Aktualności

          • Innowacje w klasie III a

          • Innowacje w klasie IIIa

            W klasie III a w ciągu bieżącego roku szkolnego realizowano dwie innowacje pedagogiczne. Pierwsza z nich dotyczyła doskonalenia umiejętności pisania. Uczniowie systematycznie ćwiczyli staranność, poprawność oraz estetykę pisma, zwracając uwagę na czytelność i prawidłowy zapis wyrazów. Dzięki podejmowanym działaniom rozwijali nawyk dbania o wygląd swoich prac pisemnych. Podczas innowacji opracowali wszystkie litery alfabetu. Na koniec  przeprowadzono konkurs, gdzie wyłoniono mistrzów pięknego pisma. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.
            Druga innowacja była związana z utrwalaniem znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie samodzielnie projektowali i wykonywali różnorodne gry edukacyjne, które następnie wykorzystywali podczas zajęć. Taka forma nauki sprzyjała aktywnemu zaangażowaniu, rozwijała kreatywność oraz pomagała w skutecznym utrwalaniu umiejętności szybkiego i poprawnego wykonywania obliczeń.

            AP

          • Konkurs Instaling dla uczniów klas 4-8 - podsumowanie

          • Konkurs Instaling dla uczniów klas 4-8 - podsumowanie
            W II okresie roku szkolnego w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego
            z wykorzystaniem aplikacji InstaLing. Celem wydarzenia było promowanie systematycznej
            nauki słownictwa oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów w nowoczesnej,
            cyfrowej formie. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności, a
            także utrwalenia poznanego materiału w atrakcyjny i motywujący sposób.
            Konkurs miał formułę podsumowania pracy w całym II semestrze, opartego na znajomości
            słownictwa na bardzo dobrym poziomie.
            Oto lista osób nagrodzonych:
            Klasa 4a:
            Laura Durka – tytuł mistrza
            Lena Majda – tytuł wicemistrza
            Klasa 4b:
            Wojciech Borowski - tytuł mistrza
            Hubert Piaseczny – tytuł wicemistrza
            Klasa 5a:
            Barbara Walendziak – tytuł mistrza
            Igor Piaseczny – tytuł wicemistrza
            Klasa 5b:
            Hanna Chmielecka – tytuł mistrza
            Natalia Kołodziejczyk – tytuł wicemistrza
            Klasa 6:
            Aleksandra Staszczyk – tytuł mistrza
            Amelia Beda – tytuł wicemistrza
            Klasa 7a:
            Maja Wesołowska – tytuł mistrza
            Aleksandra Wesołowska – tytuł wicemistrza
            Maja Chmielecka – tytuł wicemistrza
            Klasa 7b:
            Dawid Kołodziejczyk – tytuł mistrza
            Klasa 8:
            Wiktor Kołodziejczyk – tytuł mistrza
            Weronika Kubiak – tytuł wicemistrza
            Nadia Łukasik – tytuł wicemistrza
            Cezary Kacprzak – tytuł wicemistrza
            Gratulujemy zwycięzcom. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym
            roku szkolnym.

            MCS, AO

          • Festyn rodzinny "Podróż dookoła świata"

          • 12 czerwca w naszej szkole odbył się wyjątkowy festyn pod hasłem "Podróż dookoła świata", połączony z obchodami Dnia Matki, Ojca i Dziecka. Było to niezwykłe wydarzenie, podczas którego uczniowie zabrali swoich rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości w pełną muzyki, tańca i dobrej zabawy podróż po różnych zakątkach świata.
            Uroczystość rozpoczęła się od serdecznych życzeń skierowanych do rodziców przez uczniów klas drugich.  Nie zabrakło wzruszeń, uśmiechów i ciepłych słów podziękowania za miłóść, troskę i codzienne wsparcie.
            Następnie rozpoczęła się niezwykłą podróż przez kraje i kontynenty. 
            Przedszkolaki zaprezentowały Polskę, wykonując piosenkę "Polak mały" oraz tradycyjnego krakowiaka.
            Uczniowie klas 1, 2a i 2b przenieśli publiczność do Japonii, przedstawiając taniec gejsz oraz ciekawostki o Kraju Kwitnącej Wiśni. Klasy trzecie zabrały natomiast widzów do Francji, prezentując pantomimę oraz piosenkę "Bonjour". Klasy czwarte odwiedziły Niemcy, prezentując pełen energii taniec i piosenkę "Gute Laune", czyli "Dobry humor". Uczniowie klas 5a i 5b przenieśli wszystkich za ocean do Stanów Zjednoczonych, wykonując taniec kanadyjkę. Klasa szósta przybliżyła kulturę i historię Egiptu poprzez ciekawą prezentację multimedialną.
            Klasa 7a zaprosiła wszystkich do smacznej Grecji poprzez prezentację greckich tradycji oraz słynnej Zorby.
            Uczniowie klasy 7b zabrali publiczność do Szwecji , wykonując utwory zespołu Abba - "Mamma mia" oraz "The winner takes it all". Finałem artystycznej podróży był występ klasy ósmej ,która zaprezentowała Włochy w piosence "Bella ciao". 
            Po części artystycznej uczestnicy festynu mogli odwiedzić przygotowane przez rodziców poszczególnych klas stoiska tematyczne, na których czekały przysmaki charakterystyczne dla prezentowanych krajów.
            Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców można było skosztować wielu pysznych potraw i słodkosci z różnych stron świata.
            Dalsza częśc festynu to już piknik rodzinny, który odbywał się na terenie szkolnym. Wszyscy uczestnicy mogli posilić się kiełbaskami z grilla serwowanymi przez pracowników stołówki szkolnej oraz obsługi oraz ciastami, które dostarczyły niezawodne mamy.
            Na dzieci czekało sporo atrakcji w postaci dmuchańców, fotobudki oraz stoiska z malowaniem twarzy.
            Festyn uważamy za udany.

            DW

          • Tworzymy praktyczne modele przyrodnicze

          • W ostatnich dniach roku szkolnego  uczniowie klas czwartych podczas lekcji przyrody zamienili się w prawdziwych odkrywców i konstruktorów. Celem zajęć było samodzielne wykonanie modeli, które miały zobrazować omawiane na lekcjach zjawiska oraz struktury przyrodnicze.
            Czwartoklasiści wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem. Do przygotowania prac wykorzystali różnorodne materiały: plastelinę, masę solną, tekturę, liście, mchy, a także surowce wtórne, takie jak plastikowe butelki czy nakrętki. Wśród przygotowanych projektów dominowały modele termometrów, szczegółowe przekroje warstwowej budowy lasu (wykonał Filip z klasy 4a), białe i barwne hodowle kryształków soli, dzienniczki prowadzonych obserwacji .
            Praca nad modelami pozwoliła uczniom nie tylko rozwinąć zdolności manualne, ale przede wszystkim pomogła w lepszym zrozumieniu trudnych procesów zachodzących w otaczającym nas świecie. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła na forum klasy, opowiadając o etapach powstawania projektów i ciekawostkach związanych z wybranym tematem. Wszystkie prace zostały zebrane na szkolnej wystawie, którą mogą podziwiać uczniowie w klasie nr 7.

            P.K.

          • Smacznie i zdrowo

          • Wyczekiwane zadanie kulinarne w końcu nadeszło klasy piąte zmierzyły się z wykonaniem tortilli pełnej witamin. Wszystko na zajęciach techniki. Ale było pysznie i zdrowo!

          • Z wizytą w OSP Zadzim

          • 1 czerwca wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej
            w Zadzimiu. Dzięki życzliwości Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.
            Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka
            do gaszenia pożaru i z wielką ochotą go przymierzyli. Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy znajdującego się na wyposażeniu wozu bojowego.
            Wielką atrakcją dla wszystkich była możliwość strącenia pachołka prądem wody z węża strażackiego oraz przebiegnięcie pod strumieniem wody. 
            Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. 
            Przedszkolaki miały także możliwość zwiedzania strażnicy i zapoznania się z różnymi instrumentami muzycznymi należącymi do dziłającej tam Orkiestry Dętej, a brzmienia niektórych instrumentów miały okazję także posłuchać i sami spróbować wydobyć z nich dźwięki. Na zakończenie zwiedzania w tym jakże ważnym Dniu Dziecka przedszkolaki zasiadły do pikniku na świeżym powietrzu degustując owoce i inne smakołyki. Dzieci zabrały ze sobą jabłuszka ufundowane przez strażaków.
            Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

                           
            Składamy serdeczne podziękowania druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Zadzimiu za umożliwienie naszym dzieciom zwiedzania strażnicy oraz  poznania pracy strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.

            AJ

          • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Igrzyska Dzieci w Piłkę Nożną

          • Ostatnie tygodnie stały pod znakiem ogromnych emocji piłkarskich dla Zespołu Szkół w Zadzimiu. Reprezentanci szkoły w różnych kategoriach wiekowych wzięli udział w rozgrywkach powiatowych, udowadniając wysokie umiejętności i chart ducha.
             
            Igrzyska Młodzieży Szkolnej (Byczyna, 26 maja) – Podium dla starszych chłopców 
            W starszej kategorii wiekowej drużyna chłopców wywalczyła znakomite III miejsce po zaciętych i widowiskowych meczach. Świetny start zaliczyły również dziewczęta, które uplasowały się na V pozycji, walcząc z determinacją w wymagającej stawce turnieju.

            Igrzyska Dzieci (Uniejów, 2 czerwca)  – Pechowy remis chłopców i IV miejsce w powiecie
            Niezwykle dramatyczny przebieg miały Powiatowe Igrzyska Dzieci (młodsza grupa wiekowa), w których zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli IV miejsca w powiecie.
            Chłopcy (w stawce aż 11 zespołów)  pokazali niesamowitą formę. Wygrali 2 mecze i 1 zremisowali. Nie przegrali ani jednego spotkania, jednak przez gorszy bilans bramkowy niefortunnie nie wyszli z grupy do ścisłego finału.
            Dziewczęta w fazie grupowej odnotowały jedno zwycięstwo oraz jedną porażkę. W decydującym, pełnym emocji meczu o 3. miejsce w turnieju musiały uznać wyższość rywalek, kończąc zmagania tuż za podium.

            Wszystkim zawodnikom należą się ogromne brawa za sportową postawę, walkę do ostatniego gwizdka i godne reprezentowanie Zespołu Szkół w Zadzimiu!

            Opiekę podczas zawodów sprawowali: Sławomir Kobielski i Andrzej Czechowicz.

          • Realizacja programu "Kryształowy uśmiech mam, bo o zęby dbam" w klasach I-III

          • Program „Kryształowy uśmiech” realizowany w klasach 1–3  Zespołu Szkół w Zadzimiu miał na celu kształtowanie prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. W trakcie zajęć dzieci zdobyły wiedzę dotyczącą znaczenia systematycznego mycia zębów, konieczności regularnych wizyt u dentysty oraz zasad dbania o zęby stałe, jak i mleczne.
            Uczniowie poznali budowę zęba, dowiedzieli się, jakie funkcje pełnią poszczególne jego elementy oraz jak ważna jest codzienna pielęgnacja. Poszerzyli swoją wiedzę na temat wymiany zębów mlecznych na stałe. Podczas realizacji programu zwrócono również uwagę na wpływ zdrowego odżywiania na stan uzębienia. Dzieci przekonały się, że nadmierne spożywanie słodyczy sprzyja powstawaniu próchnicy i negatywnie wpływa na zdrowie zębów. Zajęcia były prowadzone w kreatywny sposób z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i makiet. Dzięki realizacji programu nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej.

            AP

          • ,,Pinokio” oczami młodych czytelników

          • W ramach podsumowania pracy nad lekturą autorstwa C. Collodiego uczniowie klasy IV A przygotowali w parach prace plastyczne i scenkę nawiązującą do przygód niesfornego pajacyka, który – jako dynamiczna postać- na końcu książki diametralnie się zmienia i w nagrodę staje się chłopcem.
            Większość uczniów skupiła swoją uwagę na cechach Pinokia, na jego postępowaniu. Dzieci pokazały przemianę bohatera, tym samym uchwyciły moralizatorski przekaz utworu. Niektórzy autorzy skupili się na konkretnej przygodzie kukiełki, a inni dokonali podziału na pozytywne i negatywne postaci. 
            Na uwagę zasługuje też scenka, którą odegrali Wojtek Mamos (Pinokio) i Aleksander Tkaczyk (Dżeppetto). Chłopcy mieli napisany scenariusz, przygotowali rekwizyty i stroje. Brawo!
            Prace uczniów klasy IV A można podziwiać na korytarzu polonistycznym  (I piętro).
            Gratulujemy pomysłów!


              K.P.

          • Już po egzaminie

          • 25 maja klasy czwarte podeszły do praktycznego egzaminu na kart rowerową. Modzi rowerzyści mogli sprawdzić swoje umiejętności w miasteczku ruchu drogowego, przygotowanym przez WORD z Sieradza. Zdali wszyscy, a  w nagrodę otrzymali odblaskowe gadżety od przedstawiciela WORD-u. Gratulujemy! Czekamy teraz na wydanie dokumentów w postaci kart rowerowych i życzymy bezpiecznej jazdy!

            JS

          • Smak pierników

          • 19 maja uczniowie klas 1,2a,2b,3a,3b uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Torunia. Wyjazd był okazją do poznania historii oraz najciekawszych zabytków jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.
            Podczas pobytu dzieci zwiedziły toruńską Starówkę, podziwiając mury obronne, Rynek oraz Ratusz. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek związanych z historią miasta i jego tradycjami.
            Dużą atrakcją okazały się interaktywne warsztaty piernikowe, podczas których każde dziecko mogło samodzielnie uczestniczyć w procesie przygotowania i wypieku własnego piernika. Zajęcia dostarczyły uczestnikom wiele radości i pozwoliły poznać tajniki słynnych toruńskich wypieków.
            Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Podczas około 40-minutowej podróży uczniowie podziwiali bulwary oraz panoramę Torunia z zupełnie innej perspektywy.
            Wycieczka była pełna atrakcji, wspólnych przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

            PW

          • Finał V Konkursu "Czytanie to radość!"

          • Uczniowie klasy III a wzięli udział w powiatowym konkursie czytelniczym pn. "Czytanie to radość!" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Filię w Poddębicach. Uczestnicy przez cztery miesiące odkrywali przygody bohaterów literackich, zapoznając się m. in. z Baśniami Hansa Christiana Andersena, zgłębiając życiorys Juliana Tuwima czy rozbudzając wyobraźnię poprzez krakowskie legendy. Na koniec każdej przeczytanej pozycji uczniowie rozwiązywali test dotyczący danej lektury. 
            15 maja 2026 r. odbył się uroczysty finał Konkursu, w którym Szymon Cepowski zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Pozostałe osoby biorące udział w konkursie to:
            Lena Beda
            Bartłomiej Lefik
            Mikołaj Modrzejewski

            AP

          • Lekcja empatii

          • 13 maja wszystkie przedszkolaki wybrały się do kina „Ratusz” w Zduńskiej Woli na bajkę „Fleak. Futrzak i ja.” Dzieci z zaciekawieniem śledziły przygody Tomka i jego niezwykłego futrzastego przyjaciela z innego wymiaru - Fleaka. Film poruszał ważny temat niepełnosprawności głównego bohatera oraz pokazał, że mimo trudności warto wierzyć w siebie i nigdy się nie poddawać. Bajka przypomniała dzieciom, jak ważne są przyjaźń, wzajemna pomoc i akceptacja innych. Wyjazd do kina był dla wszystkich nie tylko świetną zabawą, ale też wartościową lekcją empatii i odwagi. 

            AJ

          • Czas egzaminów

          •  Od 11 do 13 maja (poniedziałek – środa) dziewiętnaścioro ósmoklasistów z naszej szkoły przystąpi do egzaminu, który w tym roku ma następujący harmonogram:

            • poniedziałek, 11 maja – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 150 minut,
            • wtorek, 12 maja – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 125 minut,
            • środa, 13 maja – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 110 minut.
               

              W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o nie wiecej niż:

            • 45 minut – w przypadku języka polskiego,
            • 40 minut – w przypadku matematyki, 
            • 35 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

              Wszystkim zdającym przypominamy o zasadach bezpieczeństwa.

              Uczeń może wnieść na salę egzaminacyjną długopis albo pióro z czarnym tuszem lub atramentem.
              Nie wolno używać długopisów zmazywalnych ani ścieralnych.

              Na egzamin z matematyki można dodatkowo wnieść linijkę. Przypominamy, że zdający może mieć przy sobie także butelkę wody.

              PAMIĘTAJ!
              Uczeń nie może wnieść do sali telefonu, smartwatcha, tabletu, opaski z funkcją komunikacji ani innego urządzenia pozwalającego łączyć się z internetem, przesyłać dane lub odbierać wiadomości. 

          • Obchody 235. rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja w naszej szkole

          • 29 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole  uroczystość 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy- pana Andrzeja Czechowicza oraz nauczyciela polonisty- pani Katarzyny Patory.
            Część artystyczną uświetniły solowe występy  Leny Majdy (kl.IV A) i  Leny Andrzejczak (kl. VII B). Dziewczęta wykonały wzruszające i patriotyczne piosenki, wykazując się ogromną wrażliwością artystyczną i odpowiednią interpretacją tekstów.
            Lena Majda zaśpiewała utwory: ,,Taki kraj” oraz ,,Pytasz mnie”, natomiast jej starsza koleżanka zaprezentowała  tekst ,,Ojczyzna”.
            Prowadzącymi część artystyczną byli: Juliusz Tomaszewski i Patrycja Siekacz. 
            W krótkiej scence wzięli udział: Aleksander Dominowski, Wiktor Mżywa i Dominik Zborowski.
             Wiersz  pt. ,,Ziemia” recytowała Zuzanna Ryman.
             Wszyscy uczniowie klasy VI wzięli udział w akademii i byli zaangażowani w realizację tego patriotycznego projektu, uczestniczyli uczestniczyli w każdej próbie.
            Na uwagę zasługuje fakt, iż  chóralnie wykonali pieśń ,,Witaj, majowa Jutrzenko”.
            Występ był nietypową lekcją historii.  Treści przekazane przez szóstoklasistów przybliżyły szkolnej społeczności ważne wydarzenie z naszej przeszłości, z którego winniśmy być dumni- uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja  w 1791 roku. Tego wielkiego dzieła dokonał Sejm Czteroletni obradujący w latach 1788-1792.
            Najważniejsze założenia Konstytucji to: zniesienie wolnej elekcji, wzięcie chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego, zniesienie liberum veto, ustanowienie trójpodziału władzy, wprowadzenie dziedziczności tronu, ważne zapisy o roli wojska, dołączenie zapisu prawa o miastach.
            Konstytucja Trzeciego Maja była przełomowym osiągnięciem na  światową  skalę. Mimo  że obowiązywała tylko 14 miesięcy, wprowadziła wiele zmian korzystnych dla narodu .Była drugą, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną ustawą zasadniczą regulująca podstawy ustroju Polski. 
            Pamiętajmy także, że 1 maja obchodzimy Międzynarodowe  Święto Pracy, a 2 maja- Dzień Flagi.
            Życzymy wszystkim miłego odpoczynku w czasie ,,majowych świąt”. Pamiętajmy jednak o patriotycznych zachowaniach, czyli o wywieszeniu polskiej flagi symbolizującej nasz szacunek dla narodowych symboli.


                                                                                                                                    Autorka notatki: Katarzyna Patora

          • O kosmosie inaczej

          • 27 kwietnia na naszej sali gimnastycznej wyrosła kopuła projekcyjna, która swą budową przypominała stację kosmiczną. Dementujemy wieści, że jej pojawienie się ma jakiś związek ze spadającymi w gminie Zadzim meteorytami.
            W tym dniu uczniowie poszerzali swą wiedzę na temat kosmosu, i nie tylko, w kopule o wymiarach 4,5m wysokości i 7m średnicy.
            Podczas projekcji filmów - ,,Horyzontarium - globus - cztery pory roku" i ,,Powrót na księżyc", kopuła 360 stopni pozwalała odnieść wrażenie uczestnictwa w centrum wydarzeń.
            Dostawcą usługi była firma Campus Polska.
            To był dzień pełen wrażeń.

            dg

          • Młody Matematyk 2026

          • 27 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny Młody Matematyk, skierowany do uczniów klas VI–VIII. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Zygrach.
            Celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształtowanie logicznego myślenia oraz promowanie uzdolnionej młodzieży. Uczestnicy zmierzyli się z zestawem zadań wymagających zarówno wiedzy, jak i sprytu oraz kreatywnego podejścia do problemów.
            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i atrakcyjne  nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Zadzim Krzysztofa Woźniaka, a wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami za udział i drobnymi upominkami. 
            Nagrodzeni uczniowie:
            I miejsce - Krystian Chmielecki - VI,  Maja Czarnecka - VIII
            II miejsce - Hubert Cepowski - VIIa,  Izabela Wojtunik - VIII 
            III miejsce - Seweryn Medyński - VII
            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do organizatorów i fundatorów nagród za wsparcie oraz zaangażowanie w rozwój młodych talentów matematycznych.

            SzK&MJ
             

          • ,,Ofiara Aslana”- kolejne przedstawienie klasy VB  mówiące o tym,  że dobro zwycięża

          • Uczniowie klasy VB   po humorystycznym i  nieco żartobliwym przedstawieniu ,,Rzepka” w pierwszym półroczu tym razem wzięli na warsztat ambitniejszy utwór- pierwszą część ,,Opowieści z Narnii” C.S.Lewisa. Przygotowując się do przedstawienia, wykorzystali konstruktywną krytykę z poprzedniego występu. Prace  odbywały się na zajęciach kółka polonistycznego. 
            Za scenariusz były odpowiedzialne: Aleksandra Grabarczyk i Marcelina Filipowska. Dziewczęta pełniły też rolę prowadzących podczas przedstawienia.
            Efektami specjalnymi i muzyką zajął się Manuel Majchrowicz. Dzielnie wspierał go Bartłomiej Piotrowski.
            Kacper Dominiak ,,skonstruował” zdalną mysz, której zadaniem było przegryzienie więzów krępujących lwa Aslana.
            W roli Aslana wystąpił Kacper Burski, złą czarownicę zagrała Hanna Chmielecka, a siostry – Łucję oraz Zuzannę- kreowały Aleksandra Wojtunik i Nikola Choińska.
            Pozostali uczniowie grali drużynę Białej Czarownicy.
            Projekt miał na celu doskonalenie umiejętności kluczowych, rozwijanie kreatywności, wykorzystanie języka teatru w zadaniach polonistycznych.
            Młodzi aktorzy zaprosili koleżanki i kolegów z innych klas  ( VII A, VII B, IV B, IV A, V A)  wraz z nauczycielami : panią Marzeną Zel – Budzanowską, panią Magdaleną Jarczewską, panią Marią Czyż- Szymczak, panem Szymonem Kaczmarkiewiczem- na przedstawienie, które odbyło się w dniu 23.04.2026 r. Specjalnym gościem  w dniu 28.04.2026 r. była też pani dyrektor Izabella Świt.
            Uczniom spodobała się tak aktywna forma pracy z lekturą i już planują kolejny występ.

            K.P.
             

          • Pasowanie pierwszoklasistów

          • 24 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na czytelnika” uczniów klasy pierwszej.
            Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, wdrażanie do poszanowania książek, kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania oraz wdrażanie do budowania poprawnych wypowiedzi.
            Zgromadzeni goście samodzielnie rozwiązywali zagadki i rebusy, dobrze radzili sobie przy rozwiązywaniu krzyżówki, potrafili logicznie myśleć i kojarzyć fakty, znali popularne wiersze dla dzieci, rozpoznawali bohaterów z bajek. Uczniowie poznali zasady zachowania się w bibliotece szkolnej. Wysłuchali wiersza pt. „Skarga książki” oraz próśb książki dla dzieci.
            W dalszej części uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani piórem na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość zakończyła się wręczeniem książki pt. „Wnuczka Antykwariusza” z kolejnej już kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz słodkiego upominku. 


            Organizatorką święta była pani Elżbieta Cichosz.   

          • Lektura „Oto jest Kasia” w klasie 3b

          • W klasie 3b w drugim półroczu odbył się konkurs wiedzy z lektury „Oto jest Kasia”. Jego celem było sprawdzenie znajomości treści książki oraz utrwalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
            Wychowawczyni przygotowała test online na platformie www.eduelo.pl, na której uczniowie mieli wcześniej założone darmowe konta. Dzięki temu mogli również korzystać z niej w domu i doskonalić swoje umiejętności w zakresie edukacji polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej.
            Test składał się z 30 pytań. Uczniowie mieli wyznaczony przedział czasowy (14:30–19:00), w którym mogli wykonać zadania w domowym zaciszu. O kolejności miejsc decydowała w pierwszej kolejności liczba zdobytych punktów, a następnie czas wykonania testu.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce zajęła Maja Gaj
            II miejsce – Filip Zimka
            III miejsce – Kacper Bienias

            Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
            Świetnym sposobem przygotowania uczniów do konkursu była praca grupowa. Klasa została podzielona na zespoły, które przygotowały plakaty zawierające najważniejsze informacje o lekturze. Konkurs okazał się dla uczniów ciekawą formą sprawdzenia wiedzy oraz motywacją do dalszego czytania.

            ŻK