• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

• W 2023r. rządowy program „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” jest realizowany jest w Przedszkolu w Zadzimiu. Ogólny koszt programu 3750,00 zł, w tym dofinansowanie 3000,00 zł, wkład własny 750,00 zł.
            W ramach programu zakupiono książki oraz książki na nagrody dla dzieci w ramach działań promujących czytelnictwo.

• Jasełka 2023

• 21 grudnia w Zespole Szkół w Zadzimiu odbyły się Jasełka.
            Szersza relacja wkrótce. Dziś prezentujemy Wam dokumentację zdjęciową.

• Mikołajki w Góreczniku

• 8 grudnia uczniowie klas: 4, 5a, 5b i kilkoro szóstoklasistów, udali się do Centrum Warsztatowo-Szkoleniowego Górecznik.
            Obiekt znajduje się w malowniczej Dolinie Baryczy, która słynie z parku krajobrazowo oraz dużej ilości stawów hodowlanych.
            Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach tematycznych.
            Uczestnicy wycieczki najpierw pisali list do Gwiazdora, bo znajdowaliśmy się na terenie Wielkopolski, a wiadomo, że tam prezenty zapewnia właśnie on. Następnie wszyscy dekorowali świąteczne pierniki. Ostatni punkt warsztatów wymagał najwięcej kreatywności. Uczniowie musieli udekorować wiszący stroik bożonarodzeniowy.
            Nasze warsztaty były przeplecione spacerem do żywej szopki. Podziwialiśmy też zwierzęta zgromadzone na terenie obiektu, między innymi ptactwo, ale też kozy, owce, lamy, lemury i wielbłąda.
            Dzień warsztatów zakończyliśmy smacznym posiłkiem.

• Lekcja historii w terenie

• 4 grudnia uczniowie klas: 6, 7a, 7b i 8, pod opieką pani dyrektor Izabelli Świt oraz pań Doroty Glapskiej i Doroty Jaszczak-Kacprzak, uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej między Kłoniszewem a Jeżewem.
            Tablica pamiątkowa, usytuowana pod lasem w miejscowości Nowy Świat, to nowe miejsce pamięci narodowej na mapie naszej gminy.
            4.12.1863 roku oddział żandarmów narodowych pod wodzą rotmistrza Jana Birtusa został w tej okolicy zaatakowany przez Rosjan. Jan Birtus dokonał podziału około 62 osobowego oddziału i zarządził odwrót połowy powstańców. Rotmistrz z połową ludzi osłaniał odwrót. Po obu walczących stronach byli ranni i zabici. Sam Jan Birtus dostał się do niewoli i został stracony w Łodzi 20.12.1863r.
            Większości nazwisk poległych powstańców nie znamy. Nie znamy także ich dokładnego miejsca pochówku. Ówczesny proboszcz parafii Małyń, w obawie przed represjami, w akcie zgonu zapisywał tylko, że przez miejscowość Jeżew przechodził młody człowiek i zmarł...
            Dziś dzięki pasjonatom historii, licznym publikacjom i środkom publicznym odkrywamy i upamiętniamy miejsca walki o niepodległość Polski.
            Dzisiejsze odsłonięcie tablicy odbyło się dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Strzelec, które pozyskało fundusze ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz współpracy z Urzędem Gminy w Zadzimiu.
            Szczegółowego opisu historycznego wydarzeń dokonał współpracujący z Towarzystwem Strzelec pan Piotr H. Rodziewicz.
            "Chwała pokonanym, lecz nie zwyciężonym".

• Nagrody dla młodych poetów

• 30 listopada odbyło się wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Poetyckim im. Marii Konopnickiej “Z łąk i pól" zorganizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ziemowita Skibińskiego w Poddębicach. W XXIV edycji uczestniczyli również nasi uczniowie
            Miło nam poinformować, że prace sześciorga z nich zostały nagrodzone.

W kategorii kl.4-6 (wpłynęło 40 zestawów prac) wyniki naszych uczniów wyglądają następująco:

Cezary Kacprzak (kl.6) – I miejsce

Weronika Kubiak (kl.6) i Damian Olczyk (kl.5b) – III miejsce.

W kategorii kl.7-8 (11 zestawów prac):

Nikola Kowalczyk (kl.8) – II miejsce

Adrian Chmielecki (kl.8) – III miejsce

Hubert Borkowski (kl.8) - wyróżnienie

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu.
            Rodzicom dziękujemy za zawiezienie dzieci na rozdanie nagród.

djk

• Rozwijamy czytelnictwo

• W czwartek 29 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu panią Renatę Lasocką z Biblioteki Pedagogicznej w Poddębicach, która zaprezentowała opowieści w formie teatrzyku kamishibai w ramach realizowanego przez nas Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci miały okazję poznać postać Złotowłosej i Brzydkiego kaczątka, które stały się inspiracją do rozmowy na temat takich wartości jak: miłość, dobro, prawda, uczciwość, pracowitość i posłuszeństwo. Przekonały się, że inny nie znaczy wcale zły.

• Dla autystycznych dzieci

• Szkolne Koło Wolontariatu przekazało kilka worków plastikowych nakrętek dla łódzkiej fundacji dbającej o rozwój autystycznych dzieci. Skorzystaliśmy z uprzejmości pana Macieja Grubskiego, który zawiózł nakrętki do Łodzi.

djk

• W poszukiwaniu historii lokalnej

• 24 listopada w Starostwie Powiatowym w Poddębicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Między Wartą a Nerem" pt. "Historyczne znaczenie nazwy naszej miejscowości".
            Przypomnijmy, że w minionym roku szkolnym prace na temat swej miejscowości napisało dziewiętnaścioro uczniów naszej szkoły.
            Dziś w starostwie nagrody odbierali laureaci konkursu. Ten odbył się pod patronatem Senatora RP Przemysława Błaszczyka, Posła Piotra Polaka oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.
            Za trud nagrodzeni zostali:

I miejsce - Natalia Sobkowiak

II miejsce Nikola Kowalczyk

III miejsce (ex aequo) Aleksandra Owczarek, Cezary Kacprzak.

Wyróżnione zostały prace:
            Nadii Łukasik, Olgi Łuczak, Huberta Krawczyka i Krzysztofa Kujawy.
            Gratulujemy!
            Gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach o tematyce regionalnej.Nagrody były naprawdę cenne, należy również dodać, że nagrody pocieszenia trafiły do każdego uczestnika konkursu.