• Wiosenny Maraton Matematyczny

          • 20 maja, na kilka dni przed egzaminem, uczniowie klas 8 wzięli udział w Wiosennym Maratonie Matematycznym. Na początku zostały przypomniane zasady wypełniania arkusza egzaminacyjnego.
            Zanim uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań, obejrzeli filmiki z omówieniem autorskiego arkusza egzaminacyjnego z matematyki.
            Ósmoklasiści w czterech grupach rozwiązywali zestawy zadań egzaminacyjnych, dyskutowali między sobą i prezentowali rozwiązania zadań. Na egzaminie naszym uczniom życzymy połamania pióra i łatwych zadań.

            SzK&MJ

          • Z wizytą w Urzędzie Gminy w Zadzimiu

          • 12 maja dzieci z zerówki grupa IV "Sówki" odwiedziły Urząd Gminy w Zadzimiu. W Urzędzie przedszkolaków przywitała pani sekretarz-Halina Napieraj, która następnie zaprowadziła dzieci do pana Wójta Krzysztofa Woźniaka.
            Wspólnie z urzędnikami dzieci rozpoczęły zwiedzanie urzędu od sali konferencyjnej, w której odbywają się m.in. posiedzenia Radnych i inne ważne uroczystości. Najmłodsi z radością zajęli miejsca przy stole konferencyjnym i z uwagą słuchali informacji, które przekazywał im włodarz gminy na temat pracy urzędu i swoich obowiązków. Gospodarz odpowiadał także dzieciom na zadawane pytania, a następnie sam zadał pytania odnośnie symboli narodowych i gminnych znajdujących się w sali, na które dzieci odpowiedziały bezbłędnie. Przedszkolaki spędziły również kilka chwil w archiwum oraz w pozostałych pokojach, dowiadując się o pracy na poszczególnych stanowiskach. Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w gabinecie wójta, gdzie największą atrakcją była możliwość zajęcia, choć na chwilę, miejsca w fotelu Pana Wójta. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki w postaci długopisów i odblasków. Przedszkolaki z kolei w ramach podziękowań za umożliwienie zwiedzania urzędu podarowały Panu Wójtowi własnoręcznie wykonany herb Zadzimia. 
            Wizyta w Urzędzie przebiegła w miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci najmłodszych. Dzieci serdecznie dziękują panu Wójtowi oraz pracownikom urzędu gminy za to spotkanie. 

            AJ

          • Jestem EKO

          • Jestem EKO” - pod takim hasłem 26 kwietnia odbył się zorganizowany przez członków szkolnego koła LOP oraz jego opiekunów Szkolny Dzień Ekologii, który połączył obchody Światowego Dnia Ziemi i Dnia Wody.
            W przedstawieniu z tej okazji wystąpiło wielu uczniów naszej szkoły. Była to doskonała okazja do prezentacji talentów. Muzycznym akcentem rozpoczął Kamil Fraszczyński z klasy piątej. Uczennice klas czwartych - Daria Dębska oraz Nikola Mordalska, wyrecytowały wiersze nawiązujące do marcowego Dnia Wody.
            Autorzy konkursowych plakatów na temat oszczędzania wody: Cezary Kacprzak (I miejsce), Marcel Mordalski (II miejsce) i Maja Chmielecka (III miejsce) zostali nagrodzeni przez panią wicedyrektor Monikę Woźniak nagrodami książkowymi oraz wodą. Ich prace można było oglądać na szkolnej wystawie oraz w trakcie przedstawienia.
            W następnej części obejrzeliśmy lekcję klasy 4a na temat segregacji śmieci oraz ekologiczną bajkę pt. „Przygoda w Stumilowym Lesie” w wykonaniu uczniów klasy 6b. Klasa 8b przygotowała opowieść o Ignacym Łukasiewiczu w związku z obchodzonym rokiem Ignacego Łukasiewicza. Atrakcją Święta Ekologii był pokaz mody ekologicznej – ubiorów samodzielnie wykonanych na zajęciach plastyki w klasie 6b.
            Kolejnym punktem programu „Jestem Eko” był ekologiczny quiz, w którym uczestnicy musieli się wykazać szeroką wiedzą ekologiczną. Uczestnicy zostali nagrodzeni owocami w eko siatkach. Na zakończenie Zuzanna Wojtucka wygłosiła swój wiersz o tematyce ekologicznej. Całą uroczystość poprowadził Marcel Mordalski z pomocą asystenta, Pana Kropelki, czyli Maćka Mamosa z klasy 8a oraz uczennic z klasy 8a, które należą do szkolnego koła LOP. Całość umilały występy muzyczne, piosenki ekologiczne w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pani I.Jakubiak.
            Członkowie szkolnego koła LOP mają nadzieję, że mile spędzony Dzień Ekologii przyniesie pozytywne rezultaty w codziennych ekologicznych zachowaniach uczniów.

            p.k. i rm-m

          • Ważne miejsce, ważny człowiek

          • 28 kwietnia uczniowie klasy piątej wraz z dyrektor Zespołu Szkół w Zadzimiu - Panią Izabellą Świt oraz Paniami Dorotą Glapską i Karoliną Pośpiech-Mądrzejewską udali się na miejscowy cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na grobie ks. Stanisława Skulskiego przed zbliżającym się świętem narodowym.
            Ksiądz Stanisław Skulski, proboszcz parafii Zadzim z początków XX wieku, został wpisany do rejestru Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Polski przez Instytut Pamięci Narodowej.

             

            Ksiądz Stanisław Skulski urodził się 13.05.1836 r. w Koprzywnicy, w rodzinie mieszczańskiej, jako syn Szczepana i Antoniny z Bierkowskich.
            Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Kielcach wysłano go do Akademii Duchownej w Warszawie, gdzie odbył studia. Te ukończył w roku 1861 r.
            Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1859 r. w Warszawie z rąk sufragana łowickiego biskupa Henryka Platera.
            Pierwszą parafią księdza Skulskiego był Miechów w diecezji kielecko-krakowskiej.
            W roku 1861, kiedy to nasiliły się demonstracje o charakterze narodowym, ksiądz Stanisław Skulski “brał czynny udział w kampanii w miasteczku Racławicach, a wróciwszy stamtąd, miewał w Miechowie kazania przeciw legalnemu rządowi.(cytat z książki Pawła Kubickiego pt. „Bojownicy kapłani za sprawę Kościoła i ojczyzny w latach 1861-1915”
            Również w Miechowie odprawiał msze za poległych w demonstracjach w Warszawie, które były krwawo rozgramiane przez Rosjan.
            Za swe nieposłuszeństwo został zesłany do guberni orenburskiej.
            Od 1862 r. pracował przy dawnej kolegiacie w Kielcach. W marcu 1864 r. został zaaresztowany przez władze carskie i zesłany bezterminowo na Syberię, gdzie najdłużej przebywał w Birsku. Po 1871 r. zamieszkał w Mittawie w Kurlandii.
            Wiele razy występował o zgodę na powrót do kraju i za każdym razem dostawał odmowną odpowiedź. Po pewnym czasie wystarał się o paszport emigracyjny, który umożliwił mu przybycie do Królestwa Kongresowego. Ostatecznie w 1881 r. wyrażono zgodę na to by ksiądz Skulski zamieszkał w kraju na terenie diecezji kujawsko-kaliskiej.
            Tam pracował jako wikariusz najpierw w Warcie, a następnie przeszedł do Turku.
            Wielokrotnie odmawiano mu zatwierdzenia na proboszcza. Został więc wikariuszem katedralnym i kapelanem bpa A. Bereśniewicza.
            Pierwszą samodzielną funkcją było administrowanie parafią Mikołajewice, a następnie parafiami: Koźminek, Zagórów, Koźminek, Tuliszków oraz Zadzim, gdzie zmarł 03.03.1918 r.
            i
            gdzie został pochowany.


            Pamiętajmy o grobie ks. Stanisława Skulskiego w roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

            dg