• Wybrano Samorząd Uczniowski!

          • Po zapoznaniu się z programem wyborczym poszczególnych kandydatów,  uczniowie  podjęli decyzję i oddali głos na swoich faworytów. W ten oto sposób powstał nowy Samorząd Uczniowski, w skład którego weszli kandydaci, którzy uzyskali najwięcej głosów: 

            1. Wiktor Malinowski kl VIIa

            2. Barbara Sobczak kl VI

            3. Julia Solarek kl VIII

            4. Hubert Cepowski kl Va

            5. Patrycja Siekacz kl IV

            6. Maja Chmielecka kl Va

            Rzecznikiem Praw Ucznia został ponownie Pan Piotr Kuźnik.
            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

                                                                                                      Opiekunki Samorządu

          • Przygoda z Panem Kleksem

          • W sobotę 7. października w godz.16.00 – 21.00 dwudziestodwuosobowa grupa czwartoklasistów uczestniczyła w Nocy Bibliotek. Uczniowie mieli okazję wspólnie obejrzeć film „Akademia Pana Kleksa” na podstawie utworu Jana Brzechwy pod tym samym tytułem. Przy okazji mogli poczuć się jak w kinie, bo mieli do dyspozycji duży ekran i popcorn. Młodzi czytelnicy wysłuchali też fragmentu utworu o lekcji kleksografii, a oprócz tego wykonali kleksy i ułożyli do nich rymowanki.
            Jednak najwięcej radości sprawiły uczniom zabawy muzyczne – karaoke (piosenki z oglądanego filmu) i tańce przy filmowych utworach. Zabawy i wspólny posiłek z pewnością pozytywnie wpłynęły na integrację czwartoklasistów. Nad bezpieczeństwem młodych czytelników podczas Nocy Bibliotek czuwały: pani Agnieszka Kiejnich, kierownik Gminnej Biblioteki w Zadzimiu, pani Elżbieta Cichosz – bibliotekarka w Zespole Szkół w Zadzimiu, Dorota Jaszczak – Kacprzak, wychowawczyni kl.4.
            Dziękujemy Rodzicom za przywiezienie uczniów do biblioteki i zapewnienie poczęstunku.

            djk

          • Lekcja w 3D

          • 6 października uczniowie klasy trzeciej zostali wprowadzeni w świat modelowania 3D. Podczas zajęć z edukacji informatycznej wykonali swoje pierwsze projekty w programie Tinkercad. Jest to darmowy program do modelowania 3D online, który działa w przeglądarce internetowej. Uczniowie zapoznali się z możliwościami wykorzystania drukarki 3D. Mieli okazję zobaczyć efekty pracy drukarki 3D – wydrukowali model misia. Uczniowie z klasy IIIb czytają "Pamiętnik Czarnego Noska" i każdy miał okazję zaprojektować małego misia, głównego bohatera tej lektury. Drukarka 3D jest częścią wyposażenia, jakie otrzymała nasza szkoła w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

            PW

          • Bezpieczni na drodze

          • Jak co roku w pierwszych dniach września w klasach III przeprowadzane są zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Większość uczniów jest dowożona do szkoły autokarami, ale to nie zwalnia nas dorosłych z obowiązku przekazywania najmłodszym pieszym zasad prawidłowego poruszania się po drogach. Teoria, jak się okazuje, jest bardzo dobrze znana dzieciom, ale to praktyka weryfikuje wiedzę uczniów.
            Dlatego klasa III na pierwszą pieszą wycieczkę udała się na drogę. Jej celem było przede wszystkim utrwalenie zasad prawidłowego poruszania się w kolumnie, przechodzenia przez jezdnię oraz rozpoznawanie znaków drogowych. Żeby być bezpiecznym na drodze, trzeba być widocznym dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Lepszą widoczność można zyskać dzięki kamizelkom odblaskowym, noszone po zmroku, ale i w dzień, wyróżniają pieszego czy rowerzystę z otoczenia. 

            PW

          • Akcja czytelnicza w Zespole

          • 29 września uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. Święto ma na celu promocję książki i głośnego czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży.
            W ramach akcji uczniowie ósmej klasy czytali koleżankom i kolegom z kl. IV, V i VI, a uczniowie klas trzecich czytali uczniom z kl. I oraz kl. II. Uczniowie kl. VII czytali głośno na j. polskim fragmenty II części lektury „Dziady”. W kl. IV fragmenty lektury „Mikołajek” czytali Adrian Chmielecki i Daniel Chmielecki. W klasie Va Olga Łuczak i Julia Solarek a w kl. Vb Nikola Kowalczyk i Jakub Staszczyk czytali rozdziały książki „Dynastia Miziołków”.
            Do kl. VI zawitali Natalia Sobkowiak i Hubert Krawczyk z książką Agnieszki Chylińskiej „Zezia i wszystkie problemy świata”. W czterech grupach przedszkolnych przygody żółwika Franklina czytała Pani Elżbieta Cichosz.
            Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować, czytając dziecku od najmłodszego wieku, więc „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!!!”.

            EC

          • Z wizytą w Bronowie i Niewieszu

          • 29 września uczniowie klas: 4, 5a i 5b uczyli się w terenie. Zadzimscy uczniowie wraz z wychowawczyniami, paniami Dorotą Jaszczak-Kacprzak, Dorotą Glapską i Marzeną Zel-Budzanowską, udali się do Bronowa, by bliżej poznać życie i twórczość Marii Konopnickiej. Okazji do wyjazdu mieliśmy kilka. Jednym z nich był cykliczny konkurs poetycki im. Marii Konopnickiej "Z łąk i pól", w którym startują nasi uczniowie. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie dwóch utworów poetyckich odnoszących się do twórczości autorki "Roty". A gdzie szukać inspiracji i weny? Uznaliśmy, że doskonałą destynacją będzie miejsce zamieszkania Konopnickich w latach 1862-1872, czyli pobliski Bronów. 
            Tam najpierw nasi uczniowie wzięli udział w lekcji poświęconej życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Lekcję tę poprowadziła pracująca na co dzień w poddębickiej Bibliotece Pedagogicznej pani Renata Lasocka. Lekcja zakończyła się testem wiedzy z biografii poetki, który nasi uczniowie zaliczyli wzorowo. Pani Renata oprowadziła nas również po muzeum, w którym zgromadzone są pamiątki po Konopnickich. Następnie uczestnicy wycieczki przenieśli się do malowniczego parku, gdzie rozwiązali karty utrwalające wiedzę po odbytej lekcji.
            Po nauce przyszedł czas na integrację, a ta odbyła się w formie zawodów sportowych i konkurencji, które wymagały zaangażowania wszystkich uczestników. Kolejnym powodem wyjazdu do Bronowa był zbliżający się Dzień Chłopaka. Postanowiliśmy go uczcić w formie pikniku. Na wspólnym stole znalazło się wiele słodkich smakołyków oraz owoców dostarczonych przez rodziców uczniów.
            Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta na cmentarzu w Niewieszu, gdzie przed południem odsłonięto tablicę poświęcona weteranowi powstania styczniowiego Arturowi Dzierzbickiemu. O przebiegu bitwy pod Niewieszem oraz postaci weterana, Kawalera Orderu Virtuti Militari, opowiedział naszym uczniom pan Piotr Rodziewicz - historyk i członek Towarzystwa "Strzelec". Lekcja w terenie była niezwykle udana i ciekawa.

            dg

          • Jabłko w roli głównej

          • 28 września przedszkolaki świętowały Dzień Jabłka. Tego dnia dzieci były ubrane w kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym, tak jak barwy jabłkowe. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach, jego walorach zdrowotnych i odżywczych. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt.  „Małe Jabłuszko”, rozpoznawały drzewa owocowe oraz zagadki o jabłku i innych owocach. Brały udział w konkurencjach zręcznościowych oraz zabawach ruchowych do piosenek  o jabłuszkach.  Podczas świętowania miały również okazję do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości, a także  ćwiczenia  sprawności manualnej przy wykonywaniu czerwonych jabłuszek z talerzyków. Oczywiście przedszkolaki degustowały jabłuszka, "jabłkowe chipsy" i pyszne szarlotki upieczone przez mamy. Grupa Tygrysków i Słoneczek wybrała się tego dnia również na wycieczkę do sadu. Maluchom widok tylu drzewek i jabłek sprawił wiele radości. Dzieci poznały przy tej okazji różne odmiany jabłek i dowiedziały się, jak dużo witamin mają te owoce. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.

            AJ

          • Kopciuszek

          • 21 września uczniowie klas I-III wybrali się do Zduńskiej Woli na przedstawienie teatralne „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji. To pierwsze nasze spotkanie z teatrem w tym roku szkolnym. Był to niezwykle ciekawy, roztańczony i rozśpiewany występ z efektami świetlnymi. Aktorzy włączyli również dzieci do wspólnej zabawy, co sprawiło, że czuliśmy się jak w prawdziwej baśni. Podczas przedstawienia zwracano uwagę na takie wartości jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Profesjonalna gra aktorów sprawiła, że był to wspaniale i ciekawie spędzony czas.

            PW

          • Konkurs mikroskopowania w klasie czwartej

          • Pierwszy mikroskop został wynaleziony przez Holendrów. Pierwsze konstrukcje datowane są na 1590 rok.
            Miały one bardzo małe powiększenie (około 10x) i nie zachwyciły naukowców jako narzędzie badawcze. Dopiero w XVII wieku holenderski przedsiębiorca i wynalazca Antoni van Leeuwenhoek udoskonalił konstrukcję mikroskopu wykonanego przez ojca i syna oraz rozwinął produkcję tych urządzeń. Jako pierwszy obserwował on żywe komórki.
            Posługiwanie się mikroskopem dla czwartoklasistów to ciekawa przygoda na lekcji przyrody. Uczniowie w ramach tematu "Przyrządy i pomoce przyrodnika" poznali budowę tego cennego przyrządu oraz sposobu jego obsługi. W trakcie konkursu klasowego mikroskopowania najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem uczennice Alicja Tarczyńska, Lena Woźniak, Izabela Cichoń oraz Amelia Beda.Pozostali uczniowie również dzielnie i z dobrym efektem wykonali zadania.
            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczniom klasy czwartej.

            PK

          • Poznawali tajniki życia pszczół

          • 13. września czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach na temat: Znaczenie pszczół w życiu człowieka. W tajniki życia pracowitych owadów wtajemniczyli ich członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy Zadzim. Lekcja odbywała się w parku w Zadzimiu i była połączona z degustacją różnych miodów. Czwartoklasiści mieli też okazję spróbować, jak smakuje pszczeli  pyłek czy piegrza oraz zobaczyć woskowe świece. Naszych uczniów będzie można zobaczyć w spocie promującym gminę Zadzim, przygotowanym przez Lokalną Grupę Działania "Podkowa".

            dk

          • Żołnierze i cywilne ofiary wojny na zadzimskim cmentarzu

          •  8. września czwartoklasiści oddali cześć ofiarom II wojny światowej i obrońcom ojczyzny. Pomodlili się za: Januszka Flisowskiego, swojego rówieśnika zabitego przez odłamek pocisku artyleryjskiego; Jana Jagielskiego - żołnierza poległego 4. września 1939 r. w bitwie o rzekę Wartę; Zenobiusza Kliberta - zastrzelonego przez Niemców za posiadanie noża do uboju zwierząt i lotników - podporucznika obserwatora Tadeusza Wiesława Sawickiego oraz kaprala pilota Brunona Ślebody, którzy zostali zestrzeleni 05.09.1939 r. przez samolot myśliwski Messerschmitt Bf 110 pod Górami Prusinowskimi. Uprzątnęli liście i zapalili znicze.
            To pierwsza, ale nie ostatnia ich wizyta na cmentarzu w Zadzimiu, bowiem zgodnie ze szkolną tradycją czwartoklasiści dbają o grób Januszka. Mam nadzieję, że dzisiejszego dnia uczniowie uświadomili sobie, że nasza gmina jest częścią historii.

            dk 

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/24

          • 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
            Jak co roku społeczność szkolna spotkała się w zadzimskim kościele, gdzie uczestniczyła w mszy świętej celebrowanej przez ks. Juliusza Mieczyńskiego. 
            Następnie zgromadzeni w świątyni wysłuchali montażu słowno-muzycznego upamiętniającego 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Krótki występ przygotowali uczniowie klasy ósmej - Natalia Sobkowiak, Olga Łuczak oraz Jakub Staszczyk, kierowani przez panią Dorotę Jaszczak-Kacprzak.
            Po opuszczeniu świątyni wszyscy udali się pod obelisk, by minutą ciszy i kwiatami uczcić pamięć poległych w obronie ojczyzny.
            Następnie uczniowie udali się do Zespołu, gdzie spotkali się z wychowawcami i otrzymali plan lekcji na kolejne dni.

             

            Wszystkim uczniom Zespołu życzymy zapału do nauki, sumienności i systematyczności oraz jak najlepszych wyników w nauce.
            Najmłodszym przedszkolakom życzymy, by proces rozdzielenia z rodzicami przebiegał jak najłagodniej.
            Szczególnie ciepło witamy grupę trzydzieściorga czworga pierwszoklasistów, który rozpoczynają przygodę z nauką w szkolnych ławach.

          • Wydłużenie czasu pracy Przedszkola

          • W związku z wnioskami złożonymi przez chętnych rodziców, od 11 września planujemy wprowadzić wydłużony czas pracy Przedszkola w Zespole Szkół w Zadzimiu.

            Przedszkole będzie czynne w godzinach od godziny 7.30 do godziny 16.30.

            Szczegóły zostaną przedstawione podczas zebrania z rodzicami w dniu 7 września o godzinie 16.30.

          • Inauguracja roku szkolnego 2023/24

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września.
            Msza Święta o godzinie 9.00.
            Dowozy rano I i II kurs, rozkłady dowozów bez zmian. Uczniowie idą i wracają z Kościoła z wychowawcami (lub z rodzicami).
            Po Mszy spotkania z wychowawcami w klasach
            . Odwozy dla uczniów o godzinie 11.00.

             

            Uczniowie klas pierwszych wraz z rodzicami spotykają się z wychowawcami po Mszy - przed głównym wejściem do szkoły lub jeśli będzie padać na korytarzu na parterze.

             

            Przedszkolaki 4 września dojeżdżają do przedszkola II kursem.
            Rozkłady dowozów znajdują się w zakładce Uczniowie i rodzice.
            Dzieci dochodzące i rozpoczynające wychowanie przedszkolne przychodzą na godzinę 9.00.
            Odwozy dla dzieci z przedszkola w tym dniu o godzinie 13.30.

          • Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek...

          • 23 czerwca był dniem, w którym uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/23.
            Tradycyjnie społeczność szkolna wzięła udział w mszy świętej odprawionej przez proboszcza miejscowej parafii- ks. Juliusza Mieczyńskiego. Następnie uczniowie i towarzyszący im rodzice udali się do szkoły, by odebrać świadectwa i pożegnać się z kolegami oraz nauczycielami.
            Na naszej uroczystości zawitał również wójt gminy Zadzim pan Krzysztof Woźniak, by jak co roku uhonorować najlepszych uczniów oraz pożegnać ósmoklasistów. Wśród gości zasiadł ks. Juliusz Mieczyński, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zadzimiu - pani Agnieszka Kiejnich oraz rodzice uczniów.
            Pierwsze nagrody trafiły do uczniów, którzy dzięki swej regularnej pracy i zapałowi osiągnęli średnią ocen minimum 4,75 i tym samym zasłużyli na świadectwo z wyróżnieniem. Dyrektor Zespołu Izabella Świt, wraz z wychowawcami, wręczyła nagrody książkowe oraz świadectwa z paskiem następującym uczniom:
            Aleksandra Wesołowska (4a), Maja Wesołowska (4a), Antoni Mosoń (4a), Maja Chmielecka (4a), Seweryn Medyński (4a), Hubert Cepowski (4b), Krzysztof Czarnecki (4b), Klaudia Kubik (4b), Alicja Wrzesińska (4b), Hanna Kuksiankowa (4b), Lena Andrzejczak (4b), 
            Maja Czarnecka (5), Cezary Kacprzak (5), Weronika Kubiak (5), Kamil Fraszczyński (5), Nadia Łukasik (5), Izabela Wojtunik (5), Julia Klucha (6a), Ignacy Wodziński (6a), Lena Bastrzyk (6b), Patrycja Kaszuba (6b), Lena Patora (6b), Ivetta Woźniak (6b), Adrian Chmielecki (7), Nikola Kowalczyk (7), Marcel Mordalski (8a), Zuzanna Wojtucka (8a), Roksana Mżywa (8a), Adam Lisowski (8b), Kacper Chmielecki (8b), Nadia Witosławska (8b). 
            Następnie pani dyrektor Izabella Swit wraz z organizatorkami konkursów czytelniczych - paniami Pauliną Wojciechowską oraz Elżbietą Cichosz, wręczyła nagrody za konkursy, które zostały rozstrzygnięte w II półroczu roku szkolnego.
            Spotkanie podsumowujące naukę było również okazją do uhonorowania uczniów, którzy wypadli najlepiej w konkursie matematycznym Kangur.
            Wójt gminy Zadzim pan Krzysztof Woźniak wręczył nagrody książkowe uczniom, którzy za wyniki w nauce, średnią 5,0 i więcej, wypracowali stypendium naukowe. Wśród tych uczniów znaleźli się:
            Aleksandra Wesołowska (4a), Maja Wesołowska (4a), Antoni Mosoń (4a), Maja Chmielecka (4a), Hubert Cepowski (4b), Krzysztof Czarnecki (4b), Klaudia Kubik (4b), Alicja Wrzesińska (4b), Hanna Kuksiankowa (4b), Maja Czarnecka (5), Cezary Kacprzak (5), Lena Bastrzyk (6b), Patrycja Kaszuba (6b), Lena Patora (6b), Marcel Mordalski (8a), Zuzanna Wojtucka (8a), Roksana Mżywa (8a), Adam Lisowski (8b), Kacper Chmielecki (8b). 
            Kolejne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Zadzimiu trafiły do Młodych Liderów Samorządowych. Idea nagrody mówi, że nie jest to wyróżnienie za naukę, ale za postawę społecznikowską.
            W tym roku szkolnym takie wyróżnienie z rąk wójta Krzysztofa Woźniaka odebrali: Klaudia Fraszczyńska (8a), Marcel Mordalski (8a), Zuzanna Wojtucka (8a), Kacper Chmielecki (8b), Adam Lisowski (8b), Beata Piotrowska (8b).  Gratulujemy!
            Nagrody książkowe otrzymali również uczniowie zaangażowani w występy podczas gminnych uroczystości z okazji świąt państwowych. 
            Ostatnim trofeum przyznanym w tym dniu był puchar. Teny trafia w ręcę klasy z najwyższą średnią ocen. Tym razem puchar trafił do uczniów klasy 4a, którzy wspólnymi siłami wypracowali średnią 4,60.
            Gratulujemy czwartoklasistom zapału do nauki i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym!
            Na zakończenie szkolnych uroczystości pani dyrektor oraz pan wójt życzyli wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. 
            Następnie uczniowie rozeszli się do klas, gdzie odebrali świadectwa z rąk wychowawców i pożegnali się z kolegami na dwa miesiące.
            Spotkamy się znów we wrześniu!

            dg

          • Nic dwa razy się nie zdarza...

          • W piątek 16 czerwca ósmoklasiści pożegnali tych wszystkich, z którymi los zetknął ich przez osiem ostatnich lat. Przeprosili zgromadzonych za błędy, podziękowali za wsparcie i życzyli spełnienia marzeń. 
            W ten szczególny dla nich dzień zaprezentowali się w eleganckich strojach. Jak bohaterowie "Pana Tadeusza", niedawno omawianej lektury, zatańczyli poloneza - tradycyjny narodowy taniec - ćwiczonego pod czujnym okiem pani Marzeny Zel i pana Andrzeja Czechowicza. Następnie Malwina wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej, uzmysławiając wszystkim, że "Żaden dzień się nie powtórzy...".
            Jak różnorodne było życie, ósmoklasiści, przy wtórze chóru, (przygotowanego przez p. Izabelę Jakubiak i p. Piotra Kuźnika) zaprezentowali w kilku scenkach, które wywołały uśmiech na ustach widzów.
            Uczniowie najstarszych klas podzielili się też z zebranymi swoim spostrzeżeniem, że choć praca uszlachetnia, to jednak lenistwo uszczęśliwia. Następnie wręczyli panu wójtowi, księdzu proboszczowi, paniom dyrektor, nauczycielom, paniom bibliotekarkom i wszystkim innym pracownikom szkoły symboliczne serca, gdyż pieniądze zebrane na kwiaty przekazali na szczytny cel, czyli na leczenie mamy swego młodszego kolegi. Zrobili też sobie pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi. Potem oddali głos swoim rok młodszym koleżankom i kolegom, którzy zaśpiewali dla nich pożegnalną pieśń przy akompaniamencie gitary (Olga). Siódmoklasiści wręczyli również najstarszym uczniom personalizowane medale i breloczki do kluczy samodzielnie wykonane na drukarce  3D.
            Po części oficjalnej ósmoklasiści udali się do sali balowej, gdzie do godz. 21.00 tańczyli do utraty tchu, wciągając do zabawy panią dyrektor, wychowawczynie i rodziców.

            dk

             

          • Kangur 2023

          • W marcu nasi uczniowie brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2023.
            Poznaliśmy wyniki konkursu i zostały wręczone nagrody: wyróżnienie otrzymała Aleksandra Wesołowska z kl. IVa. Bardzo dobry wynik w szkole wywalczyli: Maja Czarnecka z kl. V oraz Roksana Mżywa i Zuzanna Wojtucka z kl. VIIIa. Życzymy dalszych sukcesów w konkursach matematycznych.

            SzK & MJ

          • Rymowali o bezpieczeństwie

          • Miło nam poinformować, że w  etapie wojewódzkim IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”  Krzysztof Czarnecki, uczeń kl.4b, otrzymał wyróżnienie. Jako nagrodę otrzyma smartwatch o wartości ok. 176 zł. Jego rymowanka brzmi następująco:

            Nie zaśmiecaj środowiska,
            nie rób w lesie wysypiska.
            Środki ochrony stosuj właściwe,
            abyś miał plony zdrowe i godziwe.
            Nie wrzucaj toksycznych rzeczy w ognisko,
            b
            o wpływa to szkodliwie na środowisko.
            Zatrucie wody to jest przekleństwo i powoduje niebezpieczeństwo.

            Segreguj śmieci, dbaj o środowisko,
            aby natura nie wyglądała jak śmietnisko!

            Inne osoby, które stworzyły rymowankę to: Klaudia Kubik, Ola i Maja Wesołowskie, Oliwier Więźlak, Krzysztof Grabarczyk, Wojciech Rojek, Kacper Chmielecki, Cezary Kacprzak.
            Gratulujemy i życzymy poetyckiego natchnienia.

            dk

          • Historyczne znaczenie nazwy naszej miejscowości

          • Początek czerwca przyniósł rozstrzygnięcie konkursu pt. "Historyczne znaczenie nazwy naszej miejscowości", zorganizowanego przez stowarzyszenie "Między Wartą a Nerem".
            Zadaniem uczestników konkursu literackiego było opisanie historycznego bądź legendarnego pochodzenia nazwy miejscowości z powiatu poddębickiego. Zainteresowani uczniowie mogli też opowiedzieć o ciekawych miejscach znajdujących się w ich miejscowości lub skupić się na nazwach przysiółków, które na ogół są znane tylko mieszkańcom danej wsi.
            Celem konkursu było poszukiwanie talentów literackich, ale także rozbudzenie zainteresowania historią lokalną oraz ocalenie jej od zapomnienia.
            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. W naszej placówce prace przygotowało aż dziewiętnastu uczniów.
            Jury zadecydowało, że jeżeli placówka zgłosi ponad 10 prac, podium zostanie przyznane w każdej z takich placówek. Tak stało się u nas. Oto wyniki:

            I miejsce Natalia Sobkowiak "Jak to  Dzierzązną Szlachecką było"

            II miejsce Natalia Kowalczyk "Legenda o Dąbrówce"

            III miejsce  (ex aequo) Cezary Kacprzak "Legenda o Zadzimiu"

                                                 Aleksandra Owczarek "Legenda o duchu Artura"

            Wyróżnienia:
            - Krzysztof Kujawa "Legenda o powstaniu Poddębic"

            - Hubert Krawczyk "Legenda o Zygrach"

            - Olga Łuczak "Chodaki z Chodaków"

            - Nadia Łukasik "Dereniowy Skarb"

            Prace konkursowe przygotowali również:

            Barbara Sobczak, Maja Czarnecka, Nadia Witosławska, Hubert Borkowski, Daniel Chmielecki, Jakub Staszczyk, Bartłomiej Sońda, Julia Solarek, Kryspin Michalam, Mariusz Olczyk, Adrian Chmielecki.

            Wszystkim gratulujemy zainteresowania historią lokalną. Informujemy, że wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu.

            dg