• Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie

          • 18 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Poddębicach odbyła się kolejna edycja powiatowego finału konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie w ramach programu prewencyjnego „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.
            Konkurs adresowany był do uczniów drugich klas szkół podstawowych całego powiatu poddębickiego i uczestniczyły w nim pary zawodników złożone z dziewczynki i chłopca. Naszą szkołę reprezentowała Hanna Chmielecka z klasy 2b oraz Adam Bartczak z klasy 2a pod opieką pani Wandy Rulki. Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie.

            PW

          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

          • W październiku uczniowie Zespołu udają się na miejscową nekropolię, by uporządkować groby znajdujące się pod opieką poszczególnych klas.
            17 października w ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy piątej, pod opieką pani Doroty Glapskiej, uporządkowali mogiły potomków hrabiów Dąmbskich. 
            Na samym skraju cmentarza, pod charakterystyczną dla rodu Dąmbskich sosną, znajdują się mogiły Ludwika i Reginy Kowalczewskich oraz ich dzieci - Zbigniewa, Kaliny i Wisławy. 
            Przypomnijmy, że podczas II wojny światowej w dworze w Woli Flaszczynej, należącym do wnuka hrabiów Dąmbskich - Zbigniewa Kowalczewskiego, schronili się jego rodzice - Ludwik i Regina Kowalczewscy.
            Gdy Niemcy zajęli dwór, Kowalczewscy przenieśli się do skromnego domu na terenie majątku. To właśnie tam dochodziły do nich wieści o śmierci ich trzech synów z siedmiorga dzieci. Przemysław poległ 24 września pod Rawą Ruską, Mieczysław został rozstrzelany w 1943r., natomiast Darosław zmarł w 1945r. w obozie koncentracyjnym Flossenburg. Symboliczny grób trzech braci został dołączony do grobu rodzinnego Kowalczewskich.
            Piątoklasiści nie zapomnieli również o pozostałościach najstarszego nagrobka znajdującego się na zadzimskiej nekropolii. Wykarczowali krzaki w pobliżu tablicy z 1853r., poświęconej Feliksowi Borell.

            Uczniowie klasy piątej podczas działań w terenie spisują się doskonale. 
             

            dg
             

          • Z pasją bez uzależnień

          • 11 października uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z gminy Zadzim spotkali się w Zygrach, by wziąć udział w koncercie profilaktycznym „Droga donikąd” w wykonaniu Arka Zawilińskiego. (Adrian Chmielecki)
            Muzyk uświadomił nam, czym są uzależnienia i razem szukaliśmy odpowiedzi, jak karmić „białego wilka” i zagłodzić „czarnego wilka”. Ten ciemny zwierz jest symbolem zła, natomiast jasny – dobra. Tego w mrocznym kolorze sycimy brzydotą, kłamstwem, łamaniem prawa, postępowaniem niezgodnym z normami etycznymi, natomiast jego antagonistę – pięknem, dobrem, wyborami zgodnymi z prawem i moralnością. (Nikola Kowalczyk)
            Pan Arkadiusz, aby do nas dotrzeć, posługiwał się obrazami. Kiedyś pasł owce i w pewnym momencie zauważył, że wszystkie chodzą bezmyślnie w kółko. Według niego ludzie często przypominają takie stado, które bez zastanowienia naśladuje zachowania innych. Na przykład kolega namawia do picia alkoholu i wszyscy to robią, a ty myślisz, by postąpić jak inni, bo nie chcesz być gorszy. A przecież nie warto, jak bezwolne owce, wzorować się na negatywnych postawach. (Bartek Sońda)
            Najbardziej zapamiętałam opowieść o ośle, który ciągle przychodził do rolnika i ryczał, co było niezwykle irytujące. Aż pewnego razu zwierzę wpadło do pustej studni. Gospodarz usłyszał zrozpaczonego osła, ale zamiast mu pomóc, zaczął zasypywać studnię. Jednak zwierzę nie poddało się, strząsało z siebie ziemię i ubijało, podnosząc się coraz wyżej. Dzięki temu, bohaterowi opowieści udało się przeżyć. Ta historia daje nam do zrozumienia, że jeżeli ktoś nas obrzuca wyzwiskami, to trzeba znaleźć siłę, by się otrząsnąć i iść dalej. (Julia Solarek)
            Pan Zawiliński zagrał nam na gitarze i harmonijce kilka swoich utworów, m.in. „Droga jest w nas”. Wytłumaczył, że szczęśliwymi ludźmi są ci, którzy robią to, co kochają. Mają oni też broń przeciw uzależnieniom – swoją pasję. (Adrian Chmielecki)
             

            Wybór i korekta djk

          • Dzień Drzewa w przedszkolu

          •  10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej.
            W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. 
            Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych w parku oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Następnie wykonały grupową pracę plastyczną, pt. "Jesienne drzewo", wysypując tekturowe kontury drzewa zebranymi darami natury.

            AJ

          • Board Game Day

          • 10 października - Board Game Day (Dzień Gier Planszowych) na lekcji języka angielskiego.
            Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie. Mając to na uwadze, w poniedziałek 10 października na lekcjach języka angielskiego w klasach 8 oraz w klasie 4a uczniowie ćwiczyli słownictwo przy pomocy gier planszowych.

            Jako nauczyciel wciąż szukam nowych rozwiązań, chcąc zapewnić uczniom jak najbardziej atrakcyjny i efektywny sposób uczenia się. W tym celu często wykorzystuje się elementy metody edutainment, czyli połączenie edukacji z rozrywką, dzięki czemu uzyskuje się idealny klimat sprzyjający uczeniu się przez doświadczenie. Powszechnie wiadomo, że dzieci uczą się swobodnie poprzez zabawę, która pozostaje ich główną aktywnością. Wówczas uczeń nie odczuwa przymusu nauki, a rozwija się zarówno poznawczo, społecznie i emocjonalnie. Niewątpliwie do działań typu edutainment możemy zaliczyć gry planszowe, stanowiące zarówno świetną rozrywkę, jak i aspekt edukacyjny i wychowawczy.
            W dobie rozwoju technologii cyfrowej taka aktywność jest dla dzieci optymalna, ponieważ oprócz tego, że daje szanse na odmienny sposób spędzania czasu, to daje również możliwość podejmowania bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami.
            Rozgrywki w tym dniu były świetną rozrywką i elementem integrującym zespół klasowy. To był przyjemny, radosny dzień, podczas którego dzieci przekonały się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na przyjemną naukę i spędzanie wolnego czasu.

            MCS

          • Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają

          • 7 października po raz czwarty w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają.
            Tegoroczne obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia miały na celu zachęcić wszystkich do powtórzenia tabliczki mnożenia, a także pokazać jej przydatność w życiu. Aby przygotować się do tej akcji uczniowie na lekcjach matematyki, jak i w domu, przypominali sobie tabliczkę mnożenia.
            Komisje Egzaminacyjne w składzie: Beata i Nadia oraz Maciej i Marcel sprawdzały biegłą znajomość tabliczki mnożenia u naszych uczniów. Do egzaminu przystąpiło 107 uczniów. Uczniowie, którzy bezbłędnie zdali egzamin otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia
            . Te same patrole w czasie przerw przepytywali tabliczki mnożenia nauczycieli i pracowników obsługi.
            Wcześniej uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty pod hasłem Świat w liczbach
            oraz związane z samą tabliczką mnożenia.
            Na zakończenie akcji odbyło się wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy zdobyli tytuł Mistrza Rachunku 2022
            w pisemnym egzaminie. Oto oni: Ola Wesołowska, Hubert Cepowski, Maja Czarnecka, Ignacy Wodziński, Lena Bastrzyk, Nikola Kowalczyk, Roksana Mżywa i Adam Lisowski.
            Akcja wywołała u uczniów niesamowite emocje, niektórzy się stresowali przy odpytywaniu. Cieszy fakt, że zdecydowana większość uczniów wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia.

             

            SzK&MJ

          • Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „Odpoczywaj na wsi”

          • 7 października rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny „Odpoczywaj na wsi” adresowany do uczniów klas 0 – III.Celem konkursu było:

            ·          promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich;

            ·         kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje

            Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:

            I miejsce – Hanna Chmielecka klasa IIb
            II miejsce – Patrycja Kobrzycka klasa Ib
            III miejsce – Filip Romanowski klasa Ib
            Wyróżnienia:Barbara Walendziak kl. IIa, Bruno Urbańczyk gr. 0, Jakub Krzesiński gr. 0, Dominik Zborowski kl. III, Iga Kaszuba kl. Ia

            Zwycięskie prace plastyczne będą reprezentowały naszą szkołę w etapie wojewódzkim konkursu.
            Serdecznie gratuluję zwycięzcom!Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

            PW

          • Warsztaty o lesie

          • W ramach kompleksowych działań projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego, ich edukację i rozwój regionu, naszych przedszkolaków 5/6 latków odwiedziły panie leśniczki.
            Podczas warsztatów opowiadały dzieciom różne ciekawostki przyrodnicze, pokazywały poroża różnych zwierząt oraz okazy przyrodnicze. Panie przybliżały przedszkolakom środowisko przyrodnicze jakim jest las oraz zapoznały dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Przedszkolaki kolejny raz uświadamiały sobie jak ważne są drzewa w życiu ludzi. Podczas zajęć stolikowych odrysowały swoje dłonie, z których następnie stworzyły piękne drzewa, liście, ptaki i inne ciekawe rysunki.

            Świadomi tego, że drzewa dostarczają nam tlenu i oczyszczają od zanieczyszczeń wraz z paniami posadziły w okolicach przedszkola cztery drzewka: sosnę, brzozę, buk i świerk. Celem spotkania był wzrost świadomości dzieci na temat prozdrowotnego wpływu terenów zielonych oraz zachęcanie najmłodszych mieszkańców województwa łódzkiego do działań proekologicznych. 

            AJ

          • Noc Bibliotek i Krav Maga

          • Dnia 01.10.2022 r. uczniowie ósmych klas wzięli udział w Nocy Bibliotek w Gminnej Bibliotece w Zadzimiu. Celem tego spotkania było powtórzenie lektur przed egzaminem w ciekawy i przyjemny sposób oraz poznanie sztuki samoobrony zwanej krav magą.
            Na początku wszyscy zebraliśmy się przed szkołą na zewnętrznej siłowni i chętnie skorzystaliśmy z zamontowanego tam sprzętu, aby poprawić kondycję fizyczną. Następnie przeszliśmy na świetlicę gdzie pan Rafał Wójcik - instruktor krav magi – przeprowadził dla nas trening samoobrony. Pokazywał, jak uwolnić się z uścisku dłoni lub jak zdjąć czyjeś ręce z ust. To tylko niektóre z licznych ćwiczeń, które z przyjemnością wykonywaliśmy. Bardzo chętnie uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych przez tatę naszego nowego kolegi Ignacego.
            O godzinie 19:00 wszyscy poszliśmy do biblioteki powtarzać lektury obowiązkowe, 
            mi.in. „Quo vadis”. Na początku wraz z wychowawczyniami i panią Agnieszką Kiejnich, kierownikiem biblioteki, wspólnie ułożyliśmy z rozsypanych zdań plan wydarzeń. Następnie podzieliliśmy się na grupy i odpowiadaliśmy na pytania dotyczące powieści Henryka Sienkiewicza. Po krótkiej przerwie na posiłek, wróciliśmy do czytelni, aby wyłonić zwycięską grupę. Przy tym zadaniu było dużo emocji, szczególnie podczas dogrywki.
            Ta forma spędzania wolnego czasu bardzo nam się podobała. W ciekawy i przyjemny sposób powtórzyliśmy wspólnie lektury oraz nauczyliśmy się samoobrony. Mamy nadzieję, że będzie takich spotkań więcej.

            Joanna Chojnacka, Nadia Witosławska
            korekta: Dorota Jaszczak-Kacprzak

          • Dzień Chłopaka w przedszkolu

          • 30 września w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki wręczyły chłopcom małe upominki i złożyły życzenia wszelkiej pomyślności i radości, a przede wszystkim dużo uśmiechu i zabawy.
            Każdy chłopiec mógł poczuć się w tym dniu jak prawdziwy król, w złotej koronie to chłopcy mieli tego dnia pierwszeństwo, a dziewczynki chętnie pomagały im na przykład przy sprzątaniu. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci i drobnego upominku dla każdej dziewczynki. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

            BJ

          • Czartki

          • W celu szerzenia idei wolontariatu  uczniowie naszej szkoły 30 września odwiedzili schronisko dla psów i kotów w Czartkach.
            Dzieci z klas 4b, 5 oraz 6a wraz z opiekunami  paniami Katarzyną Miłaczewską, Magdaleną Jarczewską oraz panem Szymonem Kaczmarkiewiczem zabrały psy na spacer, a potem obserwowały codzienne życie mieszkających tam kotów. Zwierzęta zachowywały się bardzo różnie, jedne były ufne i szczerze okazywały swoją radość, inne bały się i chowały w bezpiecznych dla siebie miejscach. Związane to było pewnie ze złym traktowaniem przez właścicieli, zanim trafiły do nowego domu. Tradycyjnie, jak w ubiegłym roku, nasi uczniowie zostawili tam karmę oraz odwiedzili sklepik z różnościami dla swoich domowych zwierzaków.
            Mamy nadzieję, że takie wyjazdy uwrażliwią dzieci i młodzież na potrzeby zwierząt.

            MJ

          • Mamy nowe władze szkolne

          • Wybory do SU odbyły się na terenie naszej szkoły w dniu 29 września. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą przeprowadzoną przez kandydatów w formie plakatów z programem wyborczym. Uczniowie wybierali swoich przedstawicieli spośród 10 kandydatów.

            W skład samorządu weszli uczniowie o największej liczbie głosów:

            1. Chmielecki Kacper, kl VIIIb
            2. Fraszczyńska Klaudia, kl VIIIa
            3. Piotrowska Beata, kl VIIIb
            4. Kowalczyk Nikola, kl VII
            5. Marciniak Lena, kl VIb
            6. Kujawa Maja, kl V
            7. Wesołowska Maja, kl IVa 

            Gratulujemy i liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość.

            AK

          • DZIEŃ MIKROSKOPOWANIA klas czwartych

          • Co roku w miesiącu wrześniu uczniowie klas czwartych poznają ich ulubiony przyrząd na lekcjach przyrody-mikroskop. Posługiwanie się nim po raz pierwszy to nie lada wyzwanie.
            Przygotowanie mikroskopu do pracy oraz jego praktyczne zastosowanie nie sprawiło uczniom trudności.
            Z zadaniem poradzili sobie wszyscy, jednak najszybciej i prawidłowo w konkursie mikroskopowania zadanie wykonali  Mosoń Antoni i Medyński Seweryn z klasy 4a oraz z klasy 4b Kubik Klaudia i Kuksiankova Hanna. Gratulujemy!

            PK

          • Czytali i w przedszkolu

          • 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa i codzienne obcowanie z książką. To wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych bardzo cieszy wszystkich przedszkolaków. W tym roku szkolnym dzień ten umiliła nam Pani bibliotekarka, która wcieliła się w rolę czytającej. Dzięki temu przedszkolaki miały okazję rozwijać swoją wyobraźnię, percepcję słuchową oraz wzbogacać swoje słownictwo. Poobiednie czytanie dzieciom przez nauczycieli wychowawców jest wpisane w harmonogram każdego dnia. Dzięki wspólnemu czytaniu przedszkolaki budują i wzmacniają relacje miedzy swoimi rówieśnikami oraz wzmacniają więzi miedzy rodzicami, dlatego fakt ten powinien stać się codziennym rytuałem. Jest to świetna okazja do spędzenia wspólnego czasu, którego tak wszystkim teraz brakuje.

          • W Światowym Dniu Jabłka

          • 28 września przedszkolaki świętowały Światowy Dzień Jabłka. Dzieci do wcześniej wydrążonych jabłek włożyły konfiturę wiśniową, a panie na kuchni upiekły je w piekarniku. Ponieważ nasza miejscowość słynie z sadownictwa, starsze grupy korzystając z pięknej pogody, wybrały się na niezwykłą jesienną wycieczkę do pobliskiego sadu  jednego z Zadzimskich sadowników. W gospodarstwie rolno-sadowniczy pana Sławomira i Roberta Miłka obejrzały owocowe drzewka, poznały różne ich gatunki i dowiedziały się ciekawostek dotyczących ich uprawy. Poznały także czynności jakie wykonuje sadownik. Dzięki uprzejmości właścicieli mogliśmy zwiedzić sad. Przedszkolaki miały także okazję zobaczyć miejsca, gdzie przechowuje się zerwane wcześniej owoce i sprzęty ułatwiające pracę sadownika. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały pracę przy zbiorze jabłek, a następnie ich segregacji. Same ochoczo zrywały i zjadały soczyste jabłka oraz biegały ścieżkami po sadzie. Dziękujemy właścicielom sadu oraz pracownikom za serdeczne przyjęcie. Wycieczka do sadu była bardzo ciekawą lekcją przyrody, czasem mile spędzonym na świeżym powietrzu i wywarła na dzieciach wiele pozytywnych emocji. Przedszkolaki pełne wrażeń, szczęśliwe wracały do przedszkola, gdzie czekał je pyszny poczęstunek, były to oczywiście pieczone jabłka i pyszne szarlotki oraz jabłeczniki przygotowane przez mamy, a do picia oczywiście świeżo ugotowany kompot jabłkowy.
            Młodsze przedszkolaki zapoznały się z cyklem jabłoni, bawiły się przy piosence "Małe czerwone jabłuszko", wyciskały sok z jabłek i same ulepiły z masy solnej piękne jabłuszka, a na deser piekły ciasteczka z musem jabłkowym. Wrażeń tego dnia dzieciom nie brakowało, mamy nadzieję, że zapamiętają jakie bogate źródło witamin stanowią jabłka i z ochotą będą je spożywać. 

            AJ