• „Mistrz ortografii”

          • Szkolny konkurs o tytuł „Mistrza Ortografii” w klasach 1-3 rozstrzygnięty!!! 14 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz Ortografii”. Po sprawdzeniu prac komisja wyłoniła zwycięzców:

            W klasach pierwszych mistrzem ortografii został Oskar Płóciennik.
            W klasach drugich mistrzem ortografii został Dawid Romanowski.
            W klasie trzeciej mistrzem ortografii została Amelia Beda.

            Udało wyłonić się również wicemistrzów, zostali nimi: Kacper Lesiak, Lena Więźlak, Zuzanna Mosoń, Julia Brejner, Lena Kolińska, Filip Pecyna, Nikola Andrzejczak, Alicja Tarczyńska.
            Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

            PW

          •  “Geniallne Miejsca" - SPACEREM PO ZŁOTY RÓG

          • Miło nam jest poinformować o sukcesie naszych dziewcząt z klasy 7.
            Olga Łuczak, Nikola Kowalczyk i Julia Solarek brały udział w konkursie “Geniallne Miejsca".
            Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się placówka uczniów. Nad pracą  zespołu  czuwały panie Dorota Jaszczak-Kacprzak oraz Renata Klimczak.
            Praca naszych uczennic spełniła kryteria konkursu,  została ocenione pozytywnie i znajduje się na wspólnej mapie.  Zapraszamy do obejrzenia naszej interaktywnej gry " SPACEREM PO ZŁOTY RÓG". 

            https://view.genial.ly/64219aec4b507700120c5b34/ 

            Organizatorem konkursu „Geniallne Miejsca” jest Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działająca w jego ramach Sekcja Informatyki Szkolnej.
            Serdecznie gratulujemy autorkom wyróżnionej pracy i opiekunom zespołu. 

          • Śniadanie wielkanocne w Zespole

          • Zgodnie z tradycją w ostatni dzień nauki szkolnej przed Wielkanocą społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się na wspólnym śniadaniu.
            Na naszą uroczystość przybył proboszcz miejscowej parafii ksiądz Juliusz Mieczyński, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Agnieszka Kiejnich oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Stępień.
            Po powitaniu przez gospodarza obiektu - Panią Izabellę Świt, na scenę wkroczyli uczniowie.
            Tegoroczną część artystyczną przygotowali uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawczyń - Pań Doroty Glapskiej oraz Marzeny Zel - Budzanowskiej. Za oprawę muzyczną odpowiadał Pan Andrzej Czechowicz.
            W tym roku młodzi artyści skupili się na pokazaniu koła czasu, które rządzi naszym postępowaniem. Nie tak dawno świętowaliśmy narodziny Jezusa, a już przygotowujemy się do Jego zmartwychwstania. Czwartoklasiści podkreślili, że dzięki kultywowaniu tych samych tradycji, zapewniamy kolejnym pokoleniom ciągłość kulturową.
            Młodzi artyści przypomnieli wiele dawnych obrzędów, które nasi przodkowie wykonywali, by zapewnić sobie pomyślność na cały rok. Dowiedzieliśmy się, dlaczego na polach umieszczano krzyżyki z wierzby z poświęconej palmy oraz dlaczego gospodynie obejmowały drzewa owocowe rękoma oblepionymi ciastem chlebowym.
            Czwartoklasiści opowiedzieli, jak dawniej chłostano się palmą wielkanocną, a nawet połykano sproszkowane bazie. Występujący przypomnieli też symbolikę wszystkich potraw, które trafiają do koszyczka wielkanocnego.
            Największe poruszenie wywołało jednak przywołanie obyczaju polewania się wodą. Śmigus-dyngus w środę zaskoczył naszą publiczność.
            Podczas akademii nie zabrakło też odwołań do obrządku grekokatolików. Nasi ukraińscy uczniowie, czyli Artem i Karyna obwieścili, że "Christos woskresie", "Woistinu woskriesie".
            Po akademii Pani dyrektor oraz proboszcz złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

            Potem wszyscy uczestnicy spotkania zgromadzili się przy wielkanocnym stole, na którym królował żurek, biała kiełbasa oraz jajko. Potrawy świąteczne przygotowała szkolna kuchnia. Nie zabrakło oczywiście słodkich bab i mazurków oraz innych ciast, które dostarczyły niezawodne mamy naszych uczniów.
            Wszystkim życzymy równie smacznego śniadania podczas niedzielnego poranka!

            dg

             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
            W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano gazetkę przedstawiającą prośby dziecka z autyzmem oraz trudności, z jakimi zmaga się każdego dnia.
            3 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 -3 przygotowali niebieskie serduszka oraz balony, aby dodatkowo uczcić ten dzień.
            Wykonywano również zdjęcia grupowe. 
            Z kolei 4 kwietnia dla uczniów klasy Ib przeprowadzono warsztaty, które przybliżyły uczniom zagadnienia autyzmu.
            Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

            Koordynatorami działań były: J. Rosiak, A. Winnicka – Pizulska oraz I. Lipiec

          • Plastycznie o wierszach Brzechwy

          • 22 marca w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego dla uczniów grup „0” i kl. I pt. „Czytam i ilustruję wiersz Jana Brzechwy.
            Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu w formie plastycznej przeczytany przez siebie wiersz. Do konkursu zostało zgłoszonych 29 prac uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Miłaczewska, Monika Woźniak i Agnieszka Kiejnich (kierownik biblioteki publicznej) miała nie lada wyzwanie, ponieważ prace były bardzo ładne i wybór był trudny. Ostatecznie wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce – Filip Romanowski kl. Ib i Zofia Woźniak gr. „0”,

            II miejsce – Kacper Bienias gr. „0” i Patrycja Kobrzycka kl. Ib,

            III miejsce – Bruno Urbańczyk gr. „0” i Lena Beda gr. „0”,

            wyróżnienie – Mikołaj Kowalski gr. „0”, Hubert Piaseczny kl. Ib, Wojciech Mamos kl. Ia i Kamil Solarek kl. Ia.

            Na najbliższej uroczystości szkolnej zwycięzcy otrzyma upominki w postaci książek a pozostali uczniowie biorący udział pamiątkowe dyplomy.
            Gratulujemy!

            EC

          • Pomagamy Idze

          • Zapraszamy serdecznie do zakupu pięknych karmników dla ptaków. Karmniki zostały wykonane przez naszych uczniów, przy pomocy ich rodziców.
            Cały zysk chcemy przeznaczyć na leczenie Igi Krzesińskiej .
            Karmniki brały udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody. Obecnie za zgodą rodziców chcemy sprzedażą wspomóc chorą dziewczynkę. Bardzo zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Karmniki są naprawdę piękne i mogą ozdobić dom, podwórko a zimą być schronieniem dla skrzydlatych przyjaciół. Karmniki można nabywać w czasie godzin pracy szkoły.Ceny zróżnicowane w zależności od wielkości karmnika od 30 zł do 80 zł. Zapraszamy.

             

            Szkolne Koło LOP

          • Próbny egzamin ósmoklasisty

          • W dniach 28-30 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole próbny egzamin ósmoklasisty. Jako, że prób nigdy dość, nasza szkoła postanowiła zorganizować próbny egzamin, dając ósmoklasistom możliwość zmierzenia się z zadaniami przygotowanymi przez ekspertów z GWO. Tym bardziej, że do właściwego egzaminu zostały zaledwie dwa miesiące… Z każdym kolejnym egzaminem próbnym uczniowie staja się coraz bardziej oswojeni z jego formułą i charakterem zadań, jakie mogą się pojawić.
            Uczniowie z klas najstarszych pod opieką nauczycieli w ciągu trzech kolejnych dni zmierzyli się z zagadnieniami z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (tutaj: j. angielskiego lub j. niemieckiego). Na twarzach naszych przyszłych absolwentów dało się zauważyć radość z powodu przybycia do szkoły, lecz także lekki stres wywołany okolicznościami, w jakich przyszło im przystąpić do egzaminu. W trakcie egzaminów pisali w pełnym skupieniu, wychodząc tuż po ich zakończeniu.
            Była to próba generalna przed egzaminem właściwym, który odbędzie się w dniach 23 - 25 maja 2023 roku.
            Przypominamy, że na stronie
            www.cke.gov.pl w zakładce egzamin ósmoklasisty-> materiały dodatkowe/arkusze diagnostyczne znajdują się: arkusze pokazowe, zestawy zadań powtórkowych, przykładowe arkusze egzaminacyjne oraz próbne egzaminy ósmoklasisty z ubiegłych lat wraz z kluczem odpowiedzi. Pamiętajcie, trening czyni mistrza.
            Trzymajmy kciuki za jak najlepsze wyniki i miejmy nadzieję, że egzamin majowy zakończy się dla Was - drodzy ósmoklasiści - sukcesem!

            MCS

          • Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

          • Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

            A do życia powolutku budzi się przyroda cała"

            (T. Boy - Żeleński)

            Nareszcie nadeszła wiosna! We wtorek, 21 marca 20123, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie pojawili się w szkole w strojach w kolorach wiosennych oraz z finezyjnymi nakryciami głowy.
            Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku. Klasy najmłodsze w ten właśnie sposób pożegnały zimę.
            I tak zakończył się pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole!

            Opiekunki SU

          • Koncert profilaktyczny

          • 20 marca uczniowie klas: 7, 8a i 8b pod opieką pań: Renaty Micewskiej- Mielnik i Doroty Jaszczak - Kacprzak w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego udali się do Zygier. Wysłuchali tam koncertu profilaktycznego w wykonaniu Jacka Chruścińskiego i Macieja Kłeczka, a także wzięli udział w warsztatach o anoreksji i depresji prowadzonych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zygrach w ramach międzynarodowego projektu PHERECLOS.

            DK

          • Dzień Świętego Patryka w szkole

          • Dzień św. Patryka, patrona Irlandii, to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca.
            W tym dniu na lekcjach języka angielskiego w klasach 2a,4 oraz 5 uczniowie poznali tradycje Dnia św. Patryka i typowe słownictwo. Było dużo ruchu, poszukiwania i rozwiązywania zagadek. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć listy pozostawione w sali przez skrzata Leprechauna i wykonać powierzone im zadania. Obejrzeli prezentację o św. Patryku oraz próbowali swoich sił w słynnych tańcach irlandzkich. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny.
            Cieszy fakt, że uczniowie z tak wielkim zaangażowaniem celebrowali Dzień Świętego Patryka, zakładając coś zielonego na siebie.
            Dużą atrakcją okazał się quiz na platformie kahoot, gdzie uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi dnia św. Patryka. Uczniowie zaskakująco dobrze odpowiadali na pytania.
            Każdy za aktywny udział na zajęciach otrzymał złote monety Leprechauna z czekolady.
            Dziękuję za wspólną zabawę.

            MCS

          • Co uczniowie wiedzą o polskim hymnie państwowym

          • Józef Wybicki patronem roku 2022

            Na początku należy przypomnieć, jaka jest geneza Szkolnego konkursu wiedzy o hymnie. Ponieważ w 2022 r. minęło 200 lat od śmierci tego wybitnego humanisty - pisarza, polityka, żołnierza, myśliciela epoki oświecenia i przede wszystkim gorliwego patrioty - Sejm RP wybrał Józefa Wybickiego na jednego z patronów roku 2022. W społecznej świadomości ten wielki Polak jest znany jako autor słów do ,,Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która później stała się naszym narodowym hymnem i funkcjonuje jako ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Właśnie w związku z powyższym, mając na uwadze patriotyczne wychowanie naszej młodzieży, nauczycielka historii - pani Joanna Świątek- Szokalska oraz nauczycielka języka polskiego – pani Katarzyna Patora podjęły się organizacji konkursu.

            Bohaterowie hymnu

            Konkurs składał się z dwóch części- plastycznej i testowej.
            Pierwszy etap dotyczył przedstawienia postaci historycznej obecnej w hymnie lub autora słów w dowolnej formie plastycznej oraz napisania na odwrocie pracy bądź z przodu - obok rysunku - krótkiej, ale rzeczowej notatki zawierającej wyjaśnienie związku bohatera z treścią ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Napłynęły 32 rysunki.

            Wyniki konkursu

            W ramach I etapu projektu konkursowego wszyscy uczniowie klas IV (28 dzieci) w miesiącach październik- listopad wykonali prace dotyczące tematu: ,,Polskie symbole narodowe”.
            Oto lista nagrodzonych:

            I miejsce- Kacper Pilarczyk, kl. IV a

            II miejsce- Klaudia Kubik, kl. IV b

            III miejsce- Damian Olczyk, kl. IV b

            W kategorii wiekowej klas V- VIII niezależna Komisja na czele z panią K. Miłaczewską wyróżniła prace następujących uczniów:

            Józef Wybicki

            I miejsce – Cezary Kacprzak, kl. V

            II miejsce- Ivetta Woźniak, kl. VI b

            III miejsce- Zuzanna Wojtucka, kl. VIIIa
             

            Generał Jan Henryk Dąbrowski

            I miejsce- Klaudia Fraszczyńska, kl. VIIIa

            II miejsce- Nadia Łukasik, kl. V

            III miejsce- Wiktor Spętany, kl. V

             

            Stefan Czarniecki

            I miejsce- Cezary Kacprzak, kl. V

            II miejsce – Barbara Loręc, kl. VI a

            III miejsce- Barabara Sobczak, kl. V

             

            Napoleon Bonaparte

            I miejsce- Amelia Brzezińska, kl. VIIIa

            II miejsce- Roksana Mżywa, kl. VIII a

            III miejsce- Lena Bastrzyk, kl. VI b

             

            Poniżej są zamieszczone wyniki II etapu konkursu, czyli testu sprawdzającego wiedzę na temat hymnu.

            Oto one:

            1. Klasy IV- V

            I miejsce- Krzysztof Grabarczyk, kl. IVa

            II miejsce- Maja Czarnecka, Cezary Kacprzak, kl. V

            III miejsce- Hubert Cepowski, kl. IV b
             

            1. Klasy V- VIII

            I miejsce- Zuzanna Wojtucka, kl. VIIIa

            II miejsce- Klaudia Fraszczyńska, kl. VIIIa

            III miejsce- Marcel Mordalski, Roksana Mżywa, kl. VIIIa, Ivetta Woźniak, kl. VI b

            W części testowej wzięło udział ogółem: 34 uczniów (12+ 22).
            Prace plastyczne można podziwiać na korytarzu historycznym (patrz: tablica przy pracowni historycznej na pierwszym piętrze).
            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie tym, którzy zostali laureatami Szkolnego konkursu wiedzy o hymnie. Jednocześnie informujemy, że oficjalne podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się w najbliższym czasie.
            Organizatorów przedsięwzięcia cieszy duże zainteresowanie tematyką patriotyczną i kreatywne podejście do plastycznego przedstawienia bohaterów naszego hymnu.

            Autorka notatki: Katarzyna Patora

        • Podstawy programowania:  "Stwórz apkę!"
          • Podstawy programowania:  "Stwórz apkę!"


          • Klasy 6 uczestniczą w  cyklu zajęć online w ramach  spotkań  Klubu Młodego Programisty. Uczniowie uczą się programowania oraz  korzystania z nowych technologii. Dzisiejsze spotkanie dotyczyło budowania aplikacji. Uczniowie  stworzyli  własną aplikację w JavaScript, korzystając z programowania blokowego. Uczestnicy przekonali się, że programowanie może być świetną zabawą, a zbudowanie własnej aplikacji może sprawić wielką przyjemność.
            Kluby Młodego Programisty to część projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystaniem technologii cyfrowych”, realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (Cyfryzacja KPRM) w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

            RK

          • W Dniu Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.
            Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.
            W tym roku nasze przedszkolaki z grupy 5 – 6 – latków i 6 - latków włączyły się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”. Podczas krótkich zajęć warsztatowych udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą.
            Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.
            Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa były wykonane przez dzieci kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki, symbolizujące niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.


            JR

          • Kangur 2023

          • 16 marca w naszej szkole obył się po raz kolejny Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2023.
            W konkursie wzięło udział 19 uczniów klas starszych. Każdy uczestnik otrzymał układankę w postaci ostrosłupa ściętego. Wyniki konkursu poznamy w maju.

            SzK

          • Pasowanie na czytelnika

          • Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Odbywa się zawsze po poznaniu przez uczniów alfabetu.
            Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest reklama biblioteki szkolnej i zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.
            Pierwszoklasiści obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane specjalnie dla nich przez koleżanki z klasy trzeciej: Nikolę Andrzejczak, Lenę Kolińską, Patrycję Siekacz, Aleksandrę Staszczyk oraz Alicję Tarczyńską. Dowiedzieli się jak wypożyczać książki z biblioteki i jak o nie dbać. Złożyli "Obietnicę czytelnika" i zostali pasowani piórem na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał w prezencie książkę "Pierwsze abecadło" - wyprawka czytelnicza dla pierwszaka - to element kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki.
            Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali obdarowani łakociem.

            Nasza szkolna biblioteka pozyskała nowych, wspaniałych czytelników!

            EC

          • Konkurs fotograficzny sleeveface „Do twarzy mi z książką”

          • Zachęcamy uczniów klasy VII i VIII do wzięcia udziału w nietypowym konkursie organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu Filia w Poddębicach.
            Przedmiotem konkursu jest wykonanie fotografii sleeveface.

            Sleeveface - to fotografia osoby z okładką książki, gdzie książka stanowi kompozycję z ciałem człowieka lub częścią ciała, albo też wkomponowuje się w otoczenie.
            W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne połączenie fotografowanej osoby z postacią i tłem z okładki.
            Szczegóły konkursu w załączeniu w regulaminie.
            Zgłoszenia do konkursu prosimy kierować do opiekunek Samorządu Uczniowskiego – Marii Czyż-Szymczak i Angeliki Krupińskiej.

             

            Opiekunki SU

            Regulamin_Sleevface_2023.pdf

          • Współpraca z Fundacją Powszechnego Czytania

          • W styczniu tego roku szkolna biblioteka nawiązała kontakt z Fundacją Powszechnego Czytania.
            W dniu 28 lutego otrzymaliśmy w darze od fundacji 10 nowych książek w j. ukraińskim i 50 książek używanych w j. angielskim. Są to książki dla uczniów klas młodszych, jak i starszych.
            W pierwszą rocznicę wybuchu wojny fundacja opublikowała ukraińskie wydanie książki pt. „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”, którą również otrzymaliśmy gratis. Fundacja, wysyłając książki, poprosiła o dobrowolną wpłatę na jej rzecz. Nasza szkoła wsparła działania Fundacji Powszechnego Czytania kwotą 100 zł z funduszu Szkolnego Koła Wolontariatu.
            Dziękujemy bardzo fundacji za książki oraz szkolnemu wolontariatowi za finansowe wsparcie.

            EC

          • Szkolny konkurs – Nasz hymn

          • Termin etapu testowego - 6 marzec 2023 :

            kl. IV - V (na 5 lekcji), kl.VI- VIII (na 6 lekcji)

            Materiały:

            - podręcznik z historii dla kl .IV ,

            temat : „ Legiony Polskie i hymn narodowy” str.94-98

            - podręcznik z historii dla kl .VI ,

            temat: „Legiony Polskie we Włoszech” str. 203-206,

            -podręcznik do wos-u dla kl.VIII

            temat: „ Naród i ojczyzna” str.100-102 ,

            - strony internetowe związane z hymnem oraz postaciami Józefa Wybickiego ,

            Jana Henryka Dąbrowskiego ,Stefana Czarnieckiego i Napoleona Bonaparte.

            - teksty hymnu (dawny i współczesny- różnice).

          • Kwesta - Żołnierze Wyklęci

          • 5 marca po raz trzeci nasi wolontariusze wzięli udział w ogólnopolskiej kweście na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych w ramach działań Fundacji im. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki "Niezłomni".
            Nasi uczniowie stali z puszkami przed kościołami w Zadzimiu, Bałdrzychowie, Borkach Lipkowskich, Drużbinie i Kałowie. Byli to: Oliwia Wiąz, Piotr Chajduk, Beata Piotrowska, Wojciech Rojek, Kacper Chmielecki, Nadia Witosławska, Ignacy Wójcik, Jakub Gruchot, Julia Kowalska, Zuzanna Wojtucka i Amelia Brzezińska.
            Zebrali 986, 51 zł. 
            Nad przebiegiem kwesty czuwały panie: Ewa Gogulska i Dorota Kacprzak.

            dk

          • " Dzień Bezpiecznego Internetu. Łódzkie 2023"

          • 3 marca uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w wydarzeniu "DBI. Łódzkie 2023" zorganizowanym przez Departament Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Konferencja została wzbogacona  o warsztaty myślenia wizualnego (sketchnoting),  dzięki którym na specjalnie przygotowanym activebooku młodzież wykonała  notatki podczas prelekcji nt. cyberbezpieczeństwa.
            W trakcie warsztatów ze sketchnotingu uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak robić dobre notatki wizualne i do czego mogą się one przydać. Uczniowie  w trakcie trwania konferencji  mogli przesłać na wspólną tablicę w serwisie Padlet swoje notatki wizualne, które posłużyły do podsumowania konferencji. Wśród najciekawszych prac znalazły się również notatki wizualne naszych uczniów.  Połączenie warsztatów i wykładów pozwoliło na większe zaangażowanie uczestników oraz zachęcenie ich do słuchania i notowania. Wśród zagadnień merytorycznych poruszone zostały takie tematy jak: dezinformacja, fake newsy, bezpieczne zakupy w sieci, płatności online, ochrona prywatności/tożsamości, tworzenie silnych haseł, popularne oszustwa np. phishing, przejęcie konta w różnych serwisach, wycieki danych.

            RK