• Kielecka przygoda

          • W dniach 1 - 3 czerwca liczna grupa uczniów Zespołu Szkół w Zadzimiu uczestniczyła w wycieczce krajoznawczej po województwie kieleckim. Opiekunami uczniów klas IV - VIII byli: pan Sławomir Kobielski, panie Karolina Pośpiech, Daniela Wojtyra i Dorota Glapska.
            Oto krótka relacja z podróży.
            Dzień pierwszy
            Dziś zwiedzaliśmy Muzeum w Oblęgorku i odbyliśmy spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem. Odwiedziliśmy też imponujący pomnik przyrody żywej, czyli Dąb Bartek.
            Następnie spacerowaliśmy po Kielcach. Tu zobaczyliśmy między innymi Pałac Biskupów Krakowskich oraz Katedrę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
            Na zakończenie zwiedziliśmy dawne więzienie kieleckie, czyli Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
            Po intensywnym dniu udaliśmy się do Skorzeszyc, czyli miejsca noclegu.
            Dzień drugi
            Rano odbyliśmy warsztaty poświęcone pszczołom. Teraz o ich pracy wiemy wszystko, dodatkowo własnoręcznie wykonaliśmy świecę, którą wieziemy do domu.
            Następnie zawitaliśmy w Galerii Minerałów i Skamieniałości, gdzie poznaliśmy tajniki szlifowania kamieni szlachetnych.
            Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w średniowiecznej osadzie, w której poznaliśmy realia pracy kowala, szewca, cieśli, garncarza i zielarki.
            Później odbyliśmy spacer na szczyt Łysej Góry, gdzie oglądaliśmy gołoborza oraz pozostałości bytności pogańskich Słowian na górze. Zawitaliśmy również w dawnej siedzibie bernardynów, gdzie mieszczą się relikwie Drzewa Krzyża Świętego.Na zakończenie w pełnym słońcu zeszliśmy do Nowej Słupii.
            To był dzień pełen wrażeń.
            Dzień trzeci
            Dziś wróciliśmy do Kielc, gdzie podziwialiśmy rezerwat Kadzielnia oraz zeszliśmy do jednej z Zespołu Jaskiń Kadzielniańskich. Następnie udaliśmy się do Tokarni, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej. Wizyty w dawnej szkole, dworze czy młynie były niezwykłymi podróżami w czasie.
            Ostatnim punktem programu było zdobycie ruin zamku w Chęcinach. Tu waleczni rycerze i nadobne księżniczki zdobyli jedną z wież oraz poznali historię zamku, który na przestrzeni wieków pełnił m.in. rolę więzienia czy skarbca. Wszystkim odwiedzającym te tereny polecamy przewodnictwo pani Danusi.
            Na pewno wrócimy na te tereny.

            ​​​​​​​dg