• Zakończenie roku szkolnego 2021/22

          •  

            24 czerwca był dniem, w którym uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/22.
            Tradycyjnie społeczność szkolna wzięła udział w mszy świętej odprawionej przez proboszcza miejscowej parafii- ks. Juliusza Mieczyńskiego. Następnie uczniowie i towarzyszący im rodzice udali się do szkoły, by odebrać świadectwa i pożegnać się z kolegami oraz nauczycielami.
            Na naszej uroczystości zawitał również wójt gminy Zadzim pan Krzysztof Woźniak, by jak co roku uhonorować najlepszych uczniów oraz pożegnać ósmoklasistów.
            Pierwsze nagrody trafiły do stypendystów, czyli uczniów którzy w minionym roku szkolnym uzyskali średnią ocen 5,0 i więcej. Kamil Fraszczyński (4a), Maja Czarnecka (4b), Ivetta Woźniak (5b), Nikola Kowalczyk (6), Marcel Mordalski (7a), Zuzanna Wojtucka (7a), Adam Lisowski (7b), Bartosz Tarczyński (8b), Łukasz Bubiński (8c)
             oprócz stypendium obebrali nagrody książkowe z rąk pana wójta.
            Następnie dyrektor Zespołu pani Izabella Świt wraz z wychowawcami wręczyła świadectwa z paskiem oraz nagrody książkowe tym uczniom, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej. Na scenie znów zawitali stypendyści oraz ich koledzy: Izabela Wojtunik (4a), Weronika Kubiak (4b), Julia Klucha (5a), Lena Bastrzyk (5b), Patrycja Kaszuba (5b), Lena Patora (5b), Adrian Chmielecki (6), Olga Łuczak (6), Julia Solarek (6), Kacper Chmielecki (7b), Kamil Medyński (8a), Wiktoria Krawczyk (8c)
            Kolejne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Zadzimiu trafiły do uczniów szkoły podstawowej, którzy za swą pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego zasłużyli na miano
            Młodych Liderów Samorządowych. Wyróżnienia te z rąk wójta Krzysztofa Woźniaka odebrali: Natalia Sołtysiak (8a), Oliwia Augustyniak (8b), Wiktoria Krawczyk (8c). Gratulujemy!
            Nagrody książkowe otrzymali również uczniowie zaangażowani w występy podczas gminnych uroczystości z okazji świąt państwowych. W krzewienie kultury patriotycznej w minionym roku szkolnym zaangażowali się: 
            Lena Andrzejczak, Seweryn Medyński, Damian Olczyk, Kacper Woźniak, Lena Marciniak oraz wszyscy uczniowie z klas: 6, 7a, 7b.
            Ostatnim trofeum przyznanym w tym dniu był puchar, który trafia w ręcę klasy z najwyższą średnią ocen. Tak jak w pierwszym półroczu, tak i tym razem puchar trafił do uczniów klasy 4a. Gratulujemy czwartoklasistom zapału do nauki i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym!

            Na zakończenie szkolnych uroczystości pani dyrektor oraz pan wójt życzyli wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Szczególne słowa pożegnania pan wójt skierował do uczniów klas ósmych, którzy zakończyli przygodę z naszą placówką.
            Następnie uczniowie rozeszli się do klas, gdzie odebrali świadectwa z rąk wychowawców i pożegnali się z kolegami na dwa miesiące.
            Spotkamy się znów we wrześniu!

            dg

          • Czas pożegnań

          • "Coś się kończy, coś zaczyna..." taką złotą myśl wybrali tegoroczni ósmoklasiści jako hasło przyświecające ich pożegnaniu z Zespołem. 
            22 czerwca na sali gimnastycznej zebrała się społeczność Zespołu Szkół w Zadzimiu oraz zaproszeni goście, wśród których znalazła się kierownik Biblioteki Publicznej w Zadzimiu Pani Agnieszka Kiejnich, reprezentantka Rady Rodziców Pani Agnieszka Chajdas, była wychowawczyni klasy 8b Pani Wiesława Truszczyńska.
            Na widowni zasiadło również liczne grono rodziców, którzy towarzyszyli swym dzieciom w tym ważnym momencie.
            Tradycyjnie występ ósmoklasistów rozpoczął polonez. Rozbudowany układ taneczny wraz z różnymi figurami w takt poloneza Wojciecha Kilara spodobał się zebranej publiczności, która nagrodziła tancerzy deszczem oklasków.
            Po tańcu nastąpiła część artystyczna będąca podsumowaniem lat spędzonych w Zespole Szkół w Zadzimiu. Ósmoklasiści cofnęli się do momentu, w którym po raz pierwszy przekraczali progi naszej placówki, by znowu poczuć się jak pierwszoklasista, któremu wszystko wydaje się duże, nowe i obce.
            W dalszej części występu uczniowie kierowali swoje podziękowania do wszystkich uczących ich nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Dopełnieniem montażu słownego była piosenka "Na siebie licz" wykonana przez Krystiana Tomaszewskiego, Aleksandrę Kuchciak, Daniela Michalaka oraz Oliwię Augustyniak.

            Następnie ósmoklasistów pożegnali ich młodsi koledzy z klas siódmych. Dopełnieniem życzeń siódmoklasistów były medale absolwenta. 
            Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Izabella Świt, która życzyła ósmoklasistom dostania się do wymarzonych szkół oraz samych sukcesów na kolejnych ścieżkach edukacji.
            Po zakończeniu części oficjalnej ósmoklasiści bawili się na balu. Dobra muzyka, świetna atmosfera oraz smaczne jedzonko były gwarantem udanej zabawy.

            ​​​​​​​dg

            Poniżej znajdziecie nagranie tegorocznego wykonania poloneza.

          • Wyniki zbiórki

          • Szkolne Koło LOP ogłosiło w Dniu Ochrony Środowiska 5 czerwca zbiórkę aluminiowych puszek.
            Znamy już wyniki naszej akcji . 1 miejsce zajęła uczennica kl. 4a Iza Wojtunik z wynikiem 7 kg, 2 miejsce zajął uczeń kl. 5a Michał Walendziak 5,7 kg, a 3 miejsce uczennica kl.4a Nadia Łukasik – 4,8 kg. Bardzo dziękujemy za udział w naszej ekologicznej zabawie i zaangażowanie nie tylko samych uczniów, ale również ich rodziców . Szkolne Koło LOP myśli o dalszej kontynuacji eko-zbiórki, ale to już po wakacjach.

            S.K.LOP

          • Rośliny chronione

          • W Polsce jest ponad 250 gatunków roślin będących pod ochroną. Oznacza to, że nie można ich niszczyć, zbierać i wykopywać z naturalnych stanowisk. Ale żeby je odpowiednio traktować, należy je najpierw poznać. Dlatego uczniowie klasy IV a i VI b przygotowali portrety roślin chronionych, które zamieścili na gazetce na korytarzu przyrodniczym. Można tam zobaczyć konwalię majową, pokrzyk, wilczą jagodę, dzwonka brodatego, zawilce, krokusy i inne. Zapraszamy do obejrzenia!

            rm-m

          • Co w ulu piszczy?

          • 15 czerwca na zaproszenie Szkolnego Koła LOP przybyła do naszej szkoły pani Karolina Piasecka specjalista ds. edukacji ekologicznej, pracownik Łodzkich Parków Krajobrazowych, aby poprowadzić zajęcia przyrodnicze.
            Uczniowie klas 4-8 zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami pszczelego życia.
            Pani Karolina zadawała wiele pytań ,z którymi musieli zmierzyć się uczniowie.
            Okazalo się,że w budowie plastrów miodu ukryta jest również matematyka. Dlaczego w plastrach miodu ukryte są sześciokąty? Z tym trudnym pytaniem znakomicie poradził sobie uczeń klasy czwartej. Pani prowadząca była bardzo mile zaskoczona poprawną odpowiedzią.
            Dziękujemy pani Karolinie za poprowadzenie ciekawej lekcji a naszym uczniom za aktywny udział.

            S.K.LOP

          • Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Bronowie

          • W dniu 14 czerwca br. klasy pierwsze z opiekunami  udały się na wycieczkę do muzeum Marii Konopnickiej w Bronowie.
            Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która podczas lekcji muzealnej przybliżyła nam postać poetki, a także zapoznała nas z tekstem  niektórych utworów np. Stefek Burczymucha.
            Kolejnym punktem wycieczki było ognisko w parku i pieczenie kiełbasek.
            Miło spędzony czas był świetnym preludium do zbliżających się wakacji.

            AW-P

          • W Poddębicach

          • 14 czerwca wychowawczynie kl. 4a, 6, 7a i 7b zabrały swoich uczniów do Poddębic. Najpierw wychowankowie korzystali z dobrodziejstw wód termalnych na nowych basenach. Następnie obejrzeli wystawę obrazów Aleksandry Hanaj – Podgórskiej, dla której „Malowanie to inny rodzaj pamiętnika. Później mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem najpiękniejszy w środkowej Polsce pałac okresu renesansu, wejść na taras widokowy i podziwiać archeologiczne wykopaliska zgromadzone w izbie muzealnej. Wycieczkę zakończyli w pizzerii.
            Nastolatkowie spędzili czas przyjemnie i pożytecznie.

            dk

          • Plastyczne upamiętnienie twórczości Marii Konopnickiej

          • W 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin poetki Marii Konopnickiej. W tym roku mija również równo 100 lat od pierwszego całościowego wydania w kilku tomach poezji tej twórczyni skierowanej dla dzieci.
            W ramach programu ,,Promocja czytelnictwa” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki w Krakowie zorganizowano konkurs ,,Ilustracja do wybranego wiersza Marii Konopnickiej”.
            Był to ogólnopolski konkurs plastyczny w technice malarskiej skierowany do uczniów szkół.
            Zadaniem uczestników tego artystycznego przedsięwzięcia było namalowanie pracy plastycznej do wskazanego przez siebie wiersza M. Konopnickiej - plastyczna interpretacja wiersza.
            Zadania tego podjęła się Zuzanna Wojtucka, uczennica kl. VII a naszej szkoły.
            Jej praca zajęła II miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji.
            Uczennica wybrała wiersz ,,Jabłonka”. Prace laureatów można oglądać na Facebooku.

            ,,Jabłonka”

            Jabłoneczka biała
            Kwieciem się odziała;
            Obiecuje nam jabłuszka,
            Jak je będzie miała.

            Mój wietrzyku miły,
            Nie wiej z całej siły,
            Nie otrącaj tego kwiecia,
            Żeby jabłka były.

             

            Autorka notatki: Zuzanna Wojtucka
             

          • Konopnicka bliżej poznana

          • W niedzielę 12 czerwca w Bronowie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach Budżetu Województwa Łódzkiego pt. "Konopnicka mniej znana".
            W parku usytuowanym obok dworku poetki spotkały się zespoły śpiewacze z powiatu poddębickiego oraz lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.
            Podczas spotkania nìe mogło zabraknąć reprezentantów szkół. Nasi szóstoklasiści pod okiem pani Doroty Jaszczak-Kacprzak przygotowali inscenizację wiersza "Muchy samochwały"
            Weronika Kubiak, Zofia Stępień, Malwina Rajewska oraz Kacper Chmielecki wzięli udział w konkursie recytatorskim klas 4-8. Z radością informujemy, że Weronika Kubiak (4b) zajęła w konkursie I miejsce.
            Barbara Sobczak, Beata Piotrowska, Malwina Rajewska oraz Oliwia Salomon wzięły udział w konkursie na stylizację z epoki Marii Konopnickiej. Wszystkie uczestniczki konkursu wykazały się ogromnym zapałem w przygotowaniu strojów z XIX wieku. Jury doceniło stylizację Barbary Sobczak, przyznając jej I miejsce w konkursie.
            Z Bronowa z nagrodami wyjechali również nasi uczniowie, którzy stanęli do konkursu wiedzy o bajkach poetki. II miejsce zajął Jakub Piotrowski, III Aleksandra Staszczyk, wyróżnienie uzyskał Jakub Staszczyk.
            To był dzień pełen wrażeń oraz cennych nagród, które przydadzą się zwycięzcom podczas nadchodzących wakacji!

            dg

          • Kacper Chmielecki laureatem ogólnopolskiego konkursu

          •  

            Twoje bezpieczne wakacje” – to druga edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę. W Komitecie Honorowym zasiadał m. in. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek.
            Konkurs był prowadzony w dwóch kategoriach: klasy 4–5 oraz klasy 6–7. W ciągu niespełna miesiąca wpłynęło na niego ponad 400 prac. Każdy utwór musiał odnosić się do co najmniej trzech zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Autorzy opowiadań musieli jednym z bohaterów wakacyjnych przygód uczynić Krokodylka Tirka – maskotkę Inspekcji Transportu Drogowego.
            Z naszej szkoły prace konkursowe napisali: Nadia Łukasik, Maja Kujawa, Kacper Woźniak (wg wskazówek p. Doroty Glapskiej), Cezary Kacprzak, Nadia Witosławska, Kacper Chmielecki (zgodnie z wytycznymi p. Doroty Kacprzak) .
            Miło nam poinformować, że nasz siódmoklasista znalazł się w gronie siedmiorga laureatów.

            Kacper Chmielecki zajął III miejsce w kategorii klas 6-7 i wraz z rodzicami oraz siostrą udał się 8 czerwca do Warszawy na galę finałową, która odbyła się w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Kacper odebrał tam gratulacje i nagrody z rąk Pani Prezydentowej, Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Jesteśmy dumni, że praca ucznia z gminy Zadzim spodobała się jury. Wszystkim naszym młodym literatom gratulujemy wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i życzymy, by rozwijali swoje talenty.

            Zdjęcia i krótki filmik z rozdania nagród można obejrzeć na stronie www.gov.pl/web/gitd/wydarzenia .

             

            dk (na podstawie notatki Kacpra Chmieleckiego i informacji ze strony Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego)

          • O Janku Wędrowniczku

          • 9 czerwca Beata Piotrowska, Malwina Rajewska, Nadia Witosławska i Szymon Dostatni czytali przedszkolakom utwór Marii Konopnickiej „O Janku Wędrowniczku”. Maluchy, jak zwykle, odpowiadały na pytania do tekstu. Mamy nadzieję, że w ten sposób rozbudzimy zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży.

            dk

          • Piątoklasiści w Uniejowie

          • 7 czerwca klasy piąte odwiedziły Uniejów. Podczas tego pobytu uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym, tzn. spędzili 2 godziny na basenach, a także zwiedzili zagrodę młynarską i wiatrak.
            Po sycącym posiłku posłuchali prelekcji na temat zdrowego odżywiania, dietetycznych produktów zbożowych i zbilansowanej diety.
            Pogoda dopisała, humory również.

            MJ

        • Święto Rodziny
          • Święto Rodziny

          • Końcówka roku szkolnego to zawsze moc atrakcji - wyjazdów, podsumowań i spotkań.
            6 czerwca w naszej placówce celebrowaliśmy Święto Rodziny. Festyn był okazją do uczczenia Dnia Mamy i Ojca oraz Dnia Dziecka. Z tej okazji wystąpili uczniowie klas młodych oraz przedszkolaki. Najpierw zobaczyliśmy na scenie drugoklasistów, wychowanków p. Żanety Kujawiak, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Piosenkę dla ukochanych Rodziców zaprezentowali też trzecioklasiści, wychowankowie p. Alicji Zimki.
            Na scenie zawitały również wszystkie grupy przedszkolne, które prezentowały wierszyki, piosenki lub układy choreograficzne.
            Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klas siódmych, którzy po opieką p. Doroty Jaszczak-Kacprzak przygotowali przedstawienie o tematyce profilaktycznej.

            Po występach przyszedł czas na zabawę. Dzięki inicjatywie Rady Rodziców wszyscy uczniowie mogli zjeżdżać na dmuchańcach, zjeść popcorn lub watę cukrową oraz lody.
            Młodsi uczniowie korzystali z malowania twarzy, a starsi z fotobudki. Na boisku sportowym toczyły się rozgrywki, a po wysiłku wszyscy mogli zjeść kiełbaski z grilla.
            Pogoda oraz humory dopisały!

            dg

          • Tyniec - Bochnia - Kraków

          • 1 czerwca pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów kl. IV-VIII pod opieką p. Renaty Micewskiej- Mielnik, p. Katarzyny Miłaczewskiej, p. Magdaleny Jarczewskiej i p. Doroty Jaszczak - Kacprzak udała się na dwudniową wycieczkę. Młodzi zadzimianie zwiedzanie rozpoczęli od klasztoru. W opactwie w Tyńcu poczuli się jak w epoce średniowiecza. To tutaj benedyktyni w skryptorium przepisywali księgi. Praca ta była mozolna i długa, stąd powiedzenie "benedyktyńska praca".
            Następnie uczniowie skierowali swe kroki pod ziemię. Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni było pełne emocji. Przejazd podziemnym pociągiem przez środek kaplicy św. Kingi, zjazd windą, spotkanie z duchem cystersa, to tylko niektóre atrakcje w najstarszej kopalni. Wszystko bardzo się podobało młodym turystom, którzy po pełnym przeżyć dniu postanowili odpocząć w hostelu w starej krakowskiej kamienicy.

            2 czerwca zadzimianie zwiedzali Kraków. Przemierzyli Trakt Królewski.
            Na Wawelu przenieśli się do czasów, kiedy rządzili królowie. Dotknęli serca dzwonu "Zygmunt", co gwarantuje spełnienie ich marzeń. Podziwiali ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim i trzykrotnie wysłuchali hejnału. Zobaczyli Barbakan, ziejącego ogniem smoka, Sukiennice i Planty.
            Najbardziej urzekł ich Kraków nocą. Chętnie jeszcze wrócą do grodu Kraka.

            dk

          • Pożegnanie z muzyką

          • 31 maja odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym muzyczne spotkanie z panem Feliksem i panem Adamem. Dotyczyło ono rodzajów gitary. Uczniowie, jak zwykle, mieli okazję sprawdzić się w roli muzyków.

            dk

          • Otrzymali kamizelki odblaskowe

          • 19 maja uczniowie, którzy w tym roku zdali egzamin na kartę rowerową spotkali się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Poddębicach. Policjanci sprawdzili, czy nasi uczniowie wciąż pamiętają przepisy ruchu drogowego. Okazało się, że wszyscy zasłużyli na dokumenty uprawniające do poruszania się po publicznych drogach. Aby nasi czwartoklasiści, piątoklasiści i szóstoklasiści byli widoczni przez innych użytkowników jezdni i bezpieczni, otrzymali kamizelki odblaskowe oraz plany lekcji z zasadami obowiązującymi na drodze. Mamy nadzieję, że po takim spotkaniu wakacje naszych rowerzystów będą bezpieczne.

            dk

          • Oddychać poezją

          • 16 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Poddębicach nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XV Konkursu ,,Literacki Talent. Kobiety Niezwykłe o zasięgu powiatowym, organizowanego przez Centrum Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu i Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu Filia w Poddębicach.
            W tym roku za pióra chwyciły: Klaudia Fraszczyńska (VII A), Zuzanna Wojtucka (VII A) i Nadia Witosławska (VIIB).
            ,,Kobiety niezwykłe”, których działalność na różnych polach miała zainspirować uczestników, to: Maria Konopnicka- pisarka, publicystka, Wanda Rutkiewicz- himalaistka, Maria Grzegorzewska- pedagog, psycholog, twórczyni pedagogiki specjalnej.
            Miło nam poinformować, że Klaudia Fraszczyńska zajęła I miejsce, a Zuzanna Wojtucka –II miejsce w kategorii wiekowej klas 7-8. Dziewczęta napisały wiersze.
            Zachęcamy innych do brania udziału w konkursach i rozwijania swoich pasji lub próbowania sił w nowych dziedzinach.

            K.Patora (na podstawie notatki K.Fraszczyńskiej i Z.Wojtuckiej)