• "Zdrowy" konkurs

          • Drodzy Uczniowie,

            Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych szkolnych konkursach pod hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
            Konkurs ten ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród młodych ludzi.
            Chcemy, aby nasz konkurs był inspiracją dla Was do tworzenia prac, które odzwierciedlają ideę zdrowia i aktywności fizycznej.
            Można wykorzystać różne techniki i materiały, aby stworzyć wyjątkową pracę, która wyrazi Waszą wizję zdrowego stylu życia.
            Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-VIII, którzy chcą wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi i jednocześnie przyczynić się do promocji zdrowego stylu życia.
            Najlepsze prace zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu dla poszczególnych klas.

            Mamy nadzieję, że nasz konkurs dostarczy Wam wiele radości i będzie inspiracją do działań promujących zdrowy styl życia na co dzień.

            Opiekunki SU

            regulamin_konkursu_kl_I-III.odt

            regulamin_konkursu_kl_IV_-_VIII.odt

          • Przygoda z Szymborską

          • 14 kwietnia piętnaścioro uczniów z klas IV-VIII wzięło udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Wisławy Szymborskiej “Niektórzy lubią poezję” w Szkole Podstawowej w Zygrach. Byli to: Aleksandra Wesołowska, Maja Wesołowska z kl.4a, Lena Andrzejczak, Klaudia Kubik z kl. 4B, Weronika Kubiak, Maja Kujawa z kl.5, Lidia Skórka z kl.6a, Zofia Stępień, Ivetta Woźniak z kl.6b, Natalia Sobkowiak, Julia Solarek z kl.7, Klaudia Fraszczyńska, Zuzanna Wojtucka z kl.8a, Kacper Chmielecki, Malwina Rajewska z kl.8b.

            Miło nam zawiadomić, że w kategorii klas IV-VI Weronika Kubiak zajęła I miejsce.

            Natomiast w kategorii klas VII-VIII na podium stanęli wyłącznie uczniowie z naszej szkoły:

            I miejsce – Natalia Sobkowiak,
            II miejsce – Zuzanna Wojtucka,
            III miejsce – Malwina Rajewska.

            Wszystkim recytatorom gratulujemy i życzymy sukcesów. Mamy nadzieję, że przygoda z Szymborską będzie początkiem fascynacji twórczością naszej noblistki, Patronki Roku 2023.

            dk

          • „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • Marzec to miesiąc, w którym nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Tak było i w tym roku. 16 marca zmierzyli się oni z testem sprawdzającym wiedzę dotyczącą znajomości przepisów przeciwpożarowych, postępowania w razie pożaru, udzielania pierwszej pomocy, znajomości historii, tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej.
            Uczestnicy pisali go w dwóch grupach wiekowych: klasy I – IV i V – VIII. W pierwszej wzięło udział 14 uczniów, a w drugiej – 13. Najlepsi z nich:
            Oliwier Więźlak kl. IVa, Grabarczyk Krzysztof kl. IVa, Filipowska Marcelina kl. IIb oraz Adrian Chmielecki kl. VII, Kacper Chmielecki kl. VIIIb, Bartłomiej Sońda kl. VII reprezentowali naszą szkołę podczas eliminacji gminnych. Odbyły się one 13 kwietnia. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą pożarniczą. Dzięki czemu zajęli oni następujące miejsca w swoich kategoriach wiekowych:

            Oliwier Więźlak – I miejsce

            Krzysztof Grabarczyk  – II miejsce

            Marcelina Filipowska – III miejsce

            Kacper Chmielecki – I miejsce

            Adrian Chmielecki – II miejsce

            Bartłomiej Sońda – VI miejce.

            Zwycięzcy z każdej grupy, czyli Oliwier Więźlak i Kacper Chmielecki będą nas reprezentować podczas eliminacji powiatowych.
            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a Oliwierowi i Kacprowi życzymy dalszych sukcesów.

            RS

          • „Mistrz ortografii”

          • Szkolny konkurs o tytuł „Mistrza Ortografii” w klasach 1-3 rozstrzygnięty!!! 14 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz Ortografii”. Po sprawdzeniu prac komisja wyłoniła zwycięzców:

            W klasach pierwszych mistrzem ortografii został Oskar Płóciennik.
            W klasach drugich mistrzem ortografii został Dawid Romanowski.
            W klasie trzeciej mistrzem ortografii została Amelia Beda.

            Udało wyłonić się również wicemistrzów, zostali nimi: Kacper Lesiak, Lena Więźlak, Zuzanna Mosoń, Julia Brejner, Lena Kolińska, Filip Pecyna, Nikola Andrzejczak, Alicja Tarczyńska.
            Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

            PW

          •  “Geniallne Miejsca" - SPACEREM PO ZŁOTY RÓG

          • Miło nam jest poinformować o sukcesie naszych dziewcząt z klasy 7.
            Olga Łuczak, Nikola Kowalczyk i Julia Solarek brały udział w konkursie “Geniallne Miejsca".
            Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się placówka uczniów. Nad pracą  zespołu  czuwały panie Dorota Jaszczak-Kacprzak oraz Renata Klimczak.
            Praca naszych uczennic spełniła kryteria konkursu,  została ocenione pozytywnie i znajduje się na wspólnej mapie.  Zapraszamy do obejrzenia naszej interaktywnej gry " SPACEREM PO ZŁOTY RÓG". 

            https://view.genial.ly/64219aec4b507700120c5b34/ 

            Organizatorem konkursu „Geniallne Miejsca” jest Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działająca w jego ramach Sekcja Informatyki Szkolnej.
            Serdecznie gratulujemy autorkom wyróżnionej pracy i opiekunom zespołu. 

          • Śniadanie wielkanocne w Zespole

          • Zgodnie z tradycją w ostatni dzień nauki szkolnej przed Wielkanocą społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnym śniadaniu.
            Na naszą uroczystość przybył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Juliusz Mieczyński, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Agnieszka Kiejnich oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Stępień.
            Po powitaniu przez gospodarza obiektu - Panią Izabellę Świt, na scenę wkroczyli uczniowie.
            Tegoroczną część artystyczną przygotowali uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawczyń - Pań Doroty Glapskiej oraz Marzeny Zel - Budzanowskiej. Za oprawę muzyczną odpowiadał Pan Andrzej Czechowicz.
            W tym roku młodzi artyści skupili się na pokazaniu koła czasu, które rządzi naszym postępowaniem. Nie tak dawno świętowaliśmy narodziny Jezusa, a już przygotowujemy się do Jego zmartwychwstania. Czwartoklasiści podkreślili, że dzięki kultywowaniu tych samych tradycji, zapewniamy kolejnym pokoleniom ciągłość kulturową.
            Młodzi artyści przypomnieli wiele dawnych obrzędów, które nasi przodkowie wykonywali, by zapewnić sobie pomyślność na cały rok. Dowiedzieliśmy się, dlaczego na polach umieszczano krzyżyki z wierzby z poświęconej palmy oraz dlaczego gospodynie obejmowały drzewa owocowe rękoma oblepionymi ciastem chlebowym.
            Czwartoklasiści opowiedzieli, jak dawniej chłostano się palmą wielkanocną, a nawet połykano sproszkowane bazie. Występujący przypomnieli też symbolikę wszystkich potraw, które trafiają do koszyczka wielkanocnego.
            Największe poruszenie wywołało jednak przywołanie obyczaju polewania się wodą. Śmigus-dyngus w środę zaskoczył naszą publiczność.
            Podczas akademii nie zabrakło też odwołań do obrządku grekokatolików. Nasi ukraińscy uczniowie, czyli Artem i Karyna obwieścili, że "Christos woskresie", "Woistinu woskriesie".
            Po akademii Pani dyrektor oraz proboszcz złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

            Potem wszyscy uczestnicy spotkania zgromadzili się przy wielkanocnym stole, na którym królował żurek, biała kiełbasa oraz jajko. Potrawy świąteczne przygotowała szkolna kuchnia. Nie zabrakło oczywiście słodkich bab i mazurków oraz innych ciast, które dostarczyły niezawodne mamy naszych uczniów.
            Wszystkim życzymy równie smacznego śniadania podczas niedzielnego poranka!

            dg

             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
            W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano gazetkę przedstawiającą prośby dziecka z autyzmem oraz trudności, z jakimi zmaga się każdego dnia.
            3 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 -3 przygotowali niebieskie serduszka oraz balony, aby dodatkowo uczcić ten dzień.
            Wykonywano również zdjęcia grupowe. 
            Z kolei 4 kwietnia dla uczniów klasy Ib przeprowadzono warsztaty, które przybliżyły uczniom zagadnienia autyzmu.
            Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

            Koordynatorami działań były: J. Rosiak, A. Winnicka – Pizulska oraz I. Lipiec

          • Plastycznie o wierszach Brzechwy

          • 22 marca w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego dla uczniów grup „0” i kl. I pt. „Czytam i ilustruję wiersz Jana Brzechwy.
            Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu w formie plastycznej przeczytany przez siebie wiersz. Do konkursu zostało zgłoszonych 29 prac uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Miłaczewska, Monika Woźniak i Agnieszka Kiejnich (kierownik biblioteki publicznej) miała nie lada wyzwanie, ponieważ prace były bardzo ładne i wybór był trudny. Ostatecznie wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce – Filip Romanowski kl. Ib i Zofia Woźniak gr. „0”,

            II miejsce – Kacper Bienias gr. „0” i Patrycja Kobrzycka kl. Ib,

            III miejsce – Bruno Urbańczyk gr. „0” i Lena Beda gr. „0”,

            wyróżnienie – Mikołaj Kowalski gr. „0”, Hubert Piaseczny kl. Ib, Wojciech Mamos kl. Ia i Kamil Solarek kl. Ia.

            Na najbliższej uroczystości szkolnej zwycięzcy otrzyma upominki w postaci książek a pozostali uczniowie biorący udział pamiątkowe dyplomy.
            Gratulujemy!

            EC

          • Pomagamy Idze

          • Zapraszamy serdecznie do zakupu pięknych karmników dla ptaków. Karmniki zostały wykonane przez naszych uczniów, przy pomocy ich rodziców.
            Cały zysk chcemy przeznaczyć na leczenie Igi Krzesińskiej .
            Karmniki brały udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody. Obecnie za zgodą rodziców chcemy sprzedażą wspomóc chorą dziewczynkę. Bardzo zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Karmniki są naprawdę piękne i mogą ozdobić dom, podwórko a zimą być schronieniem dla skrzydlatych przyjaciół. Karmniki można nabywać w czasie godzin pracy szkoły.Ceny zróżnicowane w zależności od wielkości karmnika od 30 zł do 80 zł. Zapraszamy.

             

            Szkolne Koło LOP

          • Próbny egzamin ósmoklasisty

          • W dniach 28-30 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole próbny egzamin ósmoklasisty. Jako, że prób nigdy dość, nasza szkoła postanowiła zorganizować próbny egzamin, dając ósmoklasistom możliwość zmierzenia się z zadaniami przygotowanymi przez ekspertów z GWO. Tym bardziej, że do właściwego egzaminu zostały zaledwie dwa miesiące… Z każdym kolejnym egzaminem próbnym uczniowie staja się coraz bardziej oswojeni z jego formułą i charakterem zadań, jakie mogą się pojawić.
            Uczniowie z klas najstarszych pod opieką nauczycieli w ciągu trzech kolejnych dni zmierzyli się z zagadnieniami z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (tutaj: j. angielskiego lub j. niemieckiego). Na twarzach naszych przyszłych absolwentów dało się zauważyć radość z powodu przybycia do szkoły, lecz także lekki stres wywołany okolicznościami, w jakich przyszło im przystąpić do egzaminu. W trakcie egzaminów pisali w pełnym skupieniu, wychodząc tuż po ich zakończeniu.
            Była to próba generalna przed egzaminem właściwym, który odbędzie się w dniach 23 - 25 maja 2023 roku.
            Przypominamy, że na stronie
            www.cke.gov.pl w zakładce egzamin ósmoklasisty-> materiały dodatkowe/arkusze diagnostyczne znajdują się: arkusze pokazowe, zestawy zadań powtórkowych, przykładowe arkusze egzaminacyjne oraz próbne egzaminy ósmoklasisty z ubiegłych lat wraz z kluczem odpowiedzi. Pamiętajcie, trening czyni mistrza.
            Trzymajmy kciuki za jak najlepsze wyniki i miejmy nadzieję, że egzamin majowy zakończy się dla Was - drodzy ósmoklasiści - sukcesem!

            MCS

          • Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

          • Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

            A do życia powolutku budzi się przyroda cała"

            (T. Boy - Żeleński)

            Nareszcie nadeszła wiosna! We wtorek, 21 marca 20123, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie pojawili się w szkole w strojach w kolorach wiosennych oraz z finezyjnymi nakryciami głowy.
            Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku. Klasy najmłodsze w ten właśnie sposób pożegnały zimę.
            I tak zakończył się pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole!

            Opiekunki SU

          • Dzień Świętego Patryka w szkole

          • Dzień św. Patryka, patrona Irlandii, to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca.
            W tym dniu na lekcjach języka angielskiego w klasach 2a,4 oraz 5 uczniowie poznali tradycje Dnia św. Patryka i typowe słownictwo. Było dużo ruchu, poszukiwania i rozwiązywania zagadek. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć listy pozostawione w sali przez skrzata Leprechauna i wykonać powierzone im zadania. Obejrzeli prezentację o św. Patryku oraz próbowali swoich sił w słynnych tańcach irlandzkich. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny.
            Cieszy fakt, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka, zakładając coś zielonego na siebie.
            Dużą atrakcją okazał się quiz na platformie kahoot, gdzie uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi dnia św. Patryka. Uczniowie zaskakująco dobrze odpowiadali na pytania.
            Każdy za aktywny udział na zajęciach otrzymał złote monety Leprechauna z czekolady.
            Dziękuję za wspólną zabawę.

            MCS

          • Co uczniowie wiedzą o polskim hymnie państwowym

          • Józef Wybicki patronem roku 2022

            Na początku należy przypomnieć, jaka jest geneza Szkolnego konkursu wiedzy o hymnie. Ponieważ w 2022 r. minęło 200 lat od śmierci tego wybitnego humanisty - pisarza, polityka, żołnierza, myśliciela epoki oświecenia i przede wszystkim gorliwego patrioty - Sejm RP wybrał Józefa Wybickiego na jednego z patronów roku 2022. W społecznej świadomości ten wielki Polak jest znany jako autor słów do ,,Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która później stała się naszym narodowym hymnem i funkcjonuje jako ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Właśnie w związku z powyższym, mając na uwadze patriotyczne wychowanie naszej młodzieży, nauczycielka historii - pani Joanna Świątek- Szokalska oraz nauczycielka języka polskiego – pani Katarzyna Patora podjęły się organizacji konkursu.

            Bohaterowie hymnu

            Konkurs składał się z dwóch części- plastycznej i testowej.
            Pierwszy etap dotyczył przedstawienia postaci historycznej obecnej w hymnie lub autora słów w dowolnej formie plastycznej oraz napisania na odwrocie pracy bądź z przodu - obok rysunku - krótkiej, ale rzeczowej notatki zawierającej wyjaśnienie związku bohatera z treścią ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Napłynęły 32 rysunki.

            Wyniki konkursu

            W ramach I etapu projektu konkursowego wszyscy uczniowie klas IV (28 dzieci) w miesiącach październik- listopad wykonali prace dotyczące tematu: ,,Polskie symbole narodowe”.
            Oto lista nagrodzonych:

            I miejsce- Kacper Pilarczyk, kl. IV a

            II miejsce- Klaudia Kubik, kl. IV b

            III miejsce- Damian Olczyk, kl. IV b

            W kategorii wiekowej klas V- VIII niezależna Komisja na czele z panią K. Miłaczewską wyróżniła prace następujących uczniów:

            Józef Wybicki

            I miejsce – Cezary Kacprzak, kl. V

            II miejsce- Ivetta Woźniak, kl. VI b

            III miejsce- Zuzanna Wojtucka, kl. VIIIa
             

            Generał Jan Henryk Dąbrowski

            I miejsce- Klaudia Fraszczyńska, kl. VIIIa

            II miejsce- Nadia Łukasik, kl. V

            III miejsce- Wiktor Spętany, kl. V

             

            Stefan Czarniecki

            I miejsce- Cezary Kacprzak, kl. V

            II miejsce – Barbara Loręc, kl. VI a

            III miejsce- Barabara Sobczak, kl. V

             

            Napoleon Bonaparte

            I miejsce- Amelia Brzezińska, kl. VIIIa

            II miejsce- Roksana Mżywa, kl. VIII a

            III miejsce- Lena Bastrzyk, kl. VI b

             

            Poniżej są zamieszczone wyniki II etapu konkursu, czyli testu sprawdzającego wiedzę na temat hymnu.

            Oto one:

            1. Klasy IV- V

            I miejsce- Krzysztof Grabarczyk, kl. IVa

            II miejsce- Maja Czarnecka, Cezary Kacprzak, kl. V

            III miejsce- Hubert Cepowski, kl. IV b
             

            1. Klasy V- VIII

            I miejsce- Zuzanna Wojtucka, kl. VIIIa

            II miejsce- Klaudia Fraszczyńska, kl. VIIIa

            III miejsce- Marcel Mordalski, Roksana Mżywa, kl. VIIIa, Ivetta Woźniak, kl. VI b

            W części testowej wzięło udział ogółem: 34 uczniów (12+ 22).
            Prace plastyczne można podziwiać na korytarzu historycznym (patrz: tablica przy pracowni historycznej na pierwszym piętrze).
            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie tym, którzy zostali laureatami Szkolnego konkursu wiedzy o hymnie. Jednocześnie informujemy, że oficjalne podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się w najbliższym czasie.
            Organizatorów przedsięwzięcia cieszy duże zainteresowanie tematyką patriotyczną i kreatywne podejście do plastycznego przedstawienia bohaterów naszego hymnu.

            Autorka notatki: Katarzyna Patora