• Bezpieczni na wsi

          • Uczniowie klasy szóstej i klas piątych wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy".
            Zadaniem uczniów było stworzenie rymowanki promującej bezpieczne zachowania w gospodarstwie rolnym. 
            Dodatkowo rymowanka musiała zawierać słowa wskazane w regulaminie. Wyzwanie podjęli: Lena Andrzejczak (5a), Krzysztof Czarnecki (5a) Dawid Kołodziejczyk (5a), Maja Chmielecka (5b), Daria Dębska (5b), Julia Grabarczyk (5b), Maja i Aleksandra Wesołowskie (5b), Maja Czarnecka (6), Nadia Łukasik (6).
            Gratulujemy zapału i czekamy na wyniki.
             

            dg
             

          • Woda to skarb

          • 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Uczniowie klas IV-VIII w ramach akcji „Tajemnice H2O” przygotowanej przez opiekunów Szkolnego Koła LOP, panią Renatę Micewską-Mielnik i pana Piotra Kuźnika, wzięli udział w teście wiedzy o wodzie, substancji występującej na całej Ziemi, bez której nie ma życia. Test zawierał pytania z różnych dziedzin życia i nauki (chemii, biologii, fizyki, geografii, historii), a było ich ponad dwadzieścia. Na lekcjach przyrody, chemii, biologii, geografii i zajęć ekologicznych omawiano ważne zagadnienia związane z wodą. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat wody, jej występowania, właściwości, tajemnic i sposobów jej oszczędzania. Z pewnością potwierdzą za Talesem z Miletu, że:

            Wszystko jest z wody, z wody powstało i z wody się składa.

             

            rm-m, pk

          • Kangur 2024

          • 21 marca po raz kolejny w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2024.
            W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas IV-VIII. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek – tangram chiński. Wyniki konkursu poznamy w maju.

            SzK

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • Zajęcia z elektroniki w klasie ósmej 
             

            Na lekcjach fizyki klasy ósme realizowały treści programowe z działu elektryczność. Zajęcia były bardzo atrakcyjne dzięki wykorzystaniu środków dydaktycznych pozyskanych w ramach programu “Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie zapoznali się z budową i obsługą miernika uniwersalnego. Aby lepiej zrozumieć czym jest napięcie i rezystancja, wykonali ćwiczenia praktyczne  z użyciem mierników. Następnie musieli zbudować obwody elektryczne z zastosowaniem diod, rezystorów, potencjometrów oraz baterii.
            Sukcesem działań uczniów było zapalnie się diod o różnych, pięknych kolorach.
            W zajęciach wykorzystano zestawy  “Podstaw elektroniki” - FORBOT.

            PK

          • Odpady – problem każdego z nas

          • 13 marca z inicjatywy Szkolnego Koła LOP gościliśmy w naszej szkole panią Karolinę Piasecką z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych, która poprowadziła w klasach czwartych, piątych i szóstych wykład na temat:od wytwarzania, segregacji po recykling. Dowiedzieliśmy się o tym skąd się biorą śmieci, jak i dlaczego je segregować. Towary, które kupujemy w sklepach, są wykonane z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być śmieciami – stają się wartościowymi surowcami.

            Pamiętajmy:

            Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego!

            Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk!

            Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko! Aby uratować jeno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury, z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.

            Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci!

            Zachęcamy do odwiedzenia strony https://naszesmieci.mos.gov.pl/, na której znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące sortowania śmieci i recyklingu.

            rm-m i pk

          • Sukces Olgi

          • Miło nam poinformować, że uczennica kl VIII Olga Łuczak zakwalifikowała się do etapu rejonowego XVI Rejonowego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych. 10 kwietnia Olga zmierzy się z kolejnym testem gramatyczno-leksykalnym, jak również testem sprawdzającym wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.

            A.K

          • Karnawał!

          • We wtorek 13 lutego, czyli w ostatni dzień karnawału przedszkolaki świętowały, jak tradycja każe ,bawiąc się na balu przebierańców. Maluchy przybyły do przedszkola w przepięknych strojach, które miały okazję zaprezentować na czerwonym dywanie podczas Marszu Radeckiego. Z udziałem wróżek, księżniczek, policjantów, strażaków, kowbojów, batmanów, spidermanów, kotków, biedronek, lisków i innych ciekawych postaci z bajek i filmów odbyły się tańce, pląsy, konkursy i inne karnawałowe zabawy. Kolorowy wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcił do wspólnej zabawy.
            Zgodnie z tradycją nie zabrakło słodkości ostatkowych: pysznych pączków, chrustów i innych przysmaków, za które dziękujemy rodzicom.

            AJ