• Dzień Luzaka

          • Dzień Luzaka to okazja do oderwania się od codziennych zmartwień i poświęcania czasu na relaks i odpoczynek. W tym dniu ludzie często wybierają wygodne ubrania, takie jak dresy, które dają swobodę ruchu i pozwalają na pełne skupienie się na przyjemnościach dnia.
            Podczas Dnia Luzaka wiele osób decyduje się na spędzenie czasu na relaksujących aktywnościach. Może to obejmować oglądanie ulubionych filmów lub seriali, czytanie książek, słuchanie muzyki, grę w gry komputerowe, malowanie czy inne hobby, które przynosi przyjemność. Ważne jest, aby pozwolić sobie na czas tylko dla siebie i robić to, co sprawia radość.
            Również i w naszej szkole promowaliśmy w dniu 13 czerwca Dzień Luzaka. W placówce uczniowie w tym dniu założyli bardzo lubiane przez nich dresy, natomiast w zakątku domowej ciszy oddawali się swoim pasjom.

            Opiekunki SU

          • Wycieczka do Orientarium w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi

          • 12 czerwca grupa młodych, bardzo dociekliwych przyrodników z naszej szkoły w składzie grupa IV z przedszkola oraz klasy: Ia, Ib i sześcioro uczniów z IIb wraz z niemniej dociekliwymi opiekunkami paniami: Agnieszką Józwik, Renatą Frątczak-Serafińską, Karoliną Pośpiech-Mądrzejewską, Elżbietą Cichosz udała się w poszukiwaniu nowych ciekawostek o zwierzętach do Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Spędziliśmy tam cały dzień. Ale było warto! Naszą szczególną uwagę zwróciły piękne, dostojne i niezwykle fascynujące żyrafy, które z prawdziwą gracją pozowały do zdjęć. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w motylarni, małpiarni czy akwarium. Duży zachwyt wzbudziły słonie, ich kąpiele wodne i piaskowe. Najwięcej jednak wiadomości i wrażeń dostarczyła nam wizyta w Orientarium. Wszystko zaczęło się od spotkania z wężem, którego przyniósł na zajęcia pan przewodnik. Potem wspólnie poznawaliśmy podwodny świat i życie różnych zwierząt m.in. krokodyli, orangutanów, niedźwiedzi, wydr, makaków i wielu innych. Jak na prawdziwych przyrodników przystało byliśmy bardzo dociekliwi, zadawaliśmy mnóstwo pytań i zdobyliśmy wiele ciekawych informacji.
            Z ogromnym apetytem zjedliśmy wspólnie obiad, kupiliśmy pamiątki i bardzo, bardzo zmęczeni, ale jeszcze bardziej zadowoleni wróciliśmy do naszej szkoły. To był niezwykle udany wyjazd…

            RS

          • Brzechwa dzieciom

          • W środę, 7 czerwca, na szóstej lekcji (zajęcia promujące czytelnictwo) grupa uczniów klasy III przygotowała inscenizacje wybranych wierszy Jana Brzechwy. Ten występ to pokłosie czytelniczych działań podjętych na dodatkowych zajęciach kulturalno- czytelniczych.
            Uczniowie odpowiedzialnie podeszli do wyznaczonych zadań. Przygotowali piękne przebrania, maski, rekwizyty. Większość dzieci nauczyła się tekstów na pamięć.
            Na początku występu Nikola Andrzejczak i Olek Dominowski przedstawili autorską interpretację wiersza J. Tuwima pt. ,,Spóźniony słowik".

            Później dzieci przybliżyły młodszym koleżankom i kolegom następujące utwory J.Brzechwy:
            ,,Pali się" (Patrycja Siekacz; aktorzy pomocniczy: Lena Kolińska, Olek Dominowski, Amelka Beda, Dominik Zborowski);
            ,,Samochwała"  (Ola Staszczyk; aktorka pomocnicza:Nikola Andrzejczak);
            ,,Rzepa i miód" (Amelka Beda);
            ,,Skarżypyta" (Olek Dominowski, aktorka pomocnicza: Nikola Andrzejczak);
            ,,Kłamczucha" (Dominik Zborowski);
            ,,Jajko" ( Nikola Andrzejczak, aktorka pomocnicza: Lena Kolińska);
            ,,Grzyby" ( Marysia Sońda, Nikola Andrzejczak);
            ,,Kaczka - dziwaczka" (Martyna Brejner; aktorki pomocnicze: Patrycja , Nikola, Lena);
            ,,Leń" (Nikola Andrzejczak, aktorka kreująca tytułową rolę: Lena Kolińska).

            Dziękujemy wychowawczyni klasy trzeciej, pani Żanecie Kujawiak, za pomoc w przygotowaniu rekwizytów, masek do występu.
            Mamy nadzieję,że dzięki takiej interpretacji poezji dzieci zapamiętają teksty na dłużej. Ponadto  przygotowanie inscenizacji kształci w młodym człowieku kreatywność, otwartość, uczy pięknego, poprawnego dykcyjnie wysławiania się, oswaja z publicznymi wystąpieniami.
            Brawo dla młodych aktorów- recytatorów!

            Autorka notatki: K.Patora
             

          • Tuwim w wykonaniu najmłodszych

          • W środę 7 czerwca odbył się konkurs recytatorski pod hasłem ''Julian Tuwim dla dzieci".
            Znane i lubiane wiersze Tuwima recytowały dzieci z przedszkola i zerówki. Celem konkursu było między innymi: popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich i zainteresowanie dzieci poezją. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz rodziców 23 dzielnych przedszkolaków ze wszystkich grup wzięło udział w tym przedsięwzięciu. Dzieci wykazały się kreatywnością zarówno w interpretacji utworów, jak też w przygotowaniu strojów czy rekwizytów.
            Przedszkolaki zaprezentowały znane wiersze z klasyki literatury dziecięcej autorstwa Juliana Tuwima.  Mogliśmy wysłuchać wierszy: „ Bambo”,  „Abecadło”, „Okulary”, „Zosia Samosia", ,,Spóźniony słowik", ,,Pstryk" i wiele innych.  

            Jury w składzie: Monika Woźniak– wicedyrektor, Elżbieta Cichosz, Agnieszka Józwik miało  trudne zadanie, gdyż dzieci bardzo się starały i pięknie recytowały przygotowane wiersze. Komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki i 5-6 latki. 

            W grupie młodszej I miejsce zajął Michał Sikora 

                                       II Helenka Tarczyńska

                                       III Oskar Burski

                                       wyróżnienie Hania Woźniak

            W grupie starszej I miejsce zajęła Maja Stępień 

                                      II ex aequo Mikołaj Kowalski i Mikołaj Tomczyk

                                      III ex aequo Kacper Bienias i Mateusz Romanowski 

                                      wyróżnienie Maja Gaj

            Nagrody książkowe, na które środki finansowe zostały pozyskane z ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwana lata 2021-2025" zostaną rozdane dzieciom na zakończenie roku szkolnego. 
            Gratulujemy i życzymy wszystkim przedszkolakom wspaniałych osiągnięć oraz dalszego rozwoju zainteresowań recytatorskich i literackich.  

             AJ

          • W teatrze

          • 6 czerwca uczniowie klas I-III wybrali się do Sieradza na przedstawienie teatralne „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego. To pierwsze nasze spotkanie z teatrem w tym roku szkolnym.
            Dzieci spotkały się z Zosią, którą bliscy nazywają Czerwonym Kapturkiem, Mamą i Babcią, Wilkiem Zygmuntem i Gajowym. Poznały także dwa wesołe Elfy, Wiewiórkę, Dzięcioły, Zająca i Susła. Bohaterowie przekazali dzieciom w sposób humorystyczny, ale i czasem groźny, jakże istotną przesłankę, by nie zbaczać z wyznaczonej drogi i nie rozmawiać z nieznajomymi. Jednak głównym tematem przedstawienia była przyjaźń oraz waga pomocy innym.
            Przedstawienie było przepiękne, a dzieci były zachwycone. Podobała im się gra świateł, zmieniające się sceny i dekoracje. Największe emocje wywołała muzyka i same postacie bohaterów. Wyjazd do teatru uważamy za udany, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.
            PW

          • Święto Rodziny 2023

          •  2 czerwca w naszej placówce odbył się festyn rodzinny pod hasłem Święto Rodziny, który był okazją do uczczenia Dnia Mamy, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca. Z racji remontu tegoroczny festyn odbył się w zadzimskim parku Dereniowy Skarb.
            Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej, po której przewodnikami byli Klaudia Fraszczyńska i Adam Lisowski. Na początku najmłodsi postanowili uczcić swoich rodziców.
            Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Część artystyczna dla rodziców została przygotowana p
            rzez uczniów klas II a i II b. Rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu dzieci. Na koniec uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Po występach drugoklasiści wręczyli rodzicom swoje serca.
            Do życzeń dla rodziców przyłączyły się też przedszkolaki, które zaśpiewały piosenkę Dla Mamy i Taty.
            Następnie rozpoczął się Talent show, w którym nasi uczniowie zaprezentowali swoje talenty.
            Uczennice klasy 4a, Maja i Ola Wesołowskie, marżonetki z zespołu "Dalia" z Poddębic, przeniosły nas w klimat radosnego i kolorowego widowiska. Reprezentantka klasy 4b - Lena Andrzejczak, zaśpiewała "Straszny budzik". Lena Majda z klasy 1a wyrecytowała wiersz Juliana Tuwima "Spóźniony słowik", a jej koleżanki z klasy trzeciej- Zuzanna Ryman i Ola Staszczyk, zaprezentowały wiersz Jana Brzechwy "Samochwała".
            Nasi uczniowie uczęszczają również do szkół muzycznych, dzięki czemu ich talent wykorzystujemy odczas licznych akademii. Tak było i tym razem. Kamil Fraszczyński z klasy piątej zagrał na trąbce następujące utwory: "Łowcy duchów", Diamenty są wieczne " i " Bolek i Lolek". Jego równie utalentowana siostra- Klaudia Fraszczyńska z 8a, zagrała na klarnecie romantyczny utwór.
            W Roku Wisławy Szymborskiej braliśmy udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Jako pokłosie tego wydarzenia zebrani usłyszeli recytacje dwóch laureatek. Natalia Sobkowiak z kl.7 przedstawiła interpretację wiersza "Cebula", a Malwina Rajewska wygłosiła utwór "Relacja ze szpitala".
            Na zakończenie pokazu talentów tańce hiphopowe zaprezentowali podopieczni pana Sebastiana Krupy, natomiast dzieci z grupy Hajdasz wykonały ciekawy układ.

            Na koniec  uczniowie klasy 6b zaprezentowali przedstawienie, które przygotowali na zajęciach  promujących czytelnictwo i kreatywność . Młodzi aktorzy zaprosili wszystkich na ,,Przedstawienie na cześć Kubusia Puchatka”.
            W tytułową rolę wcielił się Bartek Izydorczyk. Psotnego Tygryska odegrała 
            Ivetta Woźniak. Sową była Nikola Beda. Kłapouchym została Lena Bastrzyk.  Rola Krzysia przypadła Patrycji Kaszubie, Królika- Czarkowi Tomaszewskiemu. Kangurzycą była Lena Marciniak, Maleństwem- Oliwka Kowalska, Prosiaczkiem- Martyna PrzyckaZa oprawę muzyczną była odpowiedzialna DJ Zosia (Stępień). Całość przedstawienia słowem wiązanym połączyły dwie narratorki- Lena  Kaczmarek. Aktorzy w nieco humorystyczny sposób wprowadzili widzów w klimat Stumilowego Lasu. Zaprosili wszystkich na przyjęcie. Nie zapomnieli o rekwizytach, dekoracjach, maskach. Na końcu było - oczywiście- confetti. Wszak to przyjęcie. 

            Oczywiście podczas festynu rodzinnego nie mogło zabraknąć łakoci z okazji Dnia Dziecka. Słodycze dla naszych uczniów na ręce Pani dyrektor Izabelli Świt przekazały przedstawicielki KGW Zadzimianki.
            ​​​​​​​Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na korzystanie z przygotowanych na ten dzień atrakcji. Z inicjatywy Rady Rodziców nasi uczniowie mieli w tym dniu do dyspozycji dmuchańce dla młodszych i starszych oraz fotobudkę. Zainteresowani mogli skorzystać z malowania twarzy lub studia tatuażu. Wszystkie dzieci otrzymały talon na watę cukrową lub popcorn. Natomiast wszystkim uczestnikom festynu nasza ekipa pracowników niepedagogicznych serwowała kiełbaski z grilla. Każdy mógł również skosztować ciast przygotowanych przez mamy naszych uczniów.
            Tegoroczny festyn zaliczamy do bardzo udanych.

            dg, PW, djk, KP

             

          • Wyniki konkursu: „W zdrowym ciele zdrowy duch”

          • W maju nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski dla klas I-III i IV- VIII pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Młodsze klasy miały za zadanie przygotować plakat, komiks, zaś starsi uczniowie - prezentację, zdjęcie lub nagrać film.

            Oto wyniki konkursu:

            Kategoria wiekowa: klasy I-III:

            I miejsce - Laura Durka, kl. 1a

            II miejsce - Amelia Beda, kl. 3

            III miejsce - Arina Bachurynska, kl. 1a

             

            Kategoria wiekowa: klasy IV-VIII:

            I miejsce: Ivetta Woźniak, kl. 6b

            II miejsce: Kacper Woźniak, kl. 5

            Zuzanna Wojtucka, kl. 8aW_zdrowym_ciele_zdrowy_duch._Kacper_Wozniak.pdf

            III miejsce: Oliwia Wiąz, kl. 8a

             

            Wszyscy uczestnicy konkursu „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostali docenieni za swoje zaangażowanie i wysiłek w dbanie o swoje zdrowie oraz za świadomość zdrowotną. Każdy z nich odegrał ważną rolę w budowaniu zdrowego społecznościowego ducha, motywując innych do podejmowania zdrowych wyzwań i zmiany swojego stylu życia na lepsze. Wszyscy zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni zdrowymi i pysznymi owocami oraz dyplomami. Gratulujemy.

            Opiekunki SU

            W_zdrowym_ciele_zdrowy_duch._Kacper_Wozniak.pdf

            Jak_prowadzic_zdrowy_tryb_zycia._Zuzanna_Wojtucka.pdf

             

          • Wyniki konkursu czytelniczego

          • 31 maja miał miejsce konkurs czytelniczy dla klas młodszych ze znajomości książki Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia”.
            Dzieci rozwiązywały test online, który dotyczył znajomości najważniejszych wydarzeń z tej książki.
            A oto wyniki konkursu:

            1 miejsce – Dawid Romanowski, kl. IIb 39 pkt.

            2 miejsce – Alicja Tarczyńska, kl. III 35 pkt.

            3 miejsce – Aleksander Dominowski, kl. III 32 pkt.

            Serdecznie wszystkim gratulujemy oraz dziękujemy za tak duże zainteresowanie konkursem czytelniczym!
            "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."

            Maria Dąbrowska

            PW

          • Wiosenny Maraton Matematyczny

          • 20 maja, na kilka dni przed egzaminem, uczniowie klas 8 wzięli udział w Wiosennym Maratonie Matematycznym. Na początku zostały przypomniane zasady wypełniania arkusza egzaminacyjnego.
            Zanim uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań, obejrzeli filmiki z omówieniem autorskiego arkusza egzaminacyjnego z matematyki.
            Ósmoklasiści w czterech grupach rozwiązywali zestawy zadań egzaminacyjnych, dyskutowali między sobą i prezentowali rozwiązania zadań. Na egzaminie naszym uczniom życzymy połamania pióra i łatwych zadań.

            SzK&MJ

          • Czwartoklasiści na spotkaniu z Borutą

          • 19 maja uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawczyń - pań Doroty Glapskiej i Marzeny Zel Budzanowskiej, udali się na wycieczkę edukacyjną do Łęczycy.
            Nasza wyprawa rozpoczęła się od wizyty na Zamku Królewskim w Łęczycy, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji dotyczącej diabła Boruty. Lekcja była nie tylko okazją do przypomnienia sobie legendy o łęczyckim diable, ale również do poznania jego licznych wcieleń, choćby Boruty wietrnego lub błotnego.
            Następnie uczestnicy wycieczki pod opieką przewodnika obejrzeli wystawy, dzięki którym poznali historię Łęczycy oraz mogli podziwiać liczne skarby wydobyte przez archeologów w miasteczku oraz na okolicznych terenach. Z wieży zamkowej czwartoklasiści mogli podziawiać panoramę doliny Bzury, stamtąd też wypatrywali pobliskiego Tumu, do którego udaliśmy się nieco później.
            Po strawie dla ciała ruszyliśmy w stronę Tumu. Najpierw zawitaliśmy w skansenie etnograficznym Łęczycka Zagroda Chłopska, gdzie obejrzeliśmy dawną chatę krytą strzechą, stodołę z jej dawnym wyposażeniem, stajnię, kuźnię i olejarnię oraz wiatrak. Ze skansenu wyruszyliśmy ścieżką edukacyjna do Grodziska w Tumie. Wszystkim polecamy tę malowniczą trasę pośród pól, z której można podziwiać majestatyczną Archikolegiatę NMP i św. Aleksego.
            Po dotarciu do grodziska spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała o historii dawnej osady średniowiecznej oraz zapoznała nas z etapami badań archeologicznych na tym terenie. 
            Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w romańskiej archikolegiacie, gdzie poszukiwaliśmy cech stylu romańskiego oraz  śladów legendy o diable Borucie.
             

            dg

          • Wycieczka do Krasiejowa

          • We wtorek 16 maja odbyła się wycieczka do Juraparku w Krasiejowie.
            Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów. Park zwiedzaliśmy zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest 
            tunel czasu. 
            Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery i pierwszym formom życia. Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną, która mierzy 1500 metrów.  Następnym etapem wycieczki był pawilon paleontologicznyktóry zabezpiecza największe w Europie skamieniałości płazów i gadów. Te oglądaliśmy przez szklaną podłogę. Trasę zwiedzania zakończyliśmy wizytą w oceanarium, w miejscu, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu. Zostaliśmy przeniesieni w świat podwodnego życia ogromnych gadów. W środku w oceanarium zamiast olbrzymich akwariów znajdują się multimedialne ekrany. Mogliśmy usłyszeć głosy tych zwierząt oraz poczuć drgania wywołane ich uderzeniami. Kolejnym punktem programu była zabawa na placu zabaw oraz w parku rozrywki, który zachwycił wszystkich. Zwieńczeniem pobytu w Krasiejowie była wizyta w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, która pokazała nam zawiłe losy świata. To tu staliśmy się świadkami fascynujących przemian i dołączyliśmy do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! Dzięki nowej, tajemnej technologii przenieśliśmy się nie tylko w przestrzeni, ale także i w czasie. Technologia cyfrowa i rzeczywistość fizyczna zmieszane były w takim stopniu, że ciężko było je odróżnić.
            Z wycieczki wróciliśmy uśmiechnięci, zadowoleni i pełni wrażeń.

            PW

          • Z wizytą w Urzędzie Gminy w Zadzimiu

          • 12 maja dzieci z zerówki grupa IV "Sówki" odwiedziły Urząd Gminy w Zadzimiu. W Urzędzie przedszkolaków przywitała pani sekretarz-Halina Napieraj, która następnie zaprowadziła dzieci do pana Wójta Krzysztofa Woźniaka.
            Wspólnie z urzędnikami dzieci rozpoczęły zwiedzanie urzędu od sali konferencyjnej, w której odbywają się m.in. posiedzenia Radnych i inne ważne uroczystości. Najmłodsi z radością zajęli miejsca przy stole konferencyjnym i z uwagą słuchali informacji, które przekazywał im włodarz gminy na temat pracy urzędu i swoich obowiązków. Gospodarz odpowiadał także dzieciom na zadawane pytania, a następnie sam zadał pytania odnośnie symboli narodowych i gminnych znajdujących się w sali, na które dzieci odpowiedziały bezbłędnie. Przedszkolaki spędziły również kilka chwil w archiwum oraz w pozostałych pokojach, dowiadując się o pracy na poszczególnych stanowiskach. Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w gabinecie wójta, gdzie największą atrakcją była możliwość zajęcia, choć na chwilę, miejsca w fotelu Pana Wójta. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki w postaci długopisów i odblasków. Przedszkolaki z kolei w ramach podziękowań za umożliwienie zwiedzania urzędu podarowały Panu Wójtowi własnoręcznie wykonany herb Zadzimia. 
            Wizyta w Urzędzie przebiegła w miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci najmłodszych. Dzieci serdecznie dziękują panu Wójtowi oraz pracownikom urzędu gminy za to spotkanie. 

            AJ

          • Literacki Talent

          • 8 maja w Starostwie Powiatowym w Poddębicach zostały ogłoszone wyniki Powiatowego Konkursu "Literacki Talent". Miło nam poinformować, że I miejsce zajął Cezary Kacprzak z kl.5. Prace na konkurs napisali także: Weronika Kubiak i Maja Kujawa z kl.5, Nikola Kowalczyk i Adrian Chmielecki z kl.7, Małgorzata Kałuziak, Nadia Witosławska i Jakub Piotrowski z kl. 8b.
            Wszystkim dziękujemy za poświęcony czas i zachęcamy do rozwijania literackiego talentu.

            dk

          • Bogini urodzaju

          • 28 kwietnia Natalia Sobkowiak z kl.7 jako uczestniczka  regionalnego konkursu ze znajomości "Mitologii" Jana Parandowskiego wcieliła się w rolę Demeter, a także rozwiązała trzydziestominutowy test. Do Warty, gdzie odbywał się konkurs, uczennicę zawiozła mama, której bardzo dziękujemy. Natalii gratulujemy wiedzy i kreatywności.

            dk

          • Wizyta króla u czwartoklasistów

          • 28 kwietnia uczniowie klasy 8b, korzystając z pomocy Leny, Klaudii i Huberta z kl. 4b oraz szkolnego chórku przygotowali montaż słowno - muzyczny przypominający czasy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
            Kiedy 3 maja czwartoklasiści beztrosko wypoczywali i zastanawiali się, czemu zawdzięczają dzień swobody, przybył do nich Stanisław August Poniatowski. Król był rozczarowany niewiedzą młodych ludzi, dlatego zabrał ich w podróż do osiemnastego wieku. Pokazał im obrady Sejmu Czteroletniego, czarną procesję mieszczan i moment uchwalenia Konstytucji 3 maja. Żegnając się z czwartoklasistami, przekazał im wiersz Ignacego Krasickiego, aby zawsze byli patriotami i pamiętali o wydarzeniach ważnych dla ich narodu.
            Nad uczniami czuwali nauczyciele: Joanna Swiątek - Szokalska, Dorota Jaszczak-Kacprzak i Andrzej Czechowicz.

            dk

          • Jestem EKO

          • Jestem EKO” - pod takim hasłem 26 kwietnia odbył się zorganizowany przez członków szkolnego koła LOP oraz jego opiekunów Szkolny Dzień Ekologii, który połączył obchody Światowego Dnia Ziemi i Dnia Wody.
            W przedstawieniu z tej okazji wystąpiło wielu uczniów naszej szkoły. Była to doskonała okazja do prezentacji talentów. Muzycznym akcentem rozpoczął Kamil Fraszczyński z klasy piątej. Uczennice klas czwartych - Daria Dębska oraz Nikola Mordalska, wyrecytowały wiersze nawiązujące do marcowego Dnia Wody.
            Autorzy konkursowych plakatów na temat oszczędzania wody: Cezary Kacprzak (I miejsce), Marcel Mordalski (II miejsce) i Maja Chmielecka (III miejsce) zostali nagrodzeni przez panią wicedyrektor Monikę Woźniak nagrodami książkowymi oraz wodą. Ich prace można było oglądać na szkolnej wystawie oraz w trakcie przedstawienia.
            W następnej części obejrzeliśmy lekcję klasy 4a na temat segregacji śmieci oraz ekologiczną bajkę pt. „Przygoda w Stumilowym Lesie” w wykonaniu uczniów klasy 6b. Klasa 8b przygotowała opowieść o Ignacym Łukasiewiczu w związku z obchodzonym rokiem Ignacego Łukasiewicza. Atrakcją Święta Ekologii był pokaz mody ekologicznej – ubiorów samodzielnie wykonanych na zajęciach plastyki w klasie 6b.
            Kolejnym punktem programu „Jestem Eko” był ekologiczny quiz, w którym uczestnicy musieli się wykazać szeroką wiedzą ekologiczną. Uczestnicy zostali nagrodzeni owocami w eko siatkach. Na zakończenie Zuzanna Wojtucka wygłosiła swój wiersz o tematyce ekologicznej. Całą uroczystość poprowadził Marcel Mordalski z pomocą asystenta, Pana Kropelki, czyli Maćka Mamosa z klasy 8a oraz uczennic z klasy 8a, które należą do szkolnego koła LOP. Całość umilały występy muzyczne, piosenki ekologiczne w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pani I.Jakubiak.
            Członkowie szkolnego koła LOP mają nadzieję, że mile spędzony Dzień Ekologii przyniesie pozytywne rezultaty w codziennych ekologicznych zachowaniach uczniów.

            p.k. i rm-m

          • Ważne miejsce, ważny człowiek

          • 28 kwietnia uczniowie klasy piątej wraz z dyrektor Zespołu Szkół w Zadzimiu - Panią Izabellą Świt oraz Paniami Dorotą Glapską i Karoliną Pośpiech-Mądrzejewską udali się na miejscowy cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty na grobie ks. Stanisława Skulskiego przed zbliżającym się świętem narodowym.
            Ksiądz Stanisław Skulski, proboszcz parafii Zadzim z początków XX wieku, został wpisany do rejestru Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Polski przez Instytut Pamięci Narodowej.

             

            Ksiądz Stanisław Skulski urodził się 13.05.1836 r. w Koprzywnicy, w rodzinie mieszczańskiej, jako syn Szczepana i Antoniny z Bierkowskich.
            Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Kielcach wysłano go do Akademii Duchownej w Warszawie, gdzie odbył studia. Te ukończył w roku 1861 r.
            Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1859 r. w Warszawie z rąk sufragana łowickiego biskupa Henryka Platera.
            Pierwszą parafią księdza Skulskiego był Miechów w diecezji kielecko-krakowskiej.
            W roku 1861, kiedy to nasiliły się demonstracje o charakterze narodowym, ksiądz Stanisław Skulski “brał czynny udział w kampanii w miasteczku Racławicach, a wróciwszy stamtąd, miewał w Miechowie kazania przeciw legalnemu rządowi.(cytat z książki Pawła Kubickiego pt. „Bojownicy kapłani za sprawę Kościoła i ojczyzny w latach 1861-1915”
            Również w Miechowie odprawiał msze za poległych w demonstracjach w Warszawie, które były krwawo rozgramiane przez Rosjan.
            Za swe nieposłuszeństwo został zesłany do guberni orenburskiej.
            Od 1862 r. pracował przy dawnej kolegiacie w Kielcach. W marcu 1864 r. został zaaresztowany przez władze carskie i zesłany bezterminowo na Syberię, gdzie najdłużej przebywał w Birsku. Po 1871 r. zamieszkał w Mittawie w Kurlandii.
            Wiele razy występował o zgodę na powrót do kraju i za każdym razem dostawał odmowną odpowiedź. Po pewnym czasie wystarał się o paszport emigracyjny, który umożliwił mu przybycie do Królestwa Kongresowego. Ostatecznie w 1881 r. wyrażono zgodę na to by ksiądz Skulski zamieszkał w kraju na terenie diecezji kujawsko-kaliskiej.
            Tam pracował jako wikariusz najpierw w Warcie, a następnie przeszedł do Turku.
            Wielokrotnie odmawiano mu zatwierdzenia na proboszcza. Został więc wikariuszem katedralnym i kapelanem bpa A. Bereśniewicza.
            Pierwszą samodzielną funkcją było administrowanie parafią Mikołajewice, a następnie parafiami: Koźminek, Zagórów, Koźminek, Tuliszków oraz Zadzim, gdzie zmarł 03.03.1918 r.
            i
            gdzie został pochowany.


            Pamiętajmy o grobie ks. Stanisława Skulskiego w roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

            dg
             

          • "Zdrowy" konkurs

          • Drodzy Uczniowie,

            Zapraszamy do wzięcia udziału w naszych szkolnych konkursach pod hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
            Konkurs ten ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród młodych ludzi.
            Chcemy, aby nasz konkurs był inspiracją dla Was do tworzenia prac, które odzwierciedlają ideę zdrowia i aktywności fizycznej.
            Można wykorzystać różne techniki i materiały, aby stworzyć wyjątkową pracę, która wyrazi Waszą wizję zdrowego stylu życia.
            Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-VIII, którzy chcą wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi i jednocześnie przyczynić się do promocji zdrowego stylu życia.
            Najlepsze prace zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami. Aby wziąć udział w konkursie, prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu dla poszczególnych klas.

            Mamy nadzieję, że nasz konkurs dostarczy Wam wiele radości i będzie inspiracją do działań promujących zdrowy styl życia na co dzień.

            Opiekunki SU

            regulamin_konkursu_kl_I-III.odt

            regulamin_konkursu_kl_IV_-_VIII.odt

          • Przygoda z Szymborską

          • 14 kwietnia piętnaścioro uczniów z klas IV-VIII wzięło udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Wisławy Szymborskiej “Niektórzy lubią poezję” w Szkole Podstawowej w Zygrach. Byli to: Aleksandra Wesołowska, Maja Wesołowska z kl.4a, Lena Andrzejczak, Klaudia Kubik z kl. 4B, Weronika Kubiak, Maja Kujawa z kl.5, Lidia Skórka z kl.6a, Zofia Stępień, Ivetta Woźniak z kl.6b, Natalia Sobkowiak, Julia Solarek z kl.7, Klaudia Fraszczyńska, Zuzanna Wojtucka z kl.8a, Kacper Chmielecki, Malwina Rajewska z kl.8b.

            Miło nam zawiadomić, że w kategorii klas IV-VI Weronika Kubiak zajęła I miejsce.

            Natomiast w kategorii klas VII-VIII na podium stanęli wyłącznie uczniowie z naszej szkoły:

            I miejsce – Natalia Sobkowiak,
            II miejsce – Zuzanna Wojtucka,
            III miejsce – Malwina Rajewska.

            Wszystkim recytatorom gratulujemy i życzymy sukcesów. Mamy nadzieję, że przygoda z Szymborską będzie początkiem fascynacji twórczością naszej noblistki, Patronki Roku 2023.

            dk

          • „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • Marzec to miesiąc, w którym nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Tak było i w tym roku. 16 marca zmierzyli się oni z testem sprawdzającym wiedzę dotyczącą znajomości przepisów przeciwpożarowych, postępowania w razie pożaru, udzielania pierwszej pomocy, znajomości historii, tradycji i organizacji ochrony przeciwpożarowej.
            Uczestnicy pisali go w dwóch grupach wiekowych: klasy I – IV i V – VIII. W pierwszej wzięło udział 14 uczniów, a w drugiej – 13. Najlepsi z nich:
            Oliwier Więźlak kl. IVa, Grabarczyk Krzysztof kl. IVa, Filipowska Marcelina kl. IIb oraz Adrian Chmielecki kl. VII, Kacper Chmielecki kl. VIIIb, Bartłomiej Sońda kl. VII reprezentowali naszą szkołę podczas eliminacji gminnych. Odbyły się one 13 kwietnia. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą pożarniczą. Dzięki czemu zajęli oni następujące miejsca w swoich kategoriach wiekowych:

            Oliwier Więźlak – I miejsce

            Krzysztof Grabarczyk  – II miejsce

            Marcelina Filipowska – III miejsce

            Kacper Chmielecki – I miejsce

            Adrian Chmielecki – II miejsce

            Bartłomiej Sońda – VI miejce.

            Zwycięzcy z każdej grupy, czyli Oliwier Więźlak i Kacper Chmielecki będą nas reprezentować podczas eliminacji powiatowych.
            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a Oliwierowi i Kacprowi życzymy dalszych sukcesów.

            RS