• Konkurs

          • Konkurs: „Ludzie choć inni, wspierać się powinni - tolerancja, akceptacja

            i szacunek to dobry kierunek”

             

            Drodzy nasi uczniowie,

            Chciałybyśmy Was zaprosić do wzięcia udziału w konkursie, który skupia się na wartościach, jakie są fundamentem każdej społeczności – tolerancji, akceptacji i szacunku. Dla uczniów szkoły podstawowej, nauka o tych wartościach jest niezwykle istotna, ponieważ kształtuje Waszą postawę wobec innych ludzi i świata. Tolerancja oznacza akceptację różnic między ludźmi, a szacunek to umiejętność okazywania godności i uznania dla drugiej osoby.

            W społeczeństwie, gdzie panuje tolerancja i szacunek, każdy czuje się akceptowany i doceniony bez względu na swoje cechy czy przekonania. Pozytywne skutki takiego podejścia są liczne: buduje to więzi społeczne, sprzyja współpracy i zrozumieniu, redukuje konflikty oraz promuje równość i godność każdej jednostki. Wierzymy, że właśnie Wasze refleksje na ten temat mogą przyczynić się do stworzenia bardziej otwartego, szanującego i zrozumiałego środowiska, w którym wszyscy mogą się rozwijać i prosperować.

            Chcemy podkreślić, że prawo wszystkich osób do równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją jest prawem powszechnym.

            Cele konkursu:

            rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień manualnych i plastycznych dzieci,

            kształtowanie aktywnej i twórczej postawy dzieci wobec sztuki,

            promowanie u dzieci postawy tolerancji, szacunku i zrozumienia oraz upowszechnianie wiedzy na ten temat,

            wykształcanie u uczniów postawy akceptacji wobec osób wyróżniających się odmiennością,

            kształtowanie poprzez działalność artystyczną osobowości dziecka otwartej na drugiego człowieka.

            Ku inspiracji zapraszamy do obejrzenia filmu obrazującego temat tolerancji rówieśniczej, link poniżej:

            https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M

            Zapraszamy na kolejny film o tolerancji w szkole, a raczej jej braku i przykrych konsekwencjach...

            https://www.youtube.com/watch?v=TEyiz8ITHuw

             

            Regulamin_konkursu.odt

             

          • Bez korzeni nie zakwitniesz

          • W kwietniu dwoje uczniów z klasy szóstej - Sylwia Kujawa i Kamil Fraszczyński, podjęło wyzwanie postawione przez Archiwa Państwowe.
            Ochotnicy z klasy szóstej wzięli udział w 3. edycji konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna".
            Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny i opisanie dziejów rodziny na podstawie dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym oraz Archiwach Państwowych. 
            Zadanie konkursowe wymagało mobilizacji całej rodziny, która porządkowała fakty oraz przekazywała historie zasłyszane od przodków. Dzięki zasobom internetowym uczestnicy konkursu odkrywali nowe fakty z życia wcześniejszych pokoleń. W pełni udało nam się zrealizować jeden z ceów konkursu, czyli zaintresować młodzież tematyką poszukiwań genealogicznych oraz uwrażliwić ich na wartość dziedzictwa i pamięci dla przeszłości.
            Opiekę nad przygotowaniem prac konkursowych sprawowała pani Dorota Glapska.

            dg
             

          • Eko, ekologiczny, ekologicznie- Dzień EKO w naszej szkole

          • Dzień EKO” - pod takim hasłem 24 kwietnia odbył się zorganizowany przez członków szkolnego koła LOP i jego opiekunów p. Renaty Micewskiej- Mielnik i Piotra Kuźnika oraz p. Magdaleny Jarczewskiej Szkolny Dzień Ekologiczny, który połączył obchody Światowego Dnia Ziemi i Dnia Wody.
            W przedstawieniu z tej okazji wystąpiło wielu uczniów naszej szkoły. Była to doskonała okazja do prezentacji talentów. Muzycznym akcentem rozpoczął Kamil Fraszczyński z klasy szóstej. Uczniowie klas czwartych – zorganizowali happening pod hasłem
            Nie czyń przyrodzie, co Tobie niemiło, żeby się Tobie nie przytrafiło! Następnie obejrzeliśmy Eko -Teleexpres w wykonaniu uczniów klasy 5a i 7a, w którym znalazły się wiadomości na tematy ekologiczne, relacja z sondy ulicznej, ekologiczna wizyta w przychodni lekarskiej oraz prognoza pogody. Audycję okrasił telehit zespołu „Zieloni”. Uczniowie klasy 5a i 7a przygotowali także przedstawienie -ekologiczną wersję „Zemsty”, w którym ekologiczna przemiana głównego bohatera przyczyniła się do ślubnego happy endu. Kolejnym punktem programu EKO był quiz, w którym uczestnicy musieli się wykazać szeroką wiedzą na temat środowiska i jego ochrony. Uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami. Na zakończenie odbyły się dwa finały konkursów na eko torbę oraz zbiórki puszek aluminiowych. Zwycięzcami zostali Amelka Beda z klasy 4 oraz Lena Kolińska z klasy 4 i Daria Dębska z klasy 5a. Rozstrzygnięto także konkurs na temat wody, który odbył się z okazji marcowego Dnia Wody. Adrian Chmielecki, Julia Klucha, Maja Czarnecka, Krzysztof Czarnecki oraz Michał Kaczmarek zostali nagrodzeni przez panią dyrektor nagrodami książkowymi oraz wodą. Całą uroczystość poprowadziły uczennice z klasy 8, które należą do szkolnego koła LOP. Dzień EKO umilały występy muzyczne, piosenki ekologiczne w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pani Izabeli Jakubiak.
            Członkowie szkolnego koła LOP mają nadzieję, że mile spędzony Dzień Ekologii przyniesie pozytywne rezultaty w codziennych ekologicznych zachowaniach uczniów.

             

            p.k. i rm-m

          • ,,Witaj, dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz…”

          • W dniu 30 maja br. w Zespole Szkół w Zadzimiu odbyły się uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy VII b pod opieką pani Katarzyny Patory, pana Sławomira Kobielskiego i pana Andrzeja Czechowicza. Występ rozpoczął się wprowadzeniem pocztu flagowego. Następnie odśpiewano 4 zwrotki hymnu państwowego.
            Później młodzież przypomniała wszystkim zgromadzonym na akademii główne założenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po amerykańskiej) konstytucji.
            Polska Ustawa Rządowa z roku 1791 była nowatorskim dziełem, efektem prac Sejmu Czteroletniego z lat 1788 – 1792. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, wprowadziła wiele zmian korzystnych dla narodu.

            Najważniejsze jej postanowienia to:

            • zniesienie wolnej elekcji;

            • wprowadzenie trójpodziału władzy - ustawodawczej (dwuizbowy parlament), wykonawczej (król i rząd zwany Strażą Praw) i sądowniczej;

            • zniesienie liberum veto;

            • wprowadzenie dziedziczności tronu;

            • ważne zapisy o roli wojska mającego strzec granic państwa;

            • dołączenie zapisu prawa o miastach;

            • wzięcie chłopów pod opiekę prawa i rządu krajowego.

            Młodzi wykonawcy przypomnieli słuchaczom nie tylko historyczny aspekt Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja, ale również ,,poprowadzili” ich poetycką drogą naszej pięknej, ale trudnej historii. Były wspomnienia o wielkich wydarzeniach na przestrzeni wieków, o powstaniach narodowowyzwoleńczych, o zsyłce nieprawomyślnych na Sybir, o lasach Katynia, o tych, ,,którzy żyli z pętlą na ustach w zniewolonej Polsce Ludowej”.
            Pojawił się sam król – Stanisław August Poniatowski ( w tej roli Ivetta Woźniak), który przed zgromadzonymi złożył przysięgę wierności konstytucji i narodowi.
            Prowadzącymi wydarzenie byli: Lena Patora i Cezary Tomaszewski. Słowo wstępu dotyczące okoliczności akademii wygłosiła Zosia Stępień. Poetycko i nastrojowo, słowami - ,,Jesteśmy jak nocne motyle/ Wirujące przy lampy płomieniu…”, występ rozpoczęła Lena Marciniak.
            Scenkę przedstawiającą rozmowę dwóch szlachciców ,,Cóż to Acan tak deliberujesz?” odegrali: Bartek Izydorczyk i Czarek Tomaszewski. Fragment patriotycznego przemówienia w osiemnastowiecznym duchu: ,,Przebóg! Polacy! Dokąd nas unosi zapamiętałość?”, wygłosiła Lena Kaczmarek.
            Własną interpretację wiersza Małgorzaty Hillar ,,*** (My z drugiej połowy XX wieku…)” oddającego kondycję psychiczną współczesnego człowieka zaprezentowała Patrycja Kaszuba.
            Swoje interpretacje głosowe tekstów poetyckich i prozatorskich przedstawili także: Nikola Beda, Oliwia Kowalska, Lena Bastrzyk, Bartek Izydorczyk, Zosia Stępień, Martyna Przycka.

            Integralną częścią akademii był śpiew chóru.
            Dziewczęta z klas: IV ( N. Andrzejczak, P. Siekacz, M. Zygmunt, Z. Ryman, A. Staszczyk, L. Kolińska), Va ( D. Dębska, J. Grabarczyk, M. Chmielecka), Vb (L. Andrzejczak, H. Kuksiankowa, A. Kowalska, A. Wrzesińska, K. Kubik), pod czujnym okiem pana Andrzeja Czechowicza, pięknie wykonały pięć patriotycznych piosenek.
            Były to między innymi utwory: ,,Mazurek 3 maja”, ,,Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, ,,Ojczyzna ma droga”.
            Finałowy utwór – piosenkę Marka Grechuty ,,Ojczyzna” – zaśpiewała uczennica klasy Vb , Lena Andrzejczak. Brawa świadczyły o tym, że wykonanie tego trudnego interpretacyjnie dzieła podobało się słuchaczom.
            Muzyczna oprawa dopełniła historycznego przekazu i wprowadziła słuchaczy w uroczysty i radosny nastrój.

            ,,Ojczyzna ma droga to cały ten kraj,

            Te lasy i pola, ten ogród i gaj.”

            Niech słowa tej piosenki będą puentą tego sprawozdania i jednocześnie niech wszystkim uświadomią, jak ważne są: duma narodowa, wspólne celebrowanie ważnych dla narodu chwil związanych z przeszłością – naszymi korzeniami.

            Notowała: Katarzyna Patora