• 2 października Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

          • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy corocznie obchodzony 2 października, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.
            Wybór daty nie był przypadkowy – 2 października obchodzimy rocznicę urodzin Mahatmy Ghandiego, jednego z największych propagatorów pacyfizmu jako środka nacisku politycznego. W drodze ku niepodległości Indii szerzył nowy rodzaj sprzeciwu – bierny opór, który polega na walce bez użycia przemocy.
            Celem obchodów jest „szerzenie idei życia bez przemocy, umacnianie pokoju, głoszenie tolerancji i zwiększanie świadomości społeczeństwa w temacie”. Tego dnia nasze myśli szczególnie kierują się ku ofiarom przemocy fizycznej czy psychicznej.
            Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to także idealna okazja do edukowania młodych i pokazywania im, że każdy konflikt można rozwiązać bez użycia siły. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach kulturę pokoju i zrozumienia.
            Przemoc to wykorzystanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem (fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy przemocy).

            Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy,

            NIE WAHAJ SIĘ! SZUKAJ POMOCY! REAGUJ!
             

          • Nasi artyści w Urzędzie Gminy

          • Zgodnie z założeniami programu wychowawczo-profilaktycznego nasi uczniowie mają możliwość prezentowania swoich talentów nie tylko w szkole, ale również na terenie gminy. Tym razem dziesięcioosobowa grupa młodych artystów uświetniła gminną ceremonię wręczenia medali parom z długoletnim stażem małżeńskim. Wiersze dotyczące złotych godów recytowali ósmoklasiści: Beata Piotrowska, Kacper Chmielecki i Adam Lisowski. Natomiast piosenki o miłości zaśpiewali: Nikola Andrzejczak i Lena Kolińska z kl.3, Seweryn Medyński z kl.4a, Lena Andrzejczak, Alicja Wrzesińska i Damian Olczyk z kl.4b oraz Kacper Woźniak z kl.5.
            Scenariusz i przygotowanie uczniów: Izabela Jakubiak, Renata Klimczak, Dorota Jaszczak-Kacprzak

            djk

          • Dzień Chłopaka w pasiece

          • 29.09.2022 r. klasa 8b wybrała się do pasieki pana Ryszarda Cieśli w Adamce.To była niespodzianka od wychowawczyni i dziewcząt dla chłopców z okazji ich święta. Celem tej podróży było przyjemne i pożyteczne spędzenie czasu w miłym towarzystwie. Dowiedzieliśmy się na przykład, że pszczeli kit ma działanie bakteriobójcze i po rozpuszczeniu go w siedemdziesięcioprocentowym spirytusie, można stosować go na rany. Zobaczyliśmy też, jak z pszczelego wosku wykonać świeczki pochłaniające szkodliwe promieniowanie urządzeń telekomunikacyjnych.
            Na początku pan Ryszard wraz ze swoją żoną poprosili nas, abyśmy wyjęli gotowe już świeczki z silikonowych form. Wszyscy zrobili to bardzo starannie i dokładnie. Odlewy z wosku, np. w kształcie jabłka, serca, słonia, szyszki, piramidy czy aniołków wyszły bardzo ładnie. Następnie pani Alicja przyniosła nam wafle i miód zrobiony przez pszczoły z pasieki jej męża. Tak nam smakowała słodka przekąska, że szybko opróżniliśmy dwa słoiki patoki (płynnego miodu). Gdy skończyliśmy pyszny deser, jeden z naszych kolegów zapytał, czy możemy zalać formy jeszcze raz sami. Właściciel się zgodził, więc wszyscy zabraliśmy się do pracy. Trochę nam się porozlewało, ale chłopcy wzięli szpachelkę i posprzątali. W czasie kiedy jedni kończyli zalewać formy gorącym woskiem, inni próbowali, jak smakuje pszczeli pył rozpuszczony w wodzie. Wychodząc, zrobiliśmy parę zdjęć na pamiątkę. Na pożegnanie dostaliśmy jabłka i świeczki, które wyjmowaliśmy na początku.
            Ten wyjazd bardzo nam się podobał. Chłopcy też byli zadowoleni z niespodzianki z okazji ich dnia. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Nauczyliśmy się precyzji podczas wykonywania nowych czynności. Uważamy, że te dwie godziny spędziliśmy przyjemnie i pożytecznie. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się tam wybierzemy.

            Joanna Chojnacka, Nadia Witosławska
            korekta Dorota Jaszczak - Kacprzak

          • Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

          • W klasie trzeciej 29 września odbył się Klasowy Konkurs Pięknego Czytania. Udział wzięło dziesięciu uczniów. Uczniowie mieli za zadanie pięknie przeczytać wybrany przez siebie fragment książki pt. ,,Asiunia’’ Joanny Papuzińskiej. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się doskonale. Natomiast wychowawczyni klasy wyłoniła pięciu zwycięzców: I miejsce zdobyła Alicja Tarczyńska, II miejsce Amelia Beda oraz III miejsce Juliusz Tomaszewski. Wyróżnienie otrzymała Nikola Andrzejczak oraz Wiktor Mżywa. Zwycięzcy zmagań czytelniczych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            ŻK

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
            Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
            W ramach akcji pani Paulina Wojciechowska oraz pani Wanda Rulka w dniu 29 września zorganizowały głośne czytanie dla pierwszoklasistów utworów Jana Brzechwy przez uczniów klas drugich. Mamy nadzieję, że umiejętności starszych dzieci rozbudzą w uczniach klasy pierwszej zamiłowanie do czytania, ponieważ cytując słowa noblistki Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

            PW

          • Wycieczka do kina

          • Dnia 27 września klasy Ia, Ib, IIa, IIb oraz III pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyły w wycieczce do kina w Zduńskiej Woli.
            Klasy IIa i IIb po zbiórce w szkole, autobusem udały się na Dworzec Kolejowy w Sieradzu, gdzie omówiły wygląd dworca – budynek, perony i kasy. Następnie uczniowie przespacerowali się po dworcu i jego okolicy. Punktem kulminacyjnym wizyty na dworcu był przejazd pociągiem o 10.35 na stację w Zduńskiej Woli, skąd autobusem dzieci udały się do kina. 
            W kinie uczniowie obejrzeli na projekcję filmu pt.: „Tedi i szmaragdowa tablica”. Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
            Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy na temat obejrzanego filmu. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

            PW

          • Pielgrzymka do Lichenia

          • 27 września nasi ósmoklasiści pod opieką katechetki i wychowawczyń udali się na Diecezjalną Pielgrzymkę Młodzieży Klas 8 do Lichenia.
            Najpierw wzięli udział w ewangelizacji prowadzonej przez Gdańską Szkołę Nowej Ewangelizacji. Następnie uczestniczyli w koncelebrowanej przez ponad 60 kapłanów mszy świętej, której przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej. Wysłuchali homilii wygłoszonej przez księdza Andrzeja Niemcewicza.
            Podczas mszy reprezentanci naszej szkoły: Klaudia Fraszczyńska, Beata Piotrowska, Adam Lisowski i Marcel Mordalski, wzięli udział w procesji z darami, godnie reprezentując gminę Zadzim. Wszyscy zgromadzeni w licheńskiej bazylice ósmoklasiści (a było ich ponad 3 tysiące), modlili się o ciekawość świata i chęć do nauki, aby w maju jak najlepiej zdać zewnętrzne egzaminy, a później dostać się do wymarzonych szkół.
            Po mszy młodzież zjadła wspólny posiłek przygotowany przez ojców marianów. Agapa była doskonałym pretekstem do wymiany wrażeń. Wtedy też spotkaliśmy absolwenta naszej szkoły, księdza Przemysława Pilarskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, który prosił o przekazanie pozdrowień pani dyrektor, pani wicedyrektor, nauczycielom i innym pracownikom placówki oświatowej, a także uczniom. Udało też nam się chwilę porozmawiać i zrobić zdjęcie z biskupem Krzysztofem Wętkowskim.
            Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali ręcznie wykonane dziesiątki różańca, które będą im przypominały o wspólnej modlitwie pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mamy nadzieję, że ósmoklasiści dzięki wytężonej pracy i przy pomocy Boga osiągną wysokie wyniki na egzaminie z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

            djk

          • Noc w szkole

          • 23 września klasa 6a wraz z rodzicami i wychowawczynią zorganizowała "Nockę w szkole".
            Był to czas spędzony wspólnie z nowym kolegą, który w tym roku doszedł do naszej klasy, a więc fajny moment na integrację. Uczniowie grali w róne gry, oglądali film, bawili się na dyskotece, wspólnie jedli kolację.
            Przez kilka chwil gościli także swoich rodziców, pana Kamila Wodzińskiego, który opowiadał o zawodzie informatyka oraz Rafała Wójcika, trenera krav magi - sztuki samoobrony. Uczniowie dowiedzieli się dużo o tym, że informatyka to nie tylko gry, ale ciężka i odpowiedzialna praca oraz przez godzinę poćwiczyli podstawowe metody samoobrony, które mogą przydać się w życiu codziennym.
            Porządku pilnowały także mamy, panie Karolina, Sylwia, Magdalena, Agnieszka, Ewelina, Marzena.
            Myślę, że był to miło spędzony czas.

            MJ

          • Czwartoklasiści poznają historię lokalną

          • 22 września uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawczyń, pań Doroty Glapskiej i Marzeny Zel-Budzanowskiej , udali się na zadzimski cmentarz.
            Podczas godziny do dyspozycji wychowawcy czwartoklasiści poznali historię swego równolatka- Januszka Flisowskiego, który w pierwszych dniach II wojny światowej został śmiertelnie raniony przez zabłąkany pocisk artyleryjski.
            Uczniowie klas czwartych zapalili znicz na grobie Januszka oraz zobowiązali się opiekować nagrobkiem.
            Dodatkowo wysłuchali historii o innych ofiarach II wojny światowej, spoczywających na zadzimskiej nekropolii.
            Uczniowie zatrzymali się przy grobie Jana Jagielskiego oraz grobie lotników.
            Niedługo znów odwiedzimy cmentarz, by zadbać o nagrobek przed listopadowymi świętami.

            dg

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • „Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.
            Tak też było w naszym zadzimskim przedszkolu. Wszystkie grupy przedszkolne spędziły ten wyjątkowy dzień w miłej i radosnej atmosferze. Świętowanie rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem piosenki pt. „Hymn przedszkolaka” oraz nadmuchiwaniem kolorowych balonów, które wykorzystane zostały do wspólnej zabawy. Nie zabrakło oczywiście zdrowego i słodkiego akcentu w postaci owoców oraz przepysznego tortu z racami, na skosztowanie którego przedszkolaki zaprosiły Dyrekcję naszego przedszkola. Na milusińskich czekało wiele atrakcji; były wspólne tańce, pląsy oraz zabawy integracyjne.
            Na pamiątkę tego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkową odznakę. Na zakończenie wszystkie grupy przedszkolne wypuściły na boisku szkolnym balony z helem, do których dołączone zostały karteczki z życzeniami wszystkich przedszkolaków.
            W tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkim dzieciom uśmiechu każdego dnia oraz wielu niezapomnianych przygód w gronie swoich przedszkolnych kolegów i koleżanek.

          • Dzień w kropki

          • "Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
            Przedszkolaki  i wychowawczynie tego dnia przyszły ubrane w grochy, kropki i groszki. Również sale i zabawy wypełnione były kropkami. Podczas zajęć dzieci poznały genezę tego święta, słuchając opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty. I tak przedszkolaki zaczęły odkrywać swoje talenty, malując paluszkami ozdabiały symbole swoich grup w kolorowe kropki, rozciągały kropkowe mozaiki i rozdmuchiwały za pomocą słomek. Radości i uśmiechu oraz fantazji w stawianiu kolorowych kropek nie zabrakło. Podczas zabaw tanecznych  dzieci poszukiwały par swoich połówek, ustawiały się na kropkach, łapały je i poszukiwały. 
            Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Po zapoznaniu się z opowieścią o małej kropce okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, muchomora z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę czy drzewo kropkowego własnego pomysłu. Wspólne zabawy przebiegały również przy wesołych piosenkach.
            Na zakończenie wszystkich zabaw dzieci zjadły z wielkim apetytem przekąski w kształcie kół. 

            AJ

          • Bezpieczna droga

          • W ramach realizowanego tematu pt. „Bezpieczna droga” uczniowie z klas IIa oraz IIb powtarzali zasady właściwego zachowania się na ulicy oraz poznali znaki drogowe: nakazu, zakazu, informacyjne i ostrzegawcze.  Uczniowie wybrali się na pobliskie przejście dla pieszych przy szkole i skrzyżowanie ulic, na którym ćwiczyli umiejętność bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. 
            Dzieci zwróciły szczególną uwagę na poznane wcześniej znaki drogowe.

            PW

          • Cudze chwalicie...

          • 8 września uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczynią p. Dorota Glapską udali się do zadzimskiego "Dereniowego skarbu", gdzie odkrywali historię lokalną i nie tylko.
            Podczas godziny do dyspozycji wychowawcy czwartoklasiści poznali nazwiska związane z założycielami zespołu parkowo-pałacowego oraz ich potomkami. Następnie odbyli spacer po parku, by odnaleźć sosny symbolizujące tę umieszczoną w herbie Godziemba, nadanym Dąmbskim. Uczniowie odwiedzili też grób powstańca styczniowego i przypomnieli sobie jego historię.
            Podczas lekcji języka polskiego zrealizowaliśmy postulat Narodowego Czytania 2022. Na parkowej scenie odczytaliśmy balladę "Powrót taty". 
            Lekcje w terenie bardzo podobały się uczniom. Na pewno wrócimy do parku, by odkrywać jego kolejne skarby.

            dg

          • Narodowe Czytanie 2022

          • W tym roku Polacy czytali ballady Adama Mickiewicza. My skorzystaliśmy z zaproszenia Gminnej Biblioteki Publicznej, aby wziąć udział w Narodowym Czytaniu. Ballady „Powrót taty” i „Pani Twardowska” uczniom kl.4b, 7 i 8b przeczytały panie Agnieszka Kiejnich i Dorota Błażejewska. Natomiast sami uczniowie głośno przeczytali utwór „Świtezianka”. Młodzi czytelnicy mogli też rozwiązać literacką krzyżówkę, zrobić wykreślankę, wykorzystując treść przeczytanych utworów i odpowiedzieć na wybrane pytania.

            dk

          • Edukacja przyrodnicza i historyczna w terenie

          • 2 września uczniowie kl.5, 6a, 8a i 8b pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę mającą na celu poznanie walorów historycznych i przyrodniczych Polski. W Tomaszowie Mazowieckim zobaczyli Niebieskie Źródła i Skansen rzeki Pilicy. Następnie odwiedzili Groty Nagórzyckie, w których niegdyś wydobywano piasek kwarcowy potrzebny do produkcji szkła. Sztukę sakralną podziwiali w Poświętnym. W Inowłodzu zwiedzili zamek Kazimierza Wielkiego. W Anielinie zobaczyli szaniec mojora Hubala, w Konewce – bunkry kolejowe, a w Spale pomnik żubra.
            Ta wycieczka uświadomiła młodym ludziom, że nasza „mała ojczyzna” jest piękna.

            dk

          • Wystartowaliśmy

          • Pierwsze dni września za nami. Wypożyczyliśmy już podręczniki, odbyliśmy pierwsze spacery po "Dereniowym skarbie".
            Nowy rok szkolny jest szczególną zmianą dla najmłodszych przedszkolaków, którzy po raz pierwszy opuścili mamę i tatę, by w naszej placówce bawić się i rozwijać. Dlatego gorąco witamy grupę trzylatków i czterolatków, wychowanków pań Małgorzaty Magdziak i Katarzyny Włodarczyk. Życzymy Wam wielu wspaniałych chwil spędzonych na zabawie oraz nauce. ​​​​​​​​​​​

            Nowy rok szkolny to także nowe wyzwania postawione przed pierwszoklasistami. Równie goraco witamy w naszej placówce grupę 29 uczniów klas pierwszych, wychowanków pań Renaty Frątczak-Serafińskiej oraz Karoliny Pośpiech-Mądrzejewskiej.
            Życzymy Wam, by Wasz wysiłek i Wasza wytrwałość w zdobywaniu wiedzy zaowocowały samymi sukcesami. Życzymy Wam, byście w naszej placówce zawiązali pierwsze przyjaźnie i byście przeżyli tu wiele niezapomnianych chwil!

          • Rozpoczęcie roku szkolnego – 83 rocznica wybuchu wojny

          • 1 września mszą świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na początku ósmoklasiści przypomnieli o wydarzeniach sprzed 83 lat. Adam Lisowski barwnie przedstawił atak hitlerowskich samolotów na Wieluń i niemieckiego okrętu na Westerplatte. Następnie Kacper Chmielecki wyrecytował wiersz Tadeusza Kubiaka „Wrzesień” uzmysławiający wszystkim, że wiele lat temu wojna uniemożliwiła dzieciom naukę: „Nie było lekcji. Z pustych klas wionęło śmiercią, grozą.”Z kolei Beata Piotrowska zauważyła, iż mamy szczęście, gdyż dzieci z krajów ogarniętych wojną nie mogą, tak jak my, spokojnie rozpocząć nauki. Po mszy świętej udaliśmy się przed obelisk poświęcony pamięci poległych w walce za ojczyznę i pomordowanych, których pamięć uczciliśmy minutą ciszy, a piątoklasiści złożyli kwiaty pod pomnikiem.
            Mamy nadzieję, że młodzi ludzie zapamiętają lekcję patriotyzmu.

            dk