie Jana Bytnara z rąk Gestapo. Mogliśmy zobaczyć miejsca, w których były rozstawione poszczególne sekcje harcerzy, przejść trasą, którą następował odwrót po akcji oraz zobaczyć bramę na ulicy Długiej, w której został zatrzymany przez volksdeutchscha Hubert Lenk ps. Hubert.
Po spacerze dotarliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika. Tam pan przewodnik przypomniał nam okoliczności słynnej akcji Aleksego Dawidowskiego, podczas której w dniu 11.02.1942r. odkręcił z pomnika tablicę z napisem w języku niemieckim, by odsłonić oryginalną tablicę z napisem "Mikołajowi Kopernikowi Rodacy".
Następnie udaliśmy się pod budynek Zachęty, by zobaczyć miejsce, gdzie Rudemu udało się ściągnąć trzy ogromne niemieckie flagi ze ściany budynku. Dalej spacerem przez Ogród Saski udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo. W tym miejscu torturowano i przesłuchiwano Rudego. Po wizycie w muzeum spacerem przez Park Agrykola udaliśmy się w stronę autokaru.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Tam stanęliśmy przed mogiłami Rudego, Alka i Zośki, na których zapaliliśmy znicze. Odnalieźliśmy również mogiłę dowódcy akcji pod Arsenałem- Stanisława Broniewskiego ps. Orsza. Światełko pamięci zapaliliśmy również na mogile słynnego poety z pokolenia Kolumbów- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Nie zapomnieliśmy również o Aleksandrze Kamińskim. Przy mogile autora "Kamieni na szaniec" spotkała nas niespodzianka. Mieliśmy okację zrobić sobie zdjęcie z panem Julianem Borkowskim, którego babcią była siostra Janka Bytnara- Danuta Dziekańska ps. Duśka.
Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z lekcji historii w terenie.
dg